Jak dobrać odpowiedni strój dla lekarza?

Mateusz Nowak
30.06.2023

Strój dla lekarza to tak zwany scrubs, czyli bluza i spodnie o dopasowanym kroju, który choć dobrze przylega do ciała, nie krępuje jego ruchów. Każdy lekarz potrzebuje wygodnej, dobrej jakości bluzy medycznej oraz spodni, które będą również higieniczne - łatwe do utrzymania w idealnej czystości. Czym kierować się przy wyborze takiego stroju medycznego?

Strój dla lekarza - z jakiego materiału?

Materiał wykonania scrubsów jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa na takie aspekty noszenia odzieży jak wygoda czy trwałość. Mogłoby się wydawać, że najlepszej jakości odzież medyczna to odzież szyta ze 100% bawełny. W końcu materiał ten jest miękki i wygodny w noszeniu, ponieważ pozwala skórze oddychać i nie powoduje przegrzewania ciała. Jednak bawełna nie jest materiałem szczelnym, łatwo się gniecie, długo schnie i sprzyja przenoszeniu infekcji, a także rozwojowi pleśni czy grzybów. Inaczej jest z tkaniną syntetyczną, taką jak poliester. Poliestrowe włókna są odporne na przetarcia i pranie w wysokich temperaturach. Dobrze odparowują również wodę i wilgoć, a nawet wykazują właściwości hydrofobowe. 

Połączenie bawełny i poliestru w przypadku odzieży medycznej sprawdza się wręcz doskonale. Takie ubrania trudniej się brudzą, szybciej schną, dobrze znoszą częste pranie w wysokiej temperaturze. Wszystkie te właściwości są bardzo istotne dla osób pracujących w branży medycznej - w końcu na wypranie i wysuszenie stroju pomiędzy dyżurami lekarz ma zwykle zaledwie kilka, kilkanaście godzin. Warto wspomnieć również, że w roli materiału na strój medyczny dobrze sprawdza się także mieszanka bawełny, poliestru i elastanu. Przykładowo, męskie bluzy medyczne wykonane z takiego materiału nie będą krępowały ruchów i doskonale dopasują się do ciała. Elanobawełna z elastanem nadaje się także do szycia wygodnych spodni męskich.

Krój i kolor stroju lekarskiego

Ubranie dla lekarza powinno być dobrze dopasowane do sylwetki - nie za luźne i nie zbyt obcisłe. Jest to bardzo ważne, aby lekarz mógł swobodnie poruszać się w swojej służbowej odzieży, a także aby czuł się w niej komfortowo, ponieważ wpływa to na jakość jego pracy. Zasadniczo, większość scrubsów męskich to:

  • spodnie z prostą nogawką, wyposażone w praktyczne kieszenie,
  • bluzy z krótkim, długim lub półdługim rękawem.

Bluzy mogą być zakładane przez głowę lub zapinane na napy. Jeśli mężczyzna lubi nosić pod takim strojem koszulkę na ramiączkach lub T-shirt, korzystniejszym wyborem może okazać się model rozpinany, który łatwiej będzie dostosować do panującej we wnętrzach temperatury. Jeśli chodzi o kolor stroju lekarskiego, to najpopularniejsze są scrubsy w odcieniu czystej bieli, która świadczy o najwyższej higienie.

Białe tkaniny trudno jest jednak utrzymać w tak nienagannej czystości. Materiał w tym kolorze z czasem szarzeje lub żółknie, dlatego wiele osób woli wybrać dla siebie kolorowy strój medyczny, na przykład zielony, niebieski czy bordowy. Pediatrzy nierzadko decydują się także na odzież we wzory, która sprawia, że mali pacjenci są bardziej skorzy, aby obdarzyć ich swoim zaufaniem. Wybierając strój lekarski, warto wziąć pod uwagę także własny wygląd - cechy sylwetki i pasujące do nas kolory. W końcu również w pracy każdy ma prawo prezentować się korzystnie. 

Strój dla lekarza - na co zwrócić uwagę?

Odpowiedni krój, kolor i materiał to kluczowe kwestie, które należy brać pod uwagę przy wyborze stroju dla lekarza, jednak istotne jest także to:

  • gdzie odzież została uszyta,
  • czy jest przebadana i certyfikowana.

Najlepiej w praktyce sprawdza się odzież medyczna szyta w Polsce, ponieważ takie pochodzenie gwarantuje, że ubrania będą miały mocne szwy i staranne wykończenie. Najtańsze stroje dla lekarzy szybko tracą schludny wygląd, mechacą się, kurczą czy nadmiernie rozciągają. Natomiast odzież z dobrej jakości tkanin zachowuje swoje właściwości i estetykę nawet po wielu praniach. Warto pamiętać też, że strój dla lekarza powinien zostać przebadany przez Instytut Włókiennictwa, aby uzyskać Certyfikat Zgodności oraz Świadectwo Jakości, mówiący o tym, że wyrób ma odpowiednie właściwości użytkowe. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie