Jak dobrać automat do bramy wjazdowej i uniknąć błędów?

Mateusz Nowak
29.01.2019

Coraz trudniej jest nam sobie wyobrazić życie bez różnego rodzaju urządzeń automatyzujących prozaiczne czynności. Przykładem może być  tutaj otwieranie bramy wjazdowej – czy to na teren prywatnej posesji, firmy czy wspólnoty mieszkaniowej. Obecnie stosowanie automatu do bramy jest właściwie standardem. Do wyboru mamy mnóstwo urządzeń różnych producentów, jednak decydując się na konkretne rozwiązanie należy wziąć pod uwagę znacznie więcej kryteriów niż tylko marka automatu. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Liczba cykli

Ich policzenie nie jest wcale trudne. Przyjmuje się, że dla bramy wjazdowej na teren prywatnej posesji minimalna liczba cykli wynosi 6 na dobę. Jeśli jednak mówimy o terenie wspólnoty mieszkaniowej, to takich cykli może być nawet ponad 100 dziennie. Z kolei w przypadku bramy wjazdowej na działkę rekreacyjną, tych cykli będzie już bardzo mało. Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ automat dobiera się właśnie pod kątem przewidywanej liczby cykli. Jeśli brama będzie otwierana i zamykana sporadycznie, to naprawdę nie ma sensu inwestować w automatykę z najwyższej półki. Ta będzie jednak niezbędna w sytuacji, gdy planujemy intensywną eksploatację bramy. Dla prywatnej posesji w zupełności wystarczy natomiast automat średniej klasy.

Waga bramy 

Warto znać ten parametr, aby nie kupić zbyt mocnego (strata pieniędzy) lub zbyt słabego (ryzyko awarii) automatu. Przeciętna waga skrzydła typowej bramy dwuskrzydłowej wynosi około 50-70 kilogramów, a więc obsługujący je siłownik wcale nie musi być bardzo wydajny. Zupełnie inaczej przedstawia się to w przypadku bramy przesuwnej, która wraz z ogonem (przeciwwagą) może osiągnąć masę ponad 500 kilogramów – w takiej sytuacji niezbędne będzie zainwestowanie w odpowiednio mocno automat.

Dodatkowe funkcje

Współczesna automatyka do bram może odciążyć nas w wielu obowiązkach, w tym związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na terenie posesji. Na pewno jednak nie ma sensu inwestować we wszystkie „bajery”, jeśli i tak nie będziemy w stanie ich wykorzystać.

W skład pakietu minimum do każdego automatu powinna wejść lampa ostrzegawcza i zestaw fotokomórek do awaryjnego zatrzymywania bramy. Na sprawność automatyki duży wpływ ma również funkcja miękkiego startu. Na pewno warto też zainwestować  w funkcję przeciw przeciążeniową.

Dostęp do serwisu

W praktyce jest to najważniejsze kryterium wyboru automatu do bramy wjazdowej. Złym pomysłem jest zakup urządzenia np. w Internecie  i zlecenie jego montażu przypadkowemu elektrykowi. Za  całość realizacji powinna odpowiadać jedna firma, najlepiej specjalizująca się w automatyce danego producenta (np. będąca jego oficjalnym przedstawicielem).

Na wieloletnią sprawność i satysfakcję z posiadania automatu największy wpływ ma prawidłowy montaż oraz fachowy i regularny serwis. Dobrze więc będzie znaleźć odpowiedniego wykonawcę w bliskiej odległości od miejsca montażu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie