Jakie komiksy dla dzieci warto wybrać?

Maciej Piwowski
29.03.2024

Dzieci chętnie sięgają po komiksy ze względu na to, że wyróżniają się one dla nich dość przyjazną formą, ponieważ nie zawierają dużo tekstu i mają ciekawe, kolorowe ilustracje. Mimo że dla wielu rodziców ta forma literatury nie jest zbyt ambitna, to jednak nie warto rezygnować z kupowania maluchom komiksów ze względu na to, że mogą one pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Odpowiednio dobrane tytuły mogą uczyć nie tylko pozytywnych zachowań, takich jak empatia czy uczciwość, ale także wspierać naukę czytania. Po jakie komiksy dla dziecka warto sięgnąć? Przedstawiamy najpopularniejsze tytuły, jakie warto wybrać dla maluchów.

Jakie komiksy wybrać dla najmłodszych?

Oferta komiksów jest obecnie bardzo zróżnicowana. Dlatego bez problemu znajdziemy zarówno tytuły, które spodobają się maluchom, jak i starszym dzieciom. Jeżeli interesują nas komiksy dla dzieci w wieku przedszkolnym, możemy postawić na tytuły z serii “Mój pierwszy komiks”. Dedykowane są one najmłodszym. Uczą i bawią maluchy, a dodatkowo pozwalają im zapoznać się z taką formą literatury. Wybierając komiks dla małych dzieci, możemy postawić więc na tytuł taki jak: “O czym szumią wierzby”. Z kolei historia o króliczej rodzinie i jej przyjaciołach z puszczy, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maluchów to: “Opowieści z bukowego lasu”. Ciekawym komiksem dla najmłodszych, który jest obowiązkową lekturą szkolną we Francji to: “Pan borsuk i Pani Lisica”. Dla najmłodszych warto wybrać również komiks o dwóch osiołkach: ojcu i synu spędzających razem czas, czyli “Bartłomiej i Karmelek”.

Jakie komiksy wybrać dla starszych dzieci?

Szukając komiksu dla dziecka, warto uwzględniać jego wiek. Dlatego w przypadku maluchów uczęszczających do przedszkola czy pierwszych klas szkoły podstawowej, powinniśmy sięgać po tytuły z serii: “Mój pierwszy komiks”. Starszym dzieciom z kolei mogą spodobać się na przykład ilustracje przedstawiające przygody Asteriksa, ale też Garfielda. Są to serie znane na całym świecie, które cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Zdobywają one serca kolejnych pokoleń młodych czytelników. 

Wśród polskich tytułów, które warto pokazać dziecku, wymienia się komiks “Kajko i Kokosz”. Nastolatkowie z pewnością z zapartym tchem będą śledzić przygody superbohaterów stworzonych przez wydawnictwo Marvel Comiks, takich jak Spider-Man czy Batman. Najmłodszym możemy z kolei kupić komiks o Smerfach lub opowieści na podstawie bajek. Zalicza się do nich wszelkie komiksy Disneya, takie jak Kaczor Donald czy Myszka Miki. Doskonałymi albumami są także adaptacje filmowych hitów takich jak: “Król Lew”, “Aladyn”, “Mulan”, “101 dalmatyńczyków” czy “Mała Syrenka”.

Szukając pierwszych komiksów dla maluchów, mamy do wyboru szeroką gamę różnych tytułów zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Warto na początku postawić na klasyki, które podbiły już serca wielu pokoleń. Stopniowo, kiedy dziecko polubi tę formę literatury, możemy podsuwać mu kolejne pozycje.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie