Jak mogę otrzymać antykoncepcję hormonalną?

Krzysztof Jagielski
22.11.2021

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak w ogóle może zostać jej zapisana antykoncepcja hormonalna. W polskich szkołach wiedza na ten temat w dalszym ciągu czasami po prostu nie jest przekazywana – w szczególności w tych mniejszych miejscowościach, gdzie ludzie mogą być nawet przeciwni takiej formie zabezpieczania się przed ciążą. Nie zmienia to jednak faktu, że sama wiedza na ten temat zawsze się przydaje – nie jest ona również wcale równoznaczna z tym, że dana dziewczyna lub kobieta zechce zbyt wcześnie rozpocząć współżycie. Jest to jednak możliwe, a wtedy powinna mieć ona świadomość dostępnych dla niej opcji.

Antykoncepcja hormonalna może nam zostać zapisana tylko przez lekarza – nie ma tutaj żadnych wyjątków. Obecnie jesteśmy w stanie otrzymać ją w trakcie konsultacji online, ale w dalszym ciągu będzie się to wiązało z koniecznością odpowiedzi na wiele pytań bądź nawet z dostarczeniem dodatkowych badań. Ginekolog zawsze stara się upewnić, że dana kobieta faktycznie może w ogóle stosować antykoncepcję hormonalną. Zdarzają się przecież przypadki, gdy niestety nie wchodzi to w grę.

Od czego zacząć?

Na początek umów się na wizytę do wybranego ginekologa - możesz sprawdzić sobie wcześniej, czy ma on dobre opinie. Warto też zastanowić się nad tym, czy wolimy zostać zbadane przez kobietę czy przez mężczyznę - nasz komfort jest tutaj najważniejszy. Jeżeli nie mamy jeszcze 18 lat to w dalszym ciągu jesteśmy w stanie otrzymać taką formę antykoncepcji – ale na wizytę musimy się udać z rodzicem.

Przed wizytą można sobie wykonać podstawowe badania lub specjalny zestaw testów, które są przeznaczone właśnie dla kobiet rozpoczynających stosowanie antykoncepcji. Na pewno zaoszczędzimy wtedy sporo czasu. Jeżeli wszystko będzie w porządku i ginekolog nie zauważy żadnych przeciwwskazań to zostanie nam zaproponowana tabletka antykoncepcyjna, implant czy też wkładka - obecnie tych metod jest już bardzo dużo. My możemy same wybrać, z czego chcemy skorzystać lub zdać się tutaj na opinie lekarza.

Czy teraz jestem w 100% chroniona przed ciążą?

Obecnie żadna antykoncepcja hormonalna nie zapewnia nam 100% ochrony – ale przypadki, w których ona zawiedzie, zdarzają się naprawdę rzadko. Nie musimy więc raczej niczym się tutaj denerwować - jej skuteczność to około 98-99%. Najbardziej ryzykowna będzie tabletka antykoncepcyjna, ponieważ tutaj błąd może popełnić także sama kobieta. Co możemy zrobić źle? Najczęściej paniom zdarza się kompletnie zapomnieć o przyjęciu jednej lub dwóch tabletek z blistra – a wtedy niestety może już dojść do zapłodnienia, jeżeli w tym czasie byłyśmy aktywne seksualnie. 

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.