Syrop z kwiatów czarnego bzu to niesamowity pomocnik naszego organizmu. Idealny zwłaszcza dla dzieci za sprawą drogocennych właściwości. Jest równie smaczny i skuteczny, jak jego kompan - syrop z owoców czarnego bzu. Ten jednak powstaje na skutek macerowania jakże obłędnie pachnących, skąpanych w słońcu kwiatów na których osadza się pełen dobrodziejstw pyłek. W efekcie powstaje syrop, któremu trudno się oprzeć ze względu na niesamowity aromat i smak. To idealny sprzymierzeniec ciepłej herbaty, orzeźwiającej lemoniady, jak również wielu deserów obok których nie można przejść obojętnie. Sprawdź, dlaczego warto na niego postawić.
Chociaż kwiaty czarnego bzu wyglądają dość niepozornie, to drzemie w nich naprawdę duży potencjał. Kwitną na wiosnę i pachną wręcz obłędnie. Nie można obok nich przejść obojętnie. Oprócz tego, stanowią cenne źródło wielu składników, które są niesamowitym wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.
Kwiaty czarnego bzu zawierają między innymi olejki eteryczne, sole mineralne, kwasy fenolowe i organiczne, flawonoidy, triterpeny, jak również garbniki. Wykazują działanie oczyszczające i przeciwwirusowe. Działają napotnie i nie dopuszczają do pojawienia się migren.
Kiedy najlepiej jest zbierać kwiaty (same kwiatostany, bez pączków i łodyg), aby zrobić z nich syrop? Optymalnie na przełomie maja i czerwca, ponieważ wtedy właśnie kwitną. Istotne jest to, aby zbierać je w słoneczne dni, aby móc wykorzystać potencjał znajdującego się na nich pyłku. To właśnie jemu bez zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości. Ważne jest jednak to, aby bez kwitł zdala od zanieczyszczonych miast. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby przed przygotowaniem syropu z kwiatów nie myć ich. Wszystko po to, aby nie spłukać wspomnianego pyłku.
Pamiętaj jednak o tym, że do produkcji soku z kwiatów czarnego bzu nie zbiera się całych pączków - najwięcej dobroci znajduje się w pojedynczych kwiatostanach. Co ważne, trzeba mieć na uwadze to, aby zbierać je w pełnym słońcu - wtedy możesz liczyć na bogactwo pyłku kwiatowego.
Syrop z kwiatów czarnego bzu powstaje poprzez proces ich macerowania. W praktyce oznacza to długie namaczanie w wodzie, dzięki czemu przenikają do niej cenne właściwości zdrowotne. Potem naszym oczom ukazuje się syrop o jasnym zabarwieniu, słodkim smaku i pożądanej gęstości.
Jest nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy. Stanowi źródło wielu cennych składników, wśród których można wymienić kwasy fenolowe i organiczne. Wyróżniają się one silnym działaniem przeciwzapalnym. Ponadto znajdziesz w nim również flawonoidy - związki organiczne, które także redukują stany zapalne, a przy tym cechują się działaniem antyoksydacyjnym. Dzięki nim skutecznie oczyścisz swój organizm z toksyn.
Warto także zwrócić uwagę na obecność triterpenów, które działają przeciwutleniająco. Oprócz tego możesz liczyć na sterole, które przyczyniają się do obniżenia poziomu “złego” cholesterolu (LDL), a co za tym idzie, zapobiegają wielu schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.
Syrop z kwiatów czarnego bzu może poprawić także pracę gospodarki wodno-elektrolitowej, a to wszystko dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych. Ponadto znajdziesz w nim garbniki - składniki skutecznie zwalczające wolne rodniki i tym samym przyczyniające się do spowolnienia procesów starzenia się. Co więcej - neutralizują także bakterie, dlatego też są cennym wsparciem dla układu immunologicznego.
Spożywanie syropu z czarnego bzu wykazuje się także działaniem moczopędnym, rozkurczowym i napotnym. Nie bez powodu nasze babcie podawały go nam przy leczeniu objawów przeziębienia czy grypy.
Syrop z kwiatów czarnego bzu ma bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem możesz go rozcieńczać nie tylko w wodzie, ale również ulubionym soku etc. Masz pełną swobodę wyboru - kwestia, co lubisz.
Możesz również wykorzystać jego smakowity potencjał w przygotowaniu na przykład wyjątkowo aromatycznego sosu, którym polejesz gofry tudzież naleśniki. Bardzo dobrze komponuje się także z innymi deserami. w tym takimi jak na przykład lody czy też może sprawić, że ciasto będzie bardzo aromatyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stał się kompanem różnego rodzaju przetworów wykonanych z nabiału czy też owoców.
A może wolisz, aby wystąpił w towarzystwie herbaty lub innych rozgrzewających napojów? Proszę bardzo! W tej roli sprawdzi się także koncertowo.
Syrop z kwiatów czarnego bzu to znakomity produkt, którego prozdrowotny potencjał z powodzeniem możesz wykorzystać do zwalczania objawów infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Wykazuje silnie działanie przeciwutleniające, detoksykujące i antybakteryjne, dlatego też wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego.
Jeśli tylko poczujesz dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego etapu rozwoju np. przeziębienia czy sezonowej “wirusówki”, sięgnij po syrop z kwiatów czarnego bzu. Możesz rozcieńczyć go z wodą albo dodać odrobinę do herbaty - koniecznie schłodzonej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć go do codziennej diety jako dodatek np. do lodów, naleśników czy sałatek owocowych.
Kwiaty czarnego bzu mogą także stać się bazą dla nalewki leczniczej czy też shota witaminowego.
Komunikat prasowy