Jak wyglądają szkolenia CAM?

Andrzej Winnicki
25.03.2025

Oprogramowanie CAM używane jest do sterowania maszynami w procesach produkcyjnych. Umożliwia przekształcenie projektu części CAD na kod maszynowy NC. To nowoczesne rozwiązanie pozwala także przeprowadzić symulacje przed rozpoczęciem prac wytwórczych oraz zoptymalizować czas pracy urządzeń i wykorzystanie materiałów. Żeby jednak móc efektywnie z niego korzystać, należy przejść specjalistyczne szkolenia.

Czym jest oprogramowanie CAM?

Oprogramowanie CAM (ang. Computer Aided Manufacturing) to rozwiązanie, które umożliwia sterowanie maszynami produkcyjnymi takimi jak frezarki, tokarki, lasery albo drukarki 3D w trakcie procesów wytwórczych.

CAM, zgodnie z tym, co pojawiło się we wstępie, przekształca projekt CAD na kod maszynowy NC – na program zawierający informacje sterujące pracą urządzenia CNC i polecenia konieczne do wykonania danego elementu.

Firmy decydujące się na wdrożenie systemów CAM doceniają przede wszystkim, że CAM umożliwia automatyzację produkcji i zwiększa kontrolę nad przebiegiem wszystkich jej etapów, pozwala na optymalizację ścieżek, po których poruszają się maszyny, wpływa na ekonomiczne zużycie materiałów, da się zintegrować z innymi systemami np. ERP czy PLM, a także może mieć funkcje symulacji konieczne do przeprowadzenia wirtualnych testów produkcji.

Jakie są najpopularniejsze systemy CAM?

Każdy dostawca rozwiązań CAM zazwyczaj oferuje kilka systemów od różnych producentów. Najpopularniejszym oprogramowaniem CAM jest Fusion 360, czyli zintegrowany system CAD/CAM/CAE tworzony przez Autodesk oraz Inventor CAM pozwalający na obróbkę w zakresie 2,5, 3, 3+2 i 5 osi.

Na rynku znajdziemy również systemy NX, Solid Edge, Creo czy PowerMill.

Uwaga – dostawca rozwiązań CAD przeważnie dystrybuuje również rozwiązania CAM, ponieważ te systemy często wdraża się jednocześnie.

Czego można się dowiedzieć na szkoleniu CAM?

Prawie każdy dostawca rozwiązań BIM, CAM lub innych nowoczesnych systemów świadczy usługi szkoleniowe. Szkolenia, w zależności od stopnia zaawansowania użytkowników, mają za zadanie albo pokazać, jak działają programy, albo poszerzyć wiedzę dotyczącą ich funkcjonalności. W wielu przypadkach prowadzi się kursy o charakterze indywidualnym – zakres tematów dostosowuje się do potrzeb klienta i do parku maszynowego, z którego korzysta na co dzień tak, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Szkolenia CAM mogą dotyczyć m.in.:

- wprowadzenia dla środowiska CAM,

- biblioteki narzędzi,

- strategii obróbkowych dla frezowania,

- wstawiania ręcznych kodów NC,

- wygenerowania ścieżek narzędziowych dla wybranych osi,

- symulacji obróbki,

- wygenerowania i symulacji obróbki wycinania 2D,

- strategii toczenia,

- wygenerowania kodu na NC na tokarkę,

- czasów obróbki,

- postprocesorów.

Czas trwania kursu zazwyczaj waha się od 1 do 2 dni i jest uzależniony od jego zakresu.

Szukasz firmy, która prowadzi szkolenia CAM, szkolenia CAD lub szkolenia BIM? Dostawca rozwiązań CAD, CAM i BIM oraz szkoleń to m.in. Man and Machine Software: https://www.mum.pl

 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie