Jak sprowadzić ciało zmarłego krewnego z zagranicy?

Andrzej Winnicki
25.06.2020

Gdy ktoś bliski odchodzi, nie w głowie pogrążonym w żałobie zajmować się kwestiami formalnymi związanymi z koniecznością załatwienia ceremonii pogrzebowej. W takiej sytuacji naturalnym ruchem okazuje się poproszenie o pomoc fachowców z firm funeralnych. Jeszcze większy dylemat staje przed zrozpaczonymi krewnymi zmarłego, gdy do zgonu najbliższego członka rodziny doszło niespodziewanie i w dodatku poza granicami ojczyzny. Jak wówczas przygotować uroczystość pochówkową? Jak sprawić, aby ciało znalazło się w kraju i spoczęło w rodzinnej mogile?

W tak skomplikowanych sprawach z pomocą przychodzą profesjonalne zakłady pogrzebowe typu rekomendowana marka Jakubisiak, która w imieniu zlecającego usługę transportu zwłok do Polski, krok po kroku, realizuje wszystkie wymagane procedury a następnie zajmuje się przygotowaniem pochówku wedle życzenia zleceniodawcy. Co jest jednak konieczne do załatwienia i w czym eksperci z wyżej wspomnianych podmiotów mogą nas wyręczyć?

Kogo da się odciążyć?

Na wstępie warto wspomnieć, że do sprowadzenia ciała nieżyjącego członka rodziny mają prawo wszyscy krewni do czwartego stopnia pokrewieństwa. W naszym kraju proces taki jak transport zwłok z zagranicy jest regulowany przez przepisy prawne, a dokładniej artykuł 14 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych pochodzący z 1959 roku. Kiedy już znajdzie się osoba chętna formalnie podjąć się opisywanego procederu zwiezienia ciała do kraju, konieczne jest rozpoczęcie całej machiny „papierologii”, począwszy od złożenia wniosku do starosty bądź prezydenta miasta, w którym planowana jest uroczystość pogrzebowa. Wyżej wymienieni muszą wyrazić pisemną zgodę na zorganizowanie pochówku danej osoby w zarządzanym przez nich rejonie. Najczęściej na tego rodzaju dokument wnioskodawca nie powinien czekać dłużej niż trzy dni. W tym czasie warto załatwiać kolejne formalności, na przykład decyzje od instytucji takich jak sanepid, potwierdzające, że ciało nadaje się do transportu z kraju do kraju i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Kolejny etap

Po wstępnych zgodach można przystępować do dalszych działań, już w urzędzie konsularnym. We właściwej placówce krewny zmarłego musi ubiegać się o wyrażenie akceptacji dla chęci zwiezienia ciała do ojczyzny nieżyjącego. Decyzja przekazywana jest faksem, więc nie jest to czasochłonny etap, z reguły opinię z urzędu otrzymuje się ekspresowo. Po wydanym przez konsula zaświadczeniu niezbędne jest uiszczenie opłaty w wysokość aktualnie 54 euro w krajach unijnych oraz 40 GBP w Londynie. Później następuje przygotowanie ciała do transportu. Przewóz zwłok wymaga także uprzedniego dostarczenia kilku niezbędnych dokumentów, w tym aktu zgonu, potwierdzenia z domu pogrzebowego, który realizuje w imieniu klienta formalności związane z przewozem ciała, zaświadczenia lekarskiego o braku chorób zakaźnych zmarłego,  zgodę koronera na przewóz ciała (w przypadku wywozu zwłok z Wielkiej Brytanii, co nie jest natomiast potrzebne w Polsce).

Bez względu jednak na to, skąd planujemy sprowadzić ciało krewnego, a także gdzie wykonywany będzie pogrzeb, we wszystkich trudnych do ogarnięcia niezorientowanemu w temacie statystycznemu Kowalskiemu może szybko i sprawnie oraz co najważniejsze- zgodnie z przepisami prawa- pomóc zakład funeralny taki jak chociażby wspominana już marka Jakubisiak. Nie tylko krewni zostaną odciążeni od wszelakich formalności, ale również będą mogli w spokoju przeżywać czas żałoby, mając gwarancję załatwienia wszystkiego co niezbędne w stu procentach zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie