Dobra ładowarka do telefonu. Czym różnią się modele dostępne na rynku?

Marek Szydełko
27.02.2023

Niektórym może się wydawać, że ładowarka USB do telefonu to mało znaczące akcesorium. Niestety takie myślenie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia smartfonu. Dobór tego dodatku odgrywa istotną rolę w dobie różnych technologii szybkiego ładowania oraz coraz bardziej zaawansowanych urządzeń mobilnych. Można śmiało powiedzieć, że ładowarki różnią się pod wieloma względami między sobą.

Wybór ładowarki do telefonu

Wybór ładowarek na rynku jest ogromny, więc każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie. Musisz mieć na uwadze, że dobra ładowarka do telefonu to taka, która będzie właściwie dopasowana do twojego urządzenia oraz preferencji. Jeszcze jakiś czas temu tylko ładowarki sieciowe były dostępne w sklepach. Żeby naładować baterię telefonu, wystarczyło podłączyć go po prostu do elektrycznego gniazdka. Dziś dostępne są także modele bezprzewodowe, które można podpiąć do prądu na stałe. Żeby rozpocząć proces ładowania należy odłożyć na nie smartfon.

Stosunkowo nowym trendem, który dopiero zyskuje na popularności jest ładowarka indukcyjna. Warto rozważyć wszystkie wady i zalety, jeśli zastanawiasz się nad tym, czy lepiej jest wybrać ładowarkę indukcyjną oraz sieciową. Model bezprzewodowy świetnie się prezentuje, a do tego jest wygodny w eksploatacji, bo można zapomnieć o kablach. Dzięki ładowarce sieciowej możesz korzystać z telefonu w trakcie ładowania. W przypadku wariantu indukcyjnego jest to znacznie utrudnione. 

Parametry techniczne

Ładowarka zazwyczaj znajduje się w zestawie z nowym telefonem. Składa się ona z adaptera oraz odpinanego kabla USB. Ładowarka USB umożliwia ładowanie tylko jednego telefonu, podczas gdy w sklepach internetowych można znaleźć modele wyposażone w większą liczbę portów. Warto podkreślić, że standardy szybkiego ładowania są dziś jedną z kluczowych różnic pomiędzy poszczególnymi modelami ładowarek. Poziom baterii można uzupełnić błyskawiczne, ponieważ coraz więcej smartfonów posiada taką funkcję. Niezbędna jest jednak właściwie dopasowana ładowarka. Przede wszystkim powinna ona wspierać technologię szybkiego ładowania, a po drugie technologia musi być kompatybilna z danym telefonem. Aktualnie własnym pomysłem na szybkie ładowanie może pochwalić się każdy z większych producentów smartfonów.

Jeśli chcesz dobrać właściwą ładowarkę do telefonu to zwróć koniecznie uwagę na to, z jaką technologią będzie współpracować. Zła decyzja może zagrażać bezpieczeństwu urządzenia, a do tego pozbawi Cię możliwości szybkiego ładowania. Ładowarki różnią się też pod względem parametrów technicznych. Natężenie wynosi przeważnie pomiędzy 0,5 a 1,5 A, ale w sprzedaży można znaleźć również modele o natężeniu 2 A.

Ładowanie telefonu powinno odbywać się szybciej, jeśli natężenie jest większe. Wartość musi być jednak dostosowana do możliwości twojego telefonu. Obecnie wtyczki USB-C można uznać za najpowszechniejsze rozwiązanie. Z tradycyjnymi kablami micro USB można się spotkać jeszcze w starszych produktach. Z wtyków Lightning korzystają jako jedyni użytkownicy iPhone'ów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie