Jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki?

Marek Szydełko
06.09.2021

Wiele razy zdarzyło nam się sprzedać jakiś sprzęt elektroniczny za pośrednictwem usług poczty czy też kuriera. Na przykład gdy chcieliśmy się pozbyć używanego już urządzenie lub też odesłać sprzęt uszkodzony na gwarancji to dosyć często mieliśmy problem, w jaki sposób zapakować bezpiecznie produkt szczególnie elektroniczny tak by pozwalał na bezawaryjne dostarczenie go do odbiorcy. Elementy tego rodzaju przed wysyłką kurierską powinny być bardzo solidnie zabezpieczone, ponieważ ten sprzęt narażony jest na wiele uszkodzeń, szczególnie te mniejsze elementy jak dyski pamięci mogą się uszkodzić.

Strategia pakowania produktów elektronicznych

Przed przystąpieniem do pakowania naszej paczki, która będzie zawierać elementy elektroniczne musimy przemyśleć, jaki będzie odpowiedni karton na tą rzecz, tak by zmieściła się ona w niej. A także jeżeli są mniejsze elementy to również one były bez problemu tam umieszczone. Oczywiście karton powinien być na tyle duży i solidny, by również móc pomieścić dodatkowy materiał wypełniający, chroniący elektronikę podczas podróży. Warto wyposażyć się w elementy typu folia bąbelkowa, gazety, styropian. Następnie wypełniamy nimi spód oraz boki kartonu. Jeżeli posiadamy małe elementy elektroniczne na przykład karty pamięci, pendrive, zegarki, myszki itp. warto zaopatrzyć się w koperty bąbelkowe ze sklepu Mandras.

Produkty elektroniczne zawierają bardzo wyczulone na uszkodzenia drobne elementy, które podczas uderzenia, intensywnego przemieszania się w opakowaniu mogą się po prostu zniszczyć. Dobrze zabezpieczony sprzęt elektroniczny powinien być tak ułożony by podczas transportu nie ruszał się w opakowaniu, pudełku. Dlatego warto przed wysyłką sprawdzić, czy urządzenie jest prawidłowo zapakowane. 

Nie umieszczajmy w pudełku drobnych elementów zabezpieczających jak na przykład trocin itp., gdyż mogą one przyczynić się do uszkodzenia zawartości paczki. Taki materiał nie zabezpieczy nam dobrze tego rodzaju rzeczy. Sam karton jak już zostało wspomniane powinien być solidny, a także dosyć gruby.

Jeżeli zapakowaliśmy od środka sprzęt, to następnym etapem jest oklejenie kartonu taśmą, najlepiej szeroką. Taśmą oklejamy dookoła karton w kilku miejscach, także na rogach, bokach, tak by elektronika nie wydostała się na zewnątrz podczas transportu i zabezpieczała karton przed uszkodzeniem. Na opakowaniu warto też ulokować odpowiedni komunikat. Dana etykieta ostrożnie umieszczona na pudełku powinna zawierać informacje typu 'uwaga elektronika nie rzucać' itp.

O czym należy dodatkowo pamiętać podczas pakowania elektroniki?

Elektronika, która jest wysyłana do danego odbiorcy nie powinna zawierać dodatkowych elementów w niej umieszczonych. Na przykład odtwarzacze DVD mogą mieć w środku płyty CD. Powinno się tego rodzaju elementy najpierw wyjąć przed zapakowaniem produktu. Także urządzenia typu aparaty cyfrowe, różnego rodzaju piloty, mierniki, myszki itp. trzeba pozbawić baterii przed umieszczeniem głównego urządzenia w kartonie. Pamiętajmy także by dany sprzęt elektroniczny przed zapakowaniem go w nie miał żadnych podłączonych kabli zasilających itp. Kable czy wspomniane już baterie trzeba najpierw odłączyć, wyjąc ze sprzętu i zapakować osobno na przykład w folię bąbelkową, koperty bąbelkowe. Urządzenia szczególnie monitory, telewizory najlepiej umieszczać pionowo. Tego rodzaju rzeczy mają ekrany i ten rodzaj ułożenia dla nich jest najbezpieczniejszy. 

Pamiętajmy, by elementy elektroniczne pakować tak, by nie wypychały one kartonu od środka, a także nie wystawały na zewnątrz opakowania.

Podsumowanie

Elektronika jest niezbędnym elementem na co dzień. Zdarza się nam zamawiać ją kurierem. Również my sami czasami sprzedajemy używany sprzęt.

Dobrze zabezpieczona paczka z urządzeniem elektronicznym musi zawierać różnego rodzaju folie bąbelkowe, gazety, styropian itp. Warto też opisać odpowiednio karton z elektroniką. Etykieta ostrożnie przyklejona na pudełko powinna mieć wyszczególniony komunikat o tym, by uważać podczas przewożenia tego rodzaju urządzenia. 

Bezpiecznie dostarczona paczka to przede wszystkim dobrze zapakowana przesyłka. Produkt warto również ubezpieczyć wykupując odpowiedni pakiet, szczególnie wtedy jeżeli sprzedajemy droższą elektronikę jak na przykład nowoczesne smartfony, komputery czy też telewizory.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.