Jak najprościej założyć hurtownię internetową?

Remigisz Szulc
15.09.2021

Faktem staje się, że coraz więcej działalności przenosi się do internetu. Szybkość życia, zmieniające się warunki, łatwość dostępu po produktów o każdej porze dnia, to tylko niektóre z argumentów, które przemawiają za kupowaniem w sieci. Sklepy decydują się na całkowicie wirtualną działalność lub prowadzą równolegle punkt stacjonarny i sklep internetowy. Działalność tego typu może być zarówno nastawiona na obsługę klientów indywidualnych, jak i hurtowych odbiorców. Założenie hurtowni internetowej to zatem dobry pomysł zarówno na poszerzenie działalności, jak i zdobycie nowych rynków zbytu.

Kiedy warto założyć hurtownię internetową?

Sklep internetowy B2B może być naturalnym etapem rozwoju biznesu w wielu przypadkach. Jeśli firma zajmuje się produkcją jakichś dóbr, to szukanie nowych sposobów sprzedaży wydaje się oczywistym krokiem. Dobrze rozreklamowany i widoczny w sieci sklep sprzedający produkt w ilościach hurtowych może stać się poszukiwanym kontrahentem do stałej współpracy. Oferowanie towaru w większych partiach stwarza pole do negocjacji cen i przyciąga odbiorców, którzy są otwarci na podjęcie stałej współpracy.

Podobnie w przypadku dłuższej obecności na rynku i wypracowaniu swojej bazy klientów można im zaproponować wejście w model sprzedaży hurtowej. Towary oferowane w pakietach zapewnią bezpiecznie zaopatrzone stany magazynowe. Przy takim rozwiązaniu można z wyprzedzeniem przygotować się na wysoki sezon w danej branży. Niwelujemy wtedy ryzyko wydłużonych dostaw i wyróżniamy się na tle konkurencji szybkością realizacji zamówień.

Kolejnym pomysłem na założenie platformy hurtowej jest zdecydowanie się na import towaru. Sprowadzanie od kontrahenta zagranicznego produktów, których nie ma na lokalnym rynku lub mogą być proponowane w atrakcyjnych cenach otwiera możliwość sprzedaży dóbr w dużej ilości. Rozpoczęcie sprzedaży w takim modelu jest dobrym sposobem na zapewnienie sobie stabilnej pozycji na rynku. 

Co będzie potrzebne do rozpoczęcia sprzedaży hurtowej?

Wiele osób obawia się, że będzie musiało stworzyć duże magazyny i zainwestować znaczne środki w zakup towaru. Oczywiście takie rozwiązanie może być korzystne z uwagi na możliwość negocjacji cen, ale nie jest to jedyny sposób na rozpoczęcie działalności jako hurtownia internetowaRównie często można zawrzeć porozumienie z dostawcą oferowanych przez nas produktów, w myśl którego odbieramy towar dopiero po zamówieniu lub decydujemy się jedynie na przechowywanie jego części na swoich zasobach. 

Sklep może też być jedynie pośrednikiem między klientem a producentem wykorzystując popularny ostatnio model dropshippingu. Nadal mamy wtedy możliwość prowadzenia sklepu internetowego B2B, jednak bez konieczności gromadzenia u siebie towaru. 

Sprawna obsługa procesu sprzedaży gwarantuje w dużej mierze to, ilu klientów będzie w stanie obsłużyć hurtownia internetowa. Nowoczesne oprogramowanie do obsługi sklepu zapewni możliwość kontroli nad wszystkim etapami sprzedaży. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z gotowych platform do sprzedaży hurtowej. Platforma sprzedażowa SaaS umożliwia założenie sklepu internetowego, który może też obsługiwać klientów hurtowo. Poszczególne moduły są na tyle intuicyjne, że prowadzenie sprzedaży z jej pomocą nie jest niczym skomplikowanym. Platforma pozwala na sprawne zarządzanie stanami magazynowymi i monitorowanie każdego z etapów procesu począwszy od złożenia zamówienie, na wysyłce towaru skończywszy.

Rozpoczęcie sprzedaży hurtowej, przy dobrym zaplanowaniu biznesu i skorzystaniu z odpowiedniego oprogramowania może okazać się krokiem milowym w rozwoju firmy. To otwarcie się na nowe rynki zbytu i stworzenie bazy stałych odbiorców. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie