Ebook czy Audiobook - co lepiej się sprawdza na smartfonie?

Maciej Piwowski
07.05.2021

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez smartfona. Dzięki niemu możemy pozostać w ciągłej łączności z najbliższymi oraz mile spędzać czas. Jednym z pomysłów na wykorzystanie smartfona w wolnej chwili jest czytanie. No właśnie… W przypadku smartfona można zastanawiać się, które rozwiązanie jest lepsze. Ebook czy audiobook?

Subtelna różnica

W obecnych czasach każdy rozróżnia te dwa pojęcia, ale do uściślenia warto dodać, że e-book to elektroniczne wydanie książki, a audiobook jest jej formą do słuchania, nagrywaną najczęściej głosami znanych aktorów i ludzi sztuki. Dzięki temu, audiobook jest bardziej niezależną formą od ebooka, gdyż jedynym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest jakość posiadanych słuchawek (no i ewentualnie głos aktora czytającego książkę). W przypadku ebooka sytuacja jest nieco inna. Aby komfortowo czytać, ważna jest długość przekątnej ekranu, jakość obrazu wyświetlacza czy jego czułość kiedy chodzi o przesuwanie stron. Do czytania ebooków należy posiadać również odpowiednie aplikacje, kiedy audiobooki są najczęściej w postaci zwykłych nagrań (często dostępnych w serwisach streamingowych).

Co jest lepszym rozwiązaniem na smartfona?

Ebook a audiobook to w przypadku smartfona praktycznie dwa różne światy. Słuchanie wydaje się być dużo prostszym zajęciem niż czytanie za pośrednictwem urządzenia niewielkich rozmiarów jakim jest smartfon. Z tego powodu, audiobooki wydają się być lepsze. Dodatkową zaletą jest to, że można ich słuchać nawet stojąc w autobusie, co w przypadku ebooka jest dużo trudniejsze. Oczywiście, czytanie może być bardziej rozwijającym zajęciem szczególnie pod kątem ortografii. Warto w miarę możliwości wypróbować obydwa rozwiązania, chociaż czytanie ebooka można w pewnym stopniu zasymulować poprzez czytanie artykułów na stronach internetowych.

Podsumowując, lepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup audiobooka. W tym celu warto posiadać kody rabatowe Empik, które na bieżąco można śledzić na Rabatio.com. Posiadając kod rabatowy może uda kupić się audiobooka wraz z ebookiem w bardzo atrakcyjnej cenie, co pozwoli porównać danemu użytkownikowi, który format „książki elektronicznej” bardziej mu odpowiada i wybrać wedle uznania. Okazje cenowe pojawiają się przez cały rok, nie tylko w okresach świątecznych. 

Literatura:
[1] https://www.publio.pl/pomoc/jak-czytac-i-sluchac.html
[2] https://moje-bestsellery.blogspot.com/2019/01/ksiazka-ebook-czy-audiobook-co-lepsze.html

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.