Wiele opiekunek, które dopiero myślą o rozpoczęciu pracy w Niemczech, zmaga się z różnymi wątpliwościami i pytaniami. Jakie wymogi muszę spełniać? Czy potrzebne jest doświadczenie? W jaki sposób zacząć pracować? Dziś postaramy się przybliżyć Ci powyższe kwestie. Zapraszamy do lektury.
Szukając pracy w niemieckiej opiece, można natknąć się na wiele różnych ogłoszeń. Gdy poświęcisz czas na ich przeczytanie, zorientujesz się, że niemal każde z nich czymś się różni. Najczęściej spotykane różnice odnoszą się do zakresu obowiązków opiekunki w Niemczech, a także do wymogów względem niej. Oczywiście zdarza się, że rodziny zatrudniają opiekunkę, która nie spełniła wszystkich wymagań. Dla własnego spokoju i pewności lepiej jest jednak odpowiadać na te ogłoszenia, które zdają się idealnie do Ciebie pasować. Pamiętaj też, że bez doświadczenia i znajomości języka niezwykle trudno będzie Ci znaleźć zatrudnienie. Dlatego na samym początku drogi dobrze jest zainwestować czas i siły w kursy czy szkolenia branżowe. Często oferują je (i to za darmo) renomowane agencje opieki.
Czy opiekunka pracująca w Niemczech musi posiadać wykształcenie medyczne? Niekoniecznie. Jest ono mile widziane, zwłaszcza w przypadku opieki nad poważnie chorym seniorem, ale nie obligatoryjne. Na pewno pozwoli się opiekunce szybciej zaaklimatyzować i wdrożyć w codzienne obowiązki. Jednak pomocny okaże się też chociażby zaliczony kurs pierwszej pomocy. W pracy w niemieckiej opiece ważniejsze są predyspozycje i cechy osobowości. Nieoceniona będzie empatia, cierpliwość i asertywność.
Opieka nad seniorami to niewątpliwie trudna praca. Nie brakuje w niej codziennych wyzwań, z którymi opiekunka musi sobie poradzić. Dlatego warto zminimalizować stres najbardziej, jak tylko się da – i postarać się znaleźć legalną oraz bezpieczną pracę. Najpierw, zanim jeszcze odpowiesz na jakiekolwiek ogłoszenie, upewnij się, że pochodzi od sprawdzonej agencji. Chcesz ułatwić sobie ten proces? Skorzystaj z oferty portalu SenioPort, na którym ogłaszają się tylko renomowane, warte zaufania firmy. Dobrym ruchem będzie sprawdzenie, czy wybrana agencja posiada wpis w KRS i konieczne certyfikaty. Jeśli podejmiesz dobrą decyzję, zyskasz wsparcie na cały czas trwania zlecenia. Jest więc o co walczyć. Oczywiście warto zachować ostrożność i nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Daj sobie czas na przemyślenie i przeanalizowanie kilku ogłoszeń.
Dobrze skonstruowane ogłoszenie o pracy dla opiekunki w Niemczech powinno zawierać kilka istotnych elementów. Są to:
Czas trwania zlecenia – to, czy sztela będzie trwała trzy tygodnie czy trzy miesiące, jest kluczową informacją. Bez tego trudno planować najbliższą przyszłość (i być może kolejne wyjazdy).
Dokładną lokalizację miejsca zatrudnienia – opiekunki w Niemczech pracują zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach lub na wsi. Zastanów się, jaka lokalizacja będzie Ci odpowiadała i wybierz to ogłoszenie, które jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami.
Typ umowy – pamiętaj, że praca w niemieckiej opiece na czarno jest nielegalna. W ogłoszeniu powinna znaleźć się informacja o rodzaju umowy i warunkach zatrudnienia. Możesz też poprosić o wzór dokumentu do wglądu.
Wynagrodzenie – dziś opiekunka w Niemczech może zarobić nawet 2000 euro netto miesięcznie. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia, a także od miejsca pracy. W wielu agencjach dostępne są również różnego rodzaju premie i bonusy.
Pamiętaj: współpraca z dobrą agencją, zwłaszcza podczas pierwszego wyjazdu do opieki w Niemczech, zapewni Ci bezpieczeństwo. A to podstawa udanego startu w branży.
Więcej ofert pracy w opiece oraz informacji branżowych znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka
Komunikat prasowy