Dodatek do oleju skrzyni biegów – czym jest i do czego służy?

Maciej Piwowski
16.12.2022

Silnik oraz skrzynia biegów to niewątpliwie dwa najważniejsze elementy w samochodzie, o które warto dbać stosując profilaktykę, aby uniknąć kosztownych napraw w przyszłości. Jako kierowca na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że awaria skrzyni biegów wiąże się z dość kosztowną naprawą. Jeżeli chcesz temu zapobiec na dłuższy czas, warto zaopatrzyć się w specjalny dodatek do oleju skrzyni biegówktórego zadaniem jest regeneracja i zabezpieczanie manualnych bądź automatycznych skrzyń biegów. Środki te można również wykorzystać do tylnych mostów i reduktorów.

Skąd mam wiedzieć, że moja skrzynia biegów wymaga zaaplikowania dodatku do oleju skrzyni biegów?

Musisz wiedzieć, że skrzynia biegów to układ, na który składa się wiele różnego rodzaju metalowych elementów, które nieustannie współpracują ze sobą. Dzięki zastosowaniu dodatku do oleju skrzyni biegów możesz zmniejszyć ich tarcie, co z kolei obniży ich ścieranie i zużywanie. Jeżeli podczas jazdy swoim samochodem zaczynasz dostrzegać charakterystyczne odgłosy zgrzytu przy zmianie biegów bądź nadmierny hałas w trakcie jazdy, to znak, że zaczyna się dziać coś niedobrego z synchronizatorami bądź łożyskami.

Dlaczego warto stosować dodatek do oleju skrzyni biegów?

Głównym zadaniem wszelkiego rodzaju dodatków do oleju skrzyni biegów jest jej ochrona przed nadmiernym zużyciem. Warto zaopatrzyć się w taki, środek, który jest polecany przez mechaników specjalizujących się w naprawach manualnych bądź automatycznych skrzyń biegów. Jednym z takich rekomendowanych przez mechaników środków jest preparat Ceramizer CB do manualnych skrzyń biegów i tylnych mostów.

Jest to innowacyjny środek najnowszej generacji, który ma za zadanie chronić mechanizm skrzyni biegów i zabezpieczać ją przed nadmiernym zużyciem przez okres, w którym auto pokonuje 100 000 km. Jego regularne stosowanie pozwala znacznie wydłużyć żywotność skrzyni biegów w samochodzie. Stosowanie takiego dodatku do oleju skrzyni biegów jest banalnie proste, nie wymaga skomplikowanej i specjalistycznej aplikacji, wystarczy dodać go do wlewu oleju skrzyni biegów i następnie przejechać samochodem na trasie ok 1500 km.

Jak działa dodatek do oleju skrzyni biegów?

Główną zasadą działania rekomendowanego przez mechaników Ceramizera CB do manualnych skrzyń biegów i tylnych mostów jest tworzenie po jego aplikacji specjalnej warstwy ceramiczno-metalowej na częściach skrzyni biegów, która charakteryzuje się trwałością i niskim współczynnikiem tarcia.  Warto również zauważyć, że dodatek do oleju skrzyni biegów ma działanie odbudowujące synchronizatorów i łożysk, które stanowią jedne z elementów najbardziej narażonych na zużycie bądź uszkodzenie.

Wytworzona przez aplikację środka do skrzyni biegów dodatkowa warstwa może uzupełnić ubytki w elementach skrzyni biegów, w zależności od stopni ich eksploatacji i zużycia. Tam, gdzie te ubytki będą największe powstanie grubsza powłoka ochronna, natomiast w miejscach o mniejszym zużyciu będzie ona cieńsza. To wszystko powoduje, że nie ma konieczności demontażu skrzyni biegów. Oszczędzasz zarówno czas jak i pieniądze.

Pamiętaj, że regularne stosowanie dodatków do oleju skrzyni biegów zdecydowanie wydłuży żywotność skrzyni biegów nawet do 5 razy, bowiem ma właściwości regenerujące. Niweluje pierwsze oznaki zużycia skrzyni, jednak nie jest w stanie zniwelować poważnej usterki w dalekiej przyszłości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.