Jak czytać etykiety karm dla psów?

Mateusz Nowak
27.12.2019

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego pokarmu dla psa może okazać się nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy czym kierować się podczas zakupu karmy dla pupila.

Psy to wspaniałe, wierne zwierzęta, które są w stanie dokonywać czynów heroicznych. Nic zatem dziwnego, że zdecydowana większość osób kocha opisywane zwierzęta całym sercem. Pragnąc zagwarantować domowemu pupilowi to, co dla niego najlepsze często decydujemy się na zakup karmy znanej nam z reklam telewizyjnych bądź też plakatów. Czy to dobry wybór? Niestety, nie zawsze. Czym zatem kierować się podczas zakupu karmy dla psa?

Rodzaj karmy

Potrzeby żywieniowe psów uzależnione są od wielu czynników, takich jak m. in. wiek, aktywność fizyczna czy też waga. Na półkach sklepów znajdziemy zarówno karmy dla psów otyłych, seniorów czy też suk ciężarnych. Wybierając pokarm decydujmy się zatem na taki, który spełni potrzeby naszego czworonoga. Kolejnym czynnikiem, jaki należy mieć na uwadze jest typ karmy (pełnoporcjowa lub uzupełniająca). Karma pełnoporcjowa spełni całkowite zapotrzebowanie organizmu psa na składniki odżywcze, natomiast karma uzupełniająca – jak wskazuje na to już sama nazwa – stanowi jedynie dopełnienie diety, a zatem nie zaspokaja ona zapotrzebowania na składniki pokarmowe, witaminy i minerały.

Skład

Czytając skład karmy warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż miejsce, na którym został wymieniony dany składnik odzwierciedla jego zawartość w danym produkcie. Mówiąc wprost, składniki wymieniane są w kolejności od tych, których użyto najwięcej, do tych, których użyto najmniej. Wydaje się proste, prawda? Niestety, to jedynie teoria. W praktyce bowiem producenci używają sformułowań ogólnych grup, takich jak np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Kierując się wcześniej wspomnianą zasadą należałoby dojść do wniosku, że w karmie, w której składzie na pierwszym miejscu wymienione jest "mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego" dominuje mięso. To jednak wyłącznie pozory bowiem w rzeczywistości ilość "produktów pochodzenia zwierzęcego" znacznie przekracza procentowy udział mięsa. Czym zatem są produkty pochodzenia zwierzęcego? No cóż, to nic innego jak tylko…. odpady pozostałe przy produkcji (np. zmielone kości, pazury, dzioby etc.)

Na etykiecie karmy znajdziemy procentowy skład substancji odżywczych takich jak białko, tłuszcz, włókno surowe czy popiół. Karmy suche zawierają do 14% wody. Większe ilości tego składnika znajdują się natomiast w karmach mokrych. Poza tym podana powinna być także  kaloryczność pokarmu na 100 g produktu. Zawartość konkretnych składników przedstawiana jest w przeliczeniu na ilość kalorii w 100 g bądź też ilość danego komponentu w przeliczeniu na suchą masę (czyli po odjęciu wody). Idąc tym tropem warto zauważyć, że np. zawartość białka w pokarmie suchym po odjęciu wody będzie nieco wyższa, a zatem – przykładowo - 10% białka w karmie mokrej po odliczeniu wody może wynosić nawet do… 40% w suchej masie.

Gdzie kupić dobrą karmę dla psa?

Zdecydowana większość osób kupuje artykuły spożywcze w hipermarketach i tam też zaopatruje się w karmę dla psa. Niestety, tego typu sklepy z reguły nie posiadają w swoim asortymencie karmy dla psa odznaczającej się wysoką jakością. Gdzie zatem kupować pokarm dla naszego pupila? Godnym polecenia miejscem jest internetowy sklep zoologiczny wyspapupila.pl oferujący wyłącznie dobre jakościowo karmy dla psów, a także innych zwierząt.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie