Jakie wybrać soczewki okularowe do komputera? Jakie wymagania powinny spełniać?

Maciej Piwowski
28.12.2020

Okulary do pracy przy komputerze powinny, poza korygowaniem ewentualnych wad wzroku, gwarantować swojemu użytkownikowi komfortowe widzenie oraz chronić przeciążone i narażone na promieniowanie oczy. Wpatrzeni w ekrany i monitory urządzeń elektronicznych nieustannie zmuszamy nasze oczy do ogromnego wysiłku, który często trwa przez większą część dnia, ponieważ odchodząc od komputera, z reguły „odpoczywamy” przy smartfonie lub tablecie. Wielu z nas coraz częściej dotykają objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Jakie okulary do komputera wybrać, by widzieć lepiej i bardziej komfortowo? Które soczewki do okularów warto rozważyć?

Okularowe soczewki z antyrefleksem

Soczewki z powłoką antyrefleksyjną zapewniają oczom lepsze warunki do pracy. Specjalne właściwości powłok antyrefleksyjnych niwelują bowiem dyskomfort związany z pojawianiem się uciążliwych i męczących dla oczu refleksów świetlnych i odblasków. Ponadto szkła z antyrefleksem pozwalają widzieć lepiej i wyraźniej, ponieważ zapewniają lepszy kontrast widzenia i mają większą przejrzystość niż standardowe soczewki okularowe. Powłoka antyrefleksyjna sprawia też, że soczewki do okularów są mniej podatne na zabrudzenie i często bardziej odporne na zarysowanie.

Szkła okularowe z filtrem światła niebieskiego

Okulary z powłoką redukującą nadmiar niebieskiego światła to nieodzowne rozwiązanie jeśli pracujesz przed monitorem. To innowacja ostatnich lat, która pozwala uporać się z poważnym zagrożeniem dla oczu, jakim jest wysokoenergetyczne światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych. Światło niebieskie powoduje zmęczenie oczu, podrażnia je i wysusza, a nawet może wywoływać zaburzenia koncentracji oraz trudności z zasypianiem. Z oczywistych powodów najlepiej byłoby, gdyby soczewki do komputera redukowały refleksy i jednocześnie chroniły oczy przed światłem niebieskim. Takie soczewki okularowe są już dostępne na rynku, a oferuje je Hoya – producent soczewek do okularów znany z najbardziej zaawansowanych rozwiązań optycznych. Hoya opracowała m.in. innowacyjną powłokę antyrefleksyjną Hoya BlueControl, która poza redukowaniem refleksów, właściwościami hydro i oleofobowymi, neutralizuje nadmiar światła niebieskiego, co kompleksowo chroni oczy przed cyfrowym zmęczeniem wzroku i jego skutkami.

Soczewki relaksacyjne do okularów

Okulary relaksacyjne nowej generacji to również rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Soczewki wspierające akomodację umieszczone w okularach mają zadanie wspomóc oczy podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. Okularowe soczewki relaksacyjne wyróżnia specjalna konstrukcja – w dolnej części szkła znajduje się strefa wsparcia wzroku, która ułatwia uzyskanie optymalnej ostrości obrazu w bliży i zmniejsza wysiłek oczu związany z przenoszeniem wzroku na obiekty umieszczone w różnych odległościach. Szkła relaksacyjne sprawiają, że narząd wzroku mniej się męczy przy pracy na komputerze, a przez to pracuje sprawniej, a pracy biurowej nie towarzyszą dolegliwości typowe dla cyfrowego zmęczenia wzroku (DES). Jedno z badań dowiodło na przykład, że zastosowanie soczewek okularowych wspierających akomodację wzroku Sync III wspomnianej firmy Hoya zmniejszyło nasilenie tych objawów w aż w 84% przypadków!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.