Jak dbać o zdrowie pupila?

Jerzy Biernacki
09.01.2021

Posiadanie zwierząt przynosi mnóstwo korzyści dla człowieka. Należy do nich wyjątkowa relacja z pupilem, jego radosne towarzystwo, zabawa, czy wspólne spacery na świeżym powietrzu. Dodatkowo zwierzęta pozytywnie wpływają również na nasze zdrowie. Decydując się na posiadanie psa lub kota chcemy zapewnić mu należyte warunki. Warto więc pamiętać o kilku elementach opieki nad pupilem, które pozwolą na jego zdrowy rozwój i dobrą kondycję.

Opieka weterynaryjna

Podjęcie opieki nad zwierzęciem wymaga wizyty w gabinecie weterynarza w pierwszych dniach pobytu pupila w nowym domu. Wówczas mają miejsce pierwsze szczepienia kocięcia lub szczeniaka. W przypadku adopcji starszego czworonoga sprawdzany jest stan jego zdrowia. Podczas wizyty u weterynarza otrzymujemy informacje dotyczące kolejnej wizyty kontrolnej, czy następnych szczepień. Dowiadujemy się też często o specjalnych wymaganiach pupila, takich jak dieta w przypadku alergików. Regularne kontrolowanie stanu zdrowia pupila jest bardzo ważne. Pomaga ono w podjęciu odpowiedniego leczenia, jeśli istnieje taka konieczność. Należy również pamiętać, że zarówno kot, jak i pies mają skłonności do zjadania różnych rzeczy, dlatego warto wybrać dobrą lecznicę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, aby zapewnić pupilowi natychmiastową pomoc w stanach zagrożenia życia.

Dieta to ważny element zdrowia psa i kota

Najważniejszym elementem dobrej opieki nad zwierzęciem jest zapewnienie mu optymalnej diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze. Często jednak nie wiemy jak wybrać dobrą karmę dla psa lub kota, szczególnie jeśli jest to nasz pierwszy zwierzak. Z pomocą pewnych wskazówek możemy zaopatrzyć domową spiżarnię w karmę, która zapewni naszemu pupilowi zdrowie oraz będzie wspierać jego rozwój.

Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

Kot jest typowym mięsożercą, dlatego dobra karma powinna zawierać w przeważającej ilości mięso. Karma Fitmin cechuje się wysoką zawartością odpowiednio dobranego mięsa, a jej rodzaj może być dostosowany do potrzeb kota. To oznacza, że może ona być lekkostrawna, przeznaczona dla kociąt, bądź kotów po sterylizacji, a nawet zapobiegająca zakłaczeniu. W razie wątpliwości dotyczących rodzaju karmy warto poradzić się lekarza weterynarii. Mimo że mięso jest bardzo ważne w diecie kota, powinien on również spożywać produkty roślinne, dlatego w karmie Fitmin możemy znaleźć zbilansowaną mieszankę odpowiednich dla kota warzyw, owoców, a nawet ziół. Aby nasz kot mógł się prawidłowo rozwijać, należy mu zapewnić odpowiednią dawkę witamin, dlatego w karmie Fitmin możemy znaleźć dodatki w postaci niezbędnych składników odżywczych.

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

W przypadku wybierania odpowiedniej diety dla psa, można kierować się podobnymi zasadami, stąd w karmie Fitmin for Life możemy znaleźć przeważającą ilość mięsa. Ogromne znaczenie ma tutaj wykorzystanie mięsa świeżego, które zawiera więcej składników odżywczych. Karma Fitmin for Life może być dopasowana do rozmiarów psa, ale również do jego wieku. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów seniorów, których dieta powinna być lekkostrawna oraz szczeniaków, których dynamiczny rozwój wymaga zapewnienia im niezbędnych składników odżywczych. Fitmin for Life to również niezbędne w psiej diecie warzywa i dodatki w postaci witamin i minerałów. Tak zbilansowana dieta pozwala na prawidłowy rozwój psa oraz zapewnia mu należytą dawkę energii. Karma Fitmin for Life jest również smaczna, co jest szczególnie ważne dla właścicieli, którym trudno jest trafić w smakowe gusta psa.

Dieta psa/kota a alergie

Alergia u czworonoga to bardzo powszechne zjawisko. Nie zawsze daje ona jednoznaczne objawy, dlatego tak ważne są regularne wizyty u weterynarza. Alergenami mogą być również składniki odżywcze. Jeśli nasz pupil spożywa je przez dłuższy czas, może doświadczać bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak na przykład swędzenie. Drapanie się psa jest jednym z sygnałów, po którym warto zgłosić się do lecznicy. Jeśli otrzymamy potwierdzenie obecności alergii u psa, należy wdrożyć odpowiednią dietę, stosując wówczas karmę hipoalergiczną. Po pewnym czasie stosowania takiej diety wszystkie objawy powinny ustąpić, a nasz pupil będzie mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Aktywność fizyczna psa

Bardzo ważnym elementem, który zapewnia zdrowie pupila, jest aktywność fizyczna. W przypadku psa są to najczęściej spacery, a ich częstotliwość i dystanse powinny być dostosowane do rasy psa i jego wymagań. Oprócz spacerów warto również zapewnić psu możliwość tzw. wybiegania się na wolnym wybiegu. Dzięki temu możemy zapobiec psiej nadwadze i otyłości, a dodatkowo nasz pupil będzie mógł spożytkować nadmiar energii.

Aktywność fizyczna kota

Kotom niewychodzącym również należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Zachowania kota, które nie uzyskują naszej aprobaty, nie są spowodowane jego złośliwością, a raczej tym, że nie ma on możliwości spożytkowania energii w taki sposób, w jaki zrobiłby to na wolności. Z tego powodu warto zainwestować w różnego rodzaju zabawki, takie jak myszki, piłeczki, a w szczególności wędka. Poświęcenie kilkudziesięciu minut dziennie na zabawę z kotem zapewni mu szczęśliwe życie i zminimalizuje niepożądane zachowania. Pomocny może okazać się również zakup drzewa dla kota lub zamontowanie kilku półek, na których kot będzie mógł w radości i bez przeszkód harcować.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.