Gdzie i jak znaleźć fachową pomoc przy oprogramowaniu?

Jerzy Biernacki
04.04.2020

Na co dzień, każdy z nas, użytkuje jakieś oprogramowanie. Najczęściej wykorzystujemy programy biurowe oraz proste aplikacje przeglądarkowe czy gry. Wiele z nich jest łatwa w obsłudze lub posiada jasne samouczki i instrukcje. Czasem jednak zdarza się, że korzystamy z oprogramowania znacznie bardziej rozbudowanego, które może wymagać dodatkowego wsparcia ze strony informatyka. Gdzie szukać wtedy pomocy?

Czy każde oprogramowanie dla firm wymaga wsparcia informatycznego?

Generalnie większość wykorzystywanych programów w firmach jest dobrze znana pracownikom. To sprawia, że stosunkowo rzadko potrzebna jest im pomoc. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet proste programy zacinają się lub mają błędy. Wtedy musi interweniować informatyk. Niestety jeśli to nie on jest twórcą programu, rozwiązanie problemu może okazać się niemożliwe. Można powiedzieć, że im prostszy program tym szanse na błędy w nim jest mniejsze. Podobnie ma się sprawa z bardziej zaawansowanymi systemami informatycznymi np. klasy ERP. To właśnie gąszcz funkcji i możliwości często powoduje kłopoty z odnalezieniem potrzebnych rzeczy. Dodatkowo rozbudowane bazy danych oraz powiązania między nimi mogą powodować dodatkowe kłopoty.

W większości przypadków przyczyną problemów jest sam użytkownik. Wynika to ze słabej znajomości oprogramowania na którym pracuje albo z wykonania czynności niezgodnie z procesem lub np. prawem. Systemy dostosowane w pełni do obowiązujących przepisów blokują nieprawidłowe czynności. Dobrym przykładem może być jeden z najpopularniejszych na polskim rynku systemów informatycznych czyli Comarch Optima. Pomoc w użytkowaniu tego programu nie jest potrzebna zbyt często o ile faktycznie użytkownicy są przeszkoleni i wykonują prawidłowo poszczególne czynności.

Jak wygląda i działa wsparcie dla takich systemów informatycznych?

Bazując na powyższym przykładzie. Comarch ERP Optima to system informatyczny klasy ERP o sporych możliwościach. Korzystają z niego małe i średnie firmy. Duże przedsiębiorstwa wybierają raczej rozwiązania droższe i bardziej rozbudowane. W przypadku Comarch Optima pomoc świadczona jest przez rozbudowaną sieć autoryzowanych partnerów tego krakowskiego producenta. Jest ich łącznie około tysiąca. Są to firmy informatyczne. Od jednoosobowych działalności po większe firmy zatrudniające kilkudziesięciu pracowników. W zależności od skali problemów oraz potrzeb wybór właściwej firmy zaczyna być coraz trudniejszy. Niestety nie wszystkie z nich posiadają w swoim gronie programistów lub bardzo doświadczonych konsultantów, którzy będą w stanie odpowiedzieć na każde pytanie od ręki. A to właśnie w wielu przypadkach ma olbrzymie znaczenie. Zwłaszcza w sytuacji poważniejszej awarii gdy cała firma stoi z powodu problemów z oprogramowaniem. Przestoje w biznesie wiążą się ze stratami. Dlatego dobrze aby wsparcie techniczne i informatyczne było szybkie oraz na wysokim poziomie.

Gdzie znaleźć fachową pomoc informatyczną dla naszej firmy?

Jednym z najprostszych i najłatwiejszych źródeł jest oczywiście internet. Jednak te firmy, które są wysoko w wynikach wyszukiwania nie zawsze mają najwyższe kompetencje. Czasem bywa wręcz odwrotnie. Najlepsi specjaliści działają tylko z polecenia i nie promują się w ogóle w internecie. Dlatego jeśli znajdziecie jakąś firmę przez wyszukiwarkę koniecznie sprawdźcie jej referencje lub posiadane certyfikaty konsultantów. To jedyny sposób aby zweryfikować umiejętności kadry. W przypadku systemów informatycznych, o których pisaliśmy czyli krakowskiej firmy Comarch S.A. informacje na temat firm obsługujących te systemy możecie znaleźć na stronie producenta. Podobnie jest w przypadku wielu innych popularnych systemów informatycznych klasy ERP. Oczywiście jedną z najlepszych metod jest tzw. poczta pantofowa czyli po prostu szukanie polecanych firm przez znajomych lub firmy z podobnej branży. Życzymy wam jak najmniej problemów z waszymi programami oraz znalezienia dobrego, szybkiego i skutecznego wsparcia informatycznego.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.