Komputer stacjonarny zamiast laptopa – czy to wciąż dobry pomysł?

Mateusz Nowak
23.01.2017

Przez wiele lat byliśmy skazani na korzystanie z komputerów stacjonarnych. W końcu nadeszła mobilna rewolucja, której najważniejszym przedstawicielem stał się laptop. Komputer przenośny ma wiele oczywistych zalet, ale nie zdołał całkowicie wymieć z rynku tradycyjnych desktopów. Popularne blaszaki wciąż mają się nieźle. Jeśli wahasz się, co wybrać, to przeczytaj nasz poradnik. Wskażemy Ci najważniejsze plusy i minusy komputerów stacjonarnych.

Komputer stacjonarny – dlaczego warto go wybrać?

Blaszak przede wszystkim jest idealnym wyborem dla osób, które komputera używają do pracy biurowej. Nie muszą zabierać go ze sobą np. do klienta, nie kończą też projektów w domu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to szala powinna przechylić się w stronę komputera stacjonarnego.

Taki komputer oferuje znacznie większą wydajność niż laptop – lub inaczej: może ją zaoferować. Pamiętaj bowiem, że wszystko zależy od podzespołów, które znajdą się w obudowie. Laptop, z uwagi na niewielkie rozmiary, ma bardzo ograniczone możliwości w zakresie ewentualnej rozbudowy. Zwykle jest więc tak, że gdy wydajność komputera przestaje być wystarczająca, następuje jego wymiana. W przypadku blaszaka nie ma takiej potrzeby – wystarczy dokupić pamięć RAM, zmienić procesor czy kartę graficzną. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze.

Plusy komputera stacjonarnego:

  • Można go do woli rozbudowywać
  • Oferuje większą wygodę pracy z uwagi możliwość podłączenia dużego monitora
  • Jest bardziej uniwersalny, może służyć do pracy i grania
  • Mniejsze ryzyko awarii spowodowanej przegrzaniem podzespołów
  • Łatwiejsze i tańsze usuwanie awarii

Komputer stacjonarny – dlaczego nie warto go wybierać?

Przy całej liście zalet komputer stacjonarny ma też istotne wady, oczywiście w porównaniu z laptopem. Oczywistym minusem jest tutaj jego rozmiar. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś przenosił blaszaną obudowę między biurem a domem. Dlatego nie jest to konstrukcja mobilna (choć są już dostępne obudowy bardzo miniaturowe).

Komputer stacjonarny wymaga także przygotowania dedykowanego miejsca pracy. Nie będzie to problemem w biurze, ale w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, ustawienie kolejnego biurka może się okazać niemożliwe.

Pamiętaj także, że legendarna wydajność urządzeń stacjonarnych jest okupiona wysokimi kosztami. Jeśli chcesz mieć komputer zdolny do obsłużenia każdego programu na maksymalnych ustawieniach graficznych, to będzie się to wiązać z wydatkiem minimum 5-6 tysięcy złotych. Za tyle można już kupić naprawdę świetnego laptopa.

Minusy komputera stacjonarnego:

  • Znaczny rozmiar
  • Brak mobilności
  • Konieczność dokupienia zewnętrznego monitora, klawiatury i myszki
  • Wymaga dedykowanego stanowiska
  • Zbudowanie bardzo wydajnego komputera sporo kosztuje

Decyzja nie jest więc taka prosta. Weź pod uwagę wszystkie przytoczone przez nas argumenty i dokonaj mądrego wyboru, pamiętając nie tylko o koszcie zakupu, ale przede wszystkim spełnieniu własnych potrzeb.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie