Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Andrzej Winnicki
26.05.2023

Czy trzeba wybierać drogie stylizowane meble, by urządzić mieszkanie w stylu vintage? Oczywiście, że nie, gdyż vintage opiera się na wykorzystaniu starych, a nie nowych i stylizowanych mebli. Nie trzeba też chodzić na pchle targi, a przynajmniej nie warto ograniczać się tylko do nich. W końcu dostępna jest platforma zakupowa, na której możesz sprzedać co zaległe i kupić co potrzebne.

Jakie meble wybrać do mieszkania w stylu vintage? 

Na pewno warto określić dekadę, którą chce się zainspirować tworząc wnętrze vintage. We wnętrzu rodem z PRL nie może zabraknąć foteli z drewnianymi podłokietnikami, a także tradycyjnego tapczanu. Oczywiście można też zainspirować się wcześniejszymi latami, a nawet wiekami. Warto na pewno postawić na meble drewniane, które są synonimem klasy i stylu. W końcu meble z lżejszej płyty meblowej są domeną ostatnich dekad.

Nie trzeba sięgać do antykwariatu, sklepu z antykami czy szukać pchlich targów, gdyż można skorzystać z oferty Vilandy. Na tej platformie można znaleźć wiele unikatowych mebli pochodzących z ubiegłych dekad. Można zdecydować się na ciekawe meble takie jak komody czy witryny na skośnych nóżkach, ale i postawić na fotele bujane, które także były popularnym elementem wielu domów. Jeśli nie możecie znaleźć czegoś starego, to zamiast vintage możecie wybrać retro i zdecydować się na nowe meble stylizowane, które także są dostępne na platformie sprzedażowej.                 

Jakie dodatki sprawdzą się do wnętrza vintage?  

Jeśli chodzi o dodatki, to jeszcze łatwiej jest znaleźć te stare i unikatowe niż w przypadku mebli. Wiele osób sprzedaje chociażby starą ceramikę, tym bardziej że polska ceramika, np. z Chodzieży, cieszy się dużą popularnością i wiele osób pozbywa się swoich starych serwisów kawowych w całkiem dobrym stanie. Do salonu vintage można wybrać też stary kamionkowy wazon czy papierośnicę. Możliwości jest naprawdę wiele.

Na pewno we wnętrzu rodem z PRL warto umieścić także gazetnik. Choć tradycyjne gazety czyta się już rzadko, to ów przedmiot może posłużyć także do przechowywania czytanych akurat książek czy przeglądanych katalogów. Na pewno warto wybrać również stary kwietnik, bo rośliny są nieodłącznym elementem wnętrza w stylu vintage, zwłaszcza tego inspirowanego latami 50-tymi, 60-tymi czy 70-tymi w Polsce. Obok kamionkowych elementów oczywiście ważnym dodatkiem będą kryształy. Jeżeli macie własne stare dodatki czy meble do sprzedania, to na platformie sprzedażowej możecie znaleźć nabywców, chętnych by kupić Wasze unikalne przedmioty.            

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie