Drzewa owocowe kolumnowe: sadzenie i pielęgnacja

Maciej Piwowski
22.04.2022

Drzewa kolumnowe to nowy trend w ogrodach, który zapewnia możliwość dokładnego zaplanowania, eleganckiego ogrodu, który nie rozrośnie się w niekontrolowany sposób. Te rośliny rosną w formie kolumny, która owocuje na pędach równoległych do pnia, co daje bardzo przyjemny, estetyczny wygląd, który dopasuje się nawet do najdokładniej zaprojektowanych ogrodów. 

Drzewa kolumnowe owocowe początkowo mogą wydawać się dziwnym tworem, ale z czasem każdy dostrzeże ich walory. Zajmują niewiele miejsca i można je sadzić nawet w donicach. Co więcej, są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji i wbrew pozorom wydają tak samo smakowite owoce, których zbiór jest niezwykle przyjemny.

Drzewka kolumnowe występują w wielu odmianach. Sadzonki najlepiej kupić przygotowane przez ekspertów, którzy odpowiednio przygotowali i poprowadzili roślinę, a nabywca będzie jedynie ją pilnował i kontynuował pielęgnację. Drzewka są dostępne w sklepie Dom i Sad. Wystarczy zamówić interesujący owoc. Dostępnych jest wiele odmian, a wśród nich: czereśnie, gruszki, jabłka, nektarynki, brzoskwinie, śliwy, wiśnie.

Sadzenie i pielęgnacja drzewka kolumnowego

Proces sadzenia rośliny nie powinien być dla nikogo problemem. Bez względu na to, czy zakupiona sadzonka będzie wykopana z gruntu, czy z donicy, postępowanie zawsze będzie identyczne. Drzewko owocowe potrzebuje żyznej gleby. Dlatego, jeśli w wybranym miejscu występuje „trudna” gleba, należy wykopać większy dołek i zmieszać ziemię z kompostem, poprawiając jej spulchnienie i właściwości odżywcze. Stanowisko, w którym drzewko będzie posadzone, powinno cechować się wysokim nasłonecznieniem.

W przypadku uprawy w donicach należy przesadzać roślinę do dużego pojemnika, który zapewni jej odpowiedni rozwój i pamiętać o regularnym podlewaniu z dodatkiem nawozu dla roślin owocujących.

Pielęgnacja rośliny jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych zaawansowanych kroków – zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. 

  1. Początkowo należy skracać przewodniki i pędy boczne, co robimy wiosną i to nawet jeśli roślina została świeżo posadzona.
  2. W kolejnych latach należy skracać wszystkie pędy (z wyjątkiem głównego). Warto także zastosować spinacze lub inne akcesoria, które skutecznie odetną pędy boczne i dadzą lepszy dostęp światła.
  3. Kolejne sezony to regularne usuwanie słabszych pędów, które jedynie osłabiałyby roślinę.
  4. Kiedy drzewo osiągnie około 2 metry wysokości, można je przycinać – bez większego stresu dla rośliny.

Jak widać uprawa tego eleganckiego drzewka jest bardzo łatwa i satysfakcjonująca. Dlatego zdecydowanie warto je nabyć w sklepie Dom i Sad.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.