Kosz czy boks dachowy? Jaki bagażnik wybrać?

Piotr Kowalczyk
23.05.2019

Lato zbliża się wielkimi krokami. Warto więc już teraz pomyśleć o tym, jak zapakujesz bagaże na letni wyjazd i wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Boks dachowy czy kosz? Takie pytania na pewno zadaje sobie wielu kierowców planujących wakacyjny wyjazd samochodem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, oba też sprawdzają się w nieco innych zastosowaniach. Warto poznać ich specyfikę przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji. By nieco ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy krótkie zestawienie, z którego dowiecie się, jakie wady i zalety mają boksy oraz kosze i co wybrać, by zapakować wszystkie przedmioty bez zbędnych problemów.

Boks dachowy – wady i zalety

Zacznijmy od słabszych stron tego rozwiązania. Ze względu na specyficzną konstrukcję, boksy dachowe nie nadają się do przewożenia dużych przedmiotów – wszystkie bagaże muszą zmieścić się w środku tak, by możliwe było jego zamknięcie. Dla niektórych kierowców ich wadą mogą też okazać się wysokie koszty zakupu. Warto jednak pamiętać, że za tą ceną idzie adekwatna jakość.

Na kupno boksu dachowego warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na ochronę, którą zapewnia on znajdującym się w środku przedmiotom. Szczególnie ważna okazuje się ona w przypadku delikatnych bagaży, takich jak karimaty, namioty, śpiwory oraz kombinezony nurkowe lub narciarskie. Inne zalety boksu dachowego to dyskrecja – nikt nie widzi, co jest w jego wnętrzu – oraz brak konieczności użycia dodatkowych taśm troczących. Boksy dachowe kupisz na stronie https://www.kam-przyczepki.pl/

Kosz dachowy – wady i zalety

Kosz to konstrukcja dużo prostsza od boksu. Z uwagi na brak pokrywy nie chroni on bagaży przed konarami drzew, nisko zawieszonymi tablicami lub elementami mostów. Wymaga też przymocowania ładunków – niezbędne będzie więc dokupienie pasów transportowych.

Kosze znane są przede wszystkim z aut terenowych i użytkowych, ale równie dobrze sprawdzą się jako element wyposażenia samochodu osobowego podczas wakacyjnego wyjazdu. Umożliwiają zamocowanie różnego typu kufrów czy toreb, przejmując w ten sposób część funkcjonalności boksów. W przeciwieństwie do nich pozwalają też na przewiezienie bagaży o większych gabarytach, takich jak kajaki lub łodzie wędkarskie – o ile nie obciążą dachu w nadmiernym stopniu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.