Jak uciszyć psa sąsiada?

Antoni Kwapisz
27.05.2020

Nie każdy z nas lubi szczekające wokół psy lub koty, panoszące się po nieswoim podwórku. Niestety, nie każdy z sąsiadów jest w stanie to zrozumieć i przychylić się do prośby o uciszenie sfory lub lepsze dopilnowanie wychodzącego kocura. W niektórych sytuacjach, konieczne jest wzięcie sprawy w swoje ręce.

Ujadający problem

Pies kojarzy się raczej z sympatycznym towarzyszem życia, który umila wolno płynący czas i kocha wierniej niż niejeden człowiek. Wokół nas są jednak ludzie, którzy mają zgoła inne skojarzenia z czworonogami - jako dzieci zostali pogryzieni przez psa i do dziś nie zaleczyli w pełni traumy po tym zdarzeniu. Warto również wziąć pod uwagę, iż nie każdy ma zawsze ochotę na - w najlepszym wypadku - witanie się z obcym pieskiem.

Przyjrzyjmy się sytuacji ludzi, których pracą jest rozwożenie paczek i listów - kurierzy, listonosze i innego rodzaju dostawcy na co dzień stykają się z całą rzeszą ujadających obrońców domu. Szczekliwa lista przebojów do pracy z pewnością szybko zaczyna być irytująca. Dodatkowo, zbyt bliski kontakt z psami może skończyć się mniejszymi lub większymi obrażeniami - nie każdy pies rozumie dobre zamiary ludzi dzwoniących do drzwi.

Odstraszacz - subtelne i skuteczne rozwiązanie

Problem nadmiernego zainteresowania czworonogów naszą osobą można rozwiązać na szczęście w prosty sposób. Ultradźwiękowy odstraszacz psów to małe urządzenie, które emituje fale dźwiękowe o częstotliwościach niesłyszalnych dla ludzkiego ucha, za to dość nieprzyjemnych dla psiego. Urządzenie pozwala na utrzymanie szczekającej sfory na dystans - psy będą unikać źródła nieprzyjaznych dźwięków.

Na rynku istnieje kilka rodzajów urządzeń. Dla osób, których praca wymaga przemieszczania się pomiędzy mieszkaniami i domami, poleca się modele kieszonkowe, które z łatwością mogą trzymać w kieszeni i na łańcuszku z kluczami. W przypadku tych odstraszaczy, w momencie zbliżania się do hałasującego towarzystwa wystarczy kliknąć, aby wyemitować irytujący dźwięk. W specjalistycznych sklepach istnieją również rozwiązania o większym zasięgu - nawet do 50 - 60 metrów. Te modele należy umieścić w jednym punkcie posesji. W przypadku konieczności ochrony większego terenu, zestaw można rozszerzyć o dodatkowy głośnik.

Odstraszacze - nie tylko na psy

Ultradźwiękowy odstraszacz psów to urządzenie o szerszym zastosowaniu. Najprostsze modele będą równie skutecznie działać na koty oraz zwierzynę leśną. W związku z tym, poleca się ich używanie również biegaczom i rowerzystom, eksplorującym leśne bezdroża. Wspomniane wcześniej większe modele, zależnie od częstotliwości emitowanych przez siebie fal, świetnie radzą sobie także z odstraszaniem gryzoni, ptaków oraz większości insektów.

Zastanawiasz się czy ultradźwiękowe odstraszacze są bezpieczne dla psów? o ile fale dźwiękowe emitowane przez urządzenie są dla nich irytujące, o tyle nie powodują żadnych uszkodzeń słuchu czy innych obrażeń. Niektóre modele świetnie nadają się również do tresowania psów - wystarczy przestawić je w tryb treningu i rozpocząć ćwiczenia.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.