Jak powstaje siatka zgrzewana?

Mateusz Nowak
17.11.2021

Siatka zgrzewana to nowoczesna wersja tradycyjnej siatki ogrodzeniowej, która charakteryzuje się dużo większą wytrzymałością oraz jest o wiele bardziej estetyczna. Gdzie znajduje zastosowanie? Jak powstaje siatka zgrzewana? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym różni się siatka zgrzewana od plecionej?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu siatka ogrodzeniowa wytwarzana była odpowiednio splecionych ze sobą drutów. Rozwój technologii sprawił, że obecnie najczęściej używana jest siatka ogrodzeniowa zgrzewana, która różni się od tradycyjnej metodą produkcji. W jej przypadku poszczególne druty są ze sobą zgrzewane w miejscach skrzyżowania, co sprawia, że cała konstrukcja jest zdecydowanie mocniejsza. Zdecydowanie łatwiejszy jest również jej montaż, ponieważ siatka zgrzewana jest sztywniejsza i nie trzeba jej naciągać. Wystarczy zamontować ją na listwach słupkowych, a następnie spiąć przy użyciu kleszczy lub klipsów.

Siatka zgrzewana jest również o wiele bardziej atrakcyjna wizualnie od swojego tradycyjnego odpowiednika, co wynika z faktu, że występuje w kilku wariantach wielkości oczek oraz różnych kolorach, m.in. zielonym, brązowym, czy czarnym. W sprzedaży dostępna jest również siatka zgrzewana ocynkowana, która charakteryzuje się srebrnym kolorem, ponieważ pokrywa ją warstwa ocynku.

Jak powstaje siatka zgrzewana?

Siatka zgrzewana powstaje w wyniku zgrzania drutów w miejscach ich skrzyżowania. Odpowiadają za to specjalistyczne maszyny, które wykorzystanie sprawia, że proces ten jest zautomatyzowany. Tworzone w ten sposób panele z siatki posiadają najczęściej drut obwodowy, którego zastosowanie powoduje, że są one zamknięte i nie wystają z nich na zewnątrz żadne elementy. Następnie siatka stalowa zgrzewana podlega procesowi powlekania. Najczęściej stosuje się w tym celu malowanie proszkowe, co pozwala nadać drutom odpowiedni kolor. Panel powlekany jest również warstwą ocynku, dzięki temu siatka nierdzewna zgrzewana jest odporna na działanie promieni słonecznych, wysokie i niskie temperatury, a także korozję.

Siatka zgrzewana - zastosowanie

Warto mieć świadomość, że siatka zgrzewana posiada bardzo szerokie zastosowanie, które nie ogranicza się jedynie do ogrodzeń. Oczywiście ogrodzenia z siatki zgrzewanej są bardzo popularne i znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku prywatnych posesji, ale również obiektów przemysłowych, czy użyteczności publicznej. Przy jej użyciu grodzone są również pola i pastwiska. W przypadku ogrodzeń warto jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać i zamontować słupki do siatki zgrzewanej, ponieważ ich jakość przekłada się na wytrzymałość całej konstrukcji. Szerokie zastosowanie znajduje również siatka hodowlana zgrzewana, którą wykorzystuje się do grodzenia zagród dla zwierząt, czy budowania dedykowanych im klatek. Tego typu siatka wyróżnia się nie tylko estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim wytrzymałością, co zapobiega wydostaniu się zwierząt. Cechą charakterystyczną zgrzewanej siatki budowlanej są znacznie mniejsze rozmiary oczek, które nadal mogą jednak przybrać różne kształty.

Siatka zgrzewana to produkt, który charakteryzuje się dużą trwałością oraz sztywnością. Wykorzystywany jest nie tylko w formie siatki ogrodzeniowej, czy hodowlanej, ale znajduje zastosowanie również w przypadku koszy i kontenerów metalowych, pojemników siatkowych, czy regałów magazynowych. Na dobrą sprawę zastosować można ją praktycznie wszędzie, co wynika z faktu, że może być wytwarzana na specjalne zamówienie klienta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.