Kocia miska - co powinno się w niej znaleźć?

Marek Szydełko
12.03.2020

Kocia dieta powinna być zbilansowana, czyli dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Karmę należy dostosować do wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej czy rasy pupila. W zależności od jego upodobań w misce znaleźć się może karma sucha lub mokra bądź własnoręcznie przygotowany posiłek.

Kocia miska – karma gotowa czy domowa

Własnoręczne przygotowanie posiłku dla kota to nie lada wyzwanie. Wymaga od właściciela sporej wiedzy. W wielu przypadkach pokarmy domowe nie są kompletne i stałe, wobec tego nie odpowiadają wymaganiom żywieniowym kota i mogą mieć niekorzystny wpływ na jego organizm. Osoby nieposiadające doświadczenia w tym zakresie powinny podawać pupilom gotową karmę dostarczającą odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych i charakteryzującą się wysoką strawnością. Do wyboru są karmy suche i mokre w wielu wariantach smakowych. Mokre są w formie m.in. musów, mielonki, pasztetu, kawałków karmy w galaretce lub w sosie, zaś suche w postaci granulatu. 

Karmy dopasowane są do poziomu rozwojowego (dla kociąt, kota dorosłego i seniora), ras, stopnia aktywności i specjalnych potrzeb pupila np. dla kotów sterylizowanych, na zdrowe zęby, wrażliwy układ trawienny. Po więcej informacji na temat karm dla kota warto zajrzeć na stronę https://fera.pl/karmadlakota/.

Kocia miska – dieta BARF

Wybór właściwego pokarmu dla kota jest niezwykle istotny, ponieważ żywienie wpływa znacząco na utrzymanie jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Koty są z natury drapieżnikami, jednak zdania co do obecności surowego mięsa w ich diecie są podzielone. Popularna w ostatnim czasie dieta BARF (z ang. Biologically Appropriate Raw Food), co oznacza „biologicznie odpowiednie surowe pożywienie” ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że surowe mięso to najlepszy pokarm dla kota, który wykazuje korzystne działanie zdrowotne i pozbawiony jest wysoko przetworzonych produktów, konserwantów i barwników. Ci drudzy głoszą, że podawanie kotu surowego mięsa obarczone jest sporym ryzykiem w związku z prawdopodobieństwem zanieczyszczenia pasożytniczego i mikrobiologicznego. Co więcej, wymaga od właściciela bardzo dużej znajomości szacowania dziennego zapotrzebowania na poszczególne składniki pokarmowe. Najlepiej kwestię tego sposobu żywienia przedyskutować z weterynarzem.

Co powinna zawierać karma dla kota?

Skład karmy powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Najlepsza jest ta z dużą ilością mięsa, a małą ilością węglowodanów. Dobre karmy nie zawierają dodatków aromatyzujących, barwiących, konserwujących. Kot nie powinien spożywać produktów ze zbożami, bo jego układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia większych ilości produktów roślinnych. Niezbędny jest natomiast dodatek tauryny. 1000 mg to absolutne minimum, a optymalny poziom to 1500–2000 mg.

Kocia miska – jak często ją napełniać?

Kota powinno się karmić wielokrotnie (średnio 3–4 razy) w ciągu dnia małymi porcjami. Informacje dotyczące dawkowania znajdują się na opakowaniach każdej karmy. Zjadana przez zwierzę przeciętna ilość suchej lub mokrej karmy wynosi odpowiednio około 70–90 g lub 260–320 g. Karma sucha jest bardziej skoncentrowana – dostarcza więcej energii metabolicznej. Szacuje się, że 1 g produktu suchego dostarcza 4 razy więcej kalorii niż mokrego. Nie wolno też zapomnieć o zapewnieniu stałego dostępu do wody. Kocie miski trzeba myć codziennie, a niezjedzony pokarm wyrzucać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie