Dlaczego warto znać angielski na poziomie zaawansowanym?

Mateusz Nowak
28.03.2023

Znajomość języka angielskiego w obecnych czasach stała się już niemal koniecznością. Zamiast jednak poprzestawać na jego podstawach, warto doszlifować swoje umiejętności językowe, aby opanować go na poziomie zaawansowanym. Jakie zalety niesie za sobą perfekcyjna znajomość angielskiego? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

Dlaczego warto znać język angielski na poziomie zaawansowanym?

Obecnie, językiem angielskim dość sprawnie posługują się często już dzieci w wieku przedszkolnym. Z roku na rok popularność zyskują nie tylko dwujęzyczne przedszkola czy szkoły, ale też kursy językowe, umożliwiające naukę tego języka bez względu na wiek. Nie da się ukryć, że z angielskim mamy do czynienia coraz częściej - zarówno na co dzień, jak i w życiu zawodowym. Chociaż w niektórych przypadkach opanowanie podstaw bywa wystarczające, poznany co najmniej na poziomie c1 angielski niesie za sobą znacznie więcej korzyści. Dlaczego warto zacząć płynnie mówić, czytać i pisać w języku angielskim? Poniżej przedstawiliśmy płynące z tego najważniejsze zalety.

Możliwość awansu na polu zawodowym

Osoba posługująca się biegle językiem angielskim ma znacznie szersze możliwości na rynku pracy. Coraz więcej firm wymaga od swoich kandydatów znajomości angielskiego w stopniu zaawansowanym, umożliwiającym swobodną komunikację. Osoby umiejące bez przeszkód formułować szczegółowe wypowiedzi na dowolny temat mają zatem znacznie większe szanse na otrzymanie lepszej pracy, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Umiejętność ta często znacząco zwiększa również szanse na awans w aktualnym miejscu pracy. Dzięki perfekcyjnej znajomości języka angielskiego można starać się o wymarzone stanowisko, a także czerpać wiedzę z obcojęzycznych źródeł czy aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych szkoleniach lub wykładach. 

Swobodne podróżowanie po dowolnych zakątkach świata

Znajomość języka angielskiego przydaje się nie tylko w pracy, ale i w czasie wolnym. Jednym z najlepszych przykładów stanowią wakacyjne wyjazdy za granicę. Chociaż większość krajów posiada swój własny język, praktycznie na całym świecie bez problemu można porozumieć się z mieszkańcami danego miejsca po angielsku. Poznając poziom zaawansowany i poznając odpowiednie słownictwo, nie tylko można w pełni korzystać z atrakcji dostępnych w danym kraju. Język ten bywa również niezwykle przydatny w razie nieprzewidzianych sytuacji, kiedy w obcym miejscu trzeba na przykład załatwić różnego rodzaju formalności lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku pozostać w szpitalu czy pod opieką lekarza.

Korzystanie z rozrywki w oryginalnej wersji językowej

Oglądając ulubione seriale z lektorem lub napisami, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele tak naprawdę traci. Warto zaznaczyć, że ani filmy, seriale, ani też książki nie są tłumaczone słowo w słowo. Znając na poziomie c1 angielski może zatem okazać się, że oglądany do tej pory program nabierze zupełnie nowego znaczenia. Znacznie więcej przyjemności dostarczy też czytanie książek lub prasy w języku angielskim, a także słuchanie podcastów. Doskonała znajomość angielskiego przyda się też fanom muzyki, którzy za każdym razem będą wiedzieli, o czym śpiewa lubiany przez nich wykonawca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie