Jakie wyzwania stoją przed przemysłem cementowo-betonowym?

Antoni Kwapisz
01.12.2022

Zgodnie z informacjami, jakie były przekazywane w kraju w kwietniu 2022, miało dojść do ograniczenia ilości inwestycji, a tym samym również zmniejszenia produkcji cementu o około 1.6%. Czy te przewidywania się sprawdziły? Jakie wyzwania znajdują się przed przemysłem cementowo-betonowym w najbliższych latach?

Jak wygląda przemysł cementowy w Polsce?

Na terenie Polski działa 12 cementowni, które zlokalizowane są na terenie 8 województw, a wspólnie z sektorem budowlanym, przemysł cementowo-betonowy odpowiada za około 8% PKB i 2 miliony stanowisk pracy. Tylko w 2021 roku branża ta wyprodukowała nieco ponad 19 milionów ton cementu, co pozwoliło na niemalże pełne pokrycie krajowego zapotrzebowania.

Przemysł cementowo-betonowy jest narażony na wiele czynników, które mogą wpłynąć na ograniczenie popytu lub wzrost kosztów produkcji. Wśród kwestii, na które nikt nie ma wpływu, należy wskazać chociażby pogodę, która wpływa na zwiększenie popytu gdy jest ciepło lub jego zdecydowane zmniejszenie, gdy chłodniejsza część roku rzeczywiście jest zimna.

Wzrost kosztów a zapisy umowne

Kwestie związane m.in. z wojną na Ukrainie, a także rosnąca inflacja to zagadnienia, które wpływają bardzo niekorzystnie na koszty produkcji cementu. O ile w przypadku nowych kontraktów możliwe jest ustalenie cen, które odpowiadają bieżącym kosztom, to zapisy umowne z kontraktów podpisanych wcześniej wciąż obowiązują.

Jak podkreśla Andrzej Reclik, potrzeba wpisania firm związanych z branżą cementową na listę przedsiębiorstw energochłonnych mogących ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich jest bardzo duża. Aby wesprzeć tę branżę w trudnym czasie, gdy koszty energii elektrycznej rosną lawinowo, grupa posłów powołała Zespół Parlamentarny ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce. 

Wzrost kosztów a neutralność emisyjna

Kolejnym wyzwaniem, które stoi przed branżą cementową - obok rosnących kosztów - jest chęć osiągnięcia neutralności emisyjnej. Jednym z pierwszych kroków na tej długiej drodze jest zmniejszenie emisyjności do około 500 kg szkodliwych substancji na jedną wyprodukowaną tonę cementu.

W chwili obecnej podmiot powiązany z branżą, Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej, wdrożył program, którego celem jest możliwie jak najdokładniejsze zbadanie możliwości technicznych wychwytywania dwutlenku węgla w cementowniach oraz późniejszego wykorzystania bądź przesyłania czy też przechowywania. Wnioski związane z programem mają być przedstawione jak tylko badania zostaną zakończone.

W obliczu rosnących kosztów działalności, znalezienie rozwiązań, które pomogą jednocześnie przeciwdziałać wyniszczaniu środowiska naturalnego jest zadaniem kosztownym, jednak - jak podkreśla prezes Grupy Górażdże Andrzej Reclik - niezbędnym z punktu widzenia rozwoju ludzkości.

Przed przemysłem cementowo-betonowym stoi wiele wyzwań, jednak nie oznacza to, że realizacja założonych celów jest niemożliwa. Stopniowa realizacja założonych celów zbliża branżę do stawianych założeń, w tym między innymi również ograniczenia emisji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie