Jak odpowiednio zabezpieczyć garaż przed wilgocią?

Mariusz Siwko
30.03.2023

Na co dzień dbasz o doskonały stan wnętrza swojego domu, ale problemem okazuje się garaż, w którym pojawiają się znaki wilgoci w postaci m.in. pleśni? Dziś podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o to pomieszczenie, by stworzyć zdrowe i komfortowe warunki w jego wnętrzu.

Zadbaj o doskonałą izolację

Często garaże są dobudowywane do bryły domu lub znajdują się od niej sporym oddaleniu. Taka budowla najczęściej nie posiada solidnej izolacji, gdyż początkowo uważamy, że skoro nie jest miejscem przebywania domowników, możemy z takiego zabezpieczenia zrezygnować. Tymczasem po wilgotnej jesieni, śnieżnej i mroźnej zimie czy deszczowej wiośnie możemy zauważyć, że na ścianach garażu pojawia się grzyb, w tym powszechna pleśń. Jest to wynik m.in. braku odpowiedniej izolacji.

Dlatego warto ocieplić garaż styropianem, włóknem szklanym. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w drzwiach wejściowych specjalnych kurtyn paskowych. Produkty takie jak te: https://pcvexpert.pl/kurtyny-paskowe/, można w prosty sposób zawiesić nad drzwiami garażowymi, by zyskać dodatkową warstwę termoizolacyjną. W prosty sposób nawet laik poradzi sobie z montażem. Takie pasy z PVC nie tylko zadbają o zabezpieczenie przed wilgocią, ale również pomogą ci utrzymać temperaturę wewnątrz garażu. Jest to niezwykle ważne, by zadbać o samochód np. podczas mrozów i nie mieć niemiłej niespodzianki rankiem przed drogą do pracy.

Taka izolacja zadba również o stan naszego sprzętu w garażu. Wilgoć, mróz czy deszcz, które mogłyby przedostać się do pomieszczenia, powodują m.in. korozję części samochodu, osłabienie podgumowań czy uszkodzenie wielu innych urządzań, które znajdują się w garażu.

Na koniec sprawdź, czy źródło problemu nie leży w samym garażu. Może wadliwa instalacja wodna, dziurawa rynna czy nieszczelny dach powodują, że we wnętrzu gromadzi się wilgoć. Usuń wszelkie usterki, by wzmocnić działanie izolacji.

Wentylacja to podstawa

Czasem wilgoć zbiera się w pomieszczeniu, ponieważ nie może swobodnie wydostać się poza mury garażu. Dlatego nie zapomnij o odpowiednim systemie otworów wentylacyjnych, wywietrzników, które pozwolą na pozbycie się nadmiaru wilgoci i osuszenie wnętrza. Co więcej, starannie wykonana wentylacja jest niezwykle ważnym elementem, budującym nasze bezpieczeństwo.

Co roku słyszymy o przypadkach zatrucia się czasem, które często mają śmiertelne skutki. Otóż, podczas np. pracy nad samochodem, jeśli nie posiadamy wentylacji, spaliny nie mogą się wydostać poza garaż, trując przebywające w nim osoby. Aby uniknąć wdychania szkodliwych substancji, zatroszcz się o swobodny przepływ powietrza.

Susz i ogrzewaj garaż

Zadbanie o odpowiednią, umiarkowaną temperaturę nie oznacza od razu, że musimy zainstalować w garażu drogą instalację grzewczą. Jeśli na co dzień nie korzystamy z garażu często, możemy zainwestować w małą farelkę, przenośny grzejnik elektryczny, którą dogrzejemy w razie potrzeby lokal. Wiele osób np. na wsi wybiera popularne „kozy”, czyli niewielkie piece z systemem wentylacji, w których pali się drewnem. Dobrze jest również cyklicznie uruchomić grzejnik w garażu, by systematycznie zapobiegać powstawaniu wilgoci.

Jeśli wciąż brakuje nam odpowiedniej wentylacji, izolacji i zauważamy mimo starań pleśń czy osadzające się na ścianach krople wody, skorzystajmy z osuszacza. To nowoczesne rozwiązanie pozwoli nam na zebranie nawet 20 l wody w ciągu doby. Oczywiście efekt osuszania jest uzależniony od jakości i mocy takiego urządzenia.

Jak widzimy, już proste i ekonomiczne rozwiązania mogą wspierać nas w walce z wszędobylską wilgocią. Pamiętajmy, że zabiegi w kierunku zniwelowania grzybów, w tym pleśni, to dbałość o stan naszych urządzeń, samochodu, ale również troska o zdrowie. Długotrwałe wdychanie powietrza zainfekowanego grzybami może być dla nas szkodliwe i prowadzić do wielu konsekwencji.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie