Jak bezpiecznie przewieźć psa samochodem?

Krzysztof Jagielski
02.08.2021

Większość ludzi nie jest świadoma, że przewożenie zwierząt samochodem bez zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa jest niezgodne z prawem. Chociaż w kodeksie drogowym nie znajdziemy konkretnego zapisu określającego transport zwierząt, to zastosowanie ma tu przepis art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy prawa o ruchu drogowym, regulujący bezpieczne przewożenie ładunku. Według niego przewożony ładunek nie może utrudniać prowadzenia pojazdu, ograniczać widoczności ani zmieniać położenia w trakcie jazdy. Ponadto art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt zabrania transportu w warunkach stresujących dla zwierzęcia, czy sprawiających im cierpienie.

Jednak dla każdego właściciela psa, czy kota najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo oraz komfort, jaki może zapewnić zwierzęciu podczas podróży. Dlatego, jeśli naprawdę chcesz zagwarantować spokojny przejazd samochodem swojemu psu, to warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Używaj sprawdzonych transporterów.

Transportery dla zwierząt są dobrym sposobem, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu psu podczas podróży samochodem. Decydując się na zakup, upewnij się, że wybrałeś odpowiednią wielkość transportera, musi być w nim wystarczająco dużo przestrzeni, aby Twój pies czuł się komfortowo nawet podczas dłuższej trasy. Warto też wybrać transportery z certyfikatem bezpieczeństwa i testami zderzeniowymi. 

Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego jest wykonany transporter, to najlepszym wyborem jest aluminium i plastik wzmocnione włóknem szklanym, są to bardzo wytrzymałe tworzywa, które gwarantują bezpieczeństwo podczas kolizji. Ponadto upewnij się, że wybrany model pozwala na dobrą cyrkulację powietrza.

Szukaj produktów wykonanych z zachowaniem ścisłych wytycznych dotyczących jakości. Renomowane marki oferują co najmniej dwuletnią gwarancję.

Daj odpocząć sobie i swojemu psu.

Podróżowanie z psem przypomina podróżowanie z dzieckiem. Nawet jeśli potrafisz się zmusić do wielogodzinnej jazdy, aby szybciej dotrzeć do celu, psy mają inne potrzeby. Spodziewaj się, że co dwie lub trzy godziny będziesz musiał się zatrzymać, aby pozwolić psu wyjść, aby rozprostować nogi i załatwić potrzeby fizjologiczne. 

Zabierz ze sobą wodę i miskę.

Psy potrzebują regularnego dostępu do wody. Zwłaszcza jest to niezbędne podczas dłuższej podróży. Najlepszym sposobem na upewnienie się, że zawsze masz wodę pod ręką jest przechowywanie butelki w samochodzie jako części zestawu awaryjnego. Miska jest również dobrym rozwiązaniem, ale w ostateczności możesz napoić swojego zwierzaka wprost z dłoni.

Jeżeli jednak wybierasz się na zagraniczne wakacje i chcesz zapewnić komfort i bezpieczeństwo swojemu pupilowi, to warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Na rynku istnieje kilka firm wyspecjalizowanych w zagranicznym przewozie zwierząt, jedną z nich jest https://pet-tour.eu/. Tego rodzaju przewoźnik dysponuje odpowiednio przystosowanymi samochodami, które powinny być zatwierdzone przez Inspektorat Weterynarii, a doświadczeni kierowcy zagwarantują, że przewóz będzie nie tylko szybki i bezpieczny, ale także komfortowy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.