Na co zwrócić uwagę, kupując wózki bliźniacze?

Antoni Kwapisz
20.09.2021

Wózek bliźniaczy to produkt stworzony dla rodziców dwójki dzieci w tym samym wieku, dzięki któremu możliwe jest wygodne spacerowanie z obojgiem jednocześnie. Wyróżnia się większymi wymiarami i posiada nieco inne funkcje niż wózek pojedynczy, między innymi ma możliwość jednoczesnego montowania na ramie gondoli i siedziska spacerowego, a w przypadku wózków 3w1 – również fotelika 0-13. To właśnie dlatego przed jego zakupem należy zastanowić się, jaki rodzaj wózka bliźniaczego najlepiej sprawdzi się w swojej roli, a także jakie powinien mieć wyposażenie, by spełnił oczekiwania.

Typy wózków bliźniaczych

Dostępne są dwa rodzaje wózków dla bliźniąt. Pierwszy z nich charakteryzuje się układem siedzisk jedno za drugim. Wózek taki jest dość wąski, ale długi. Ze względu na małą zwrotność, trudniej się nim manewruje. Ponadto dziecko siedzące z tyłu ma zdecydowanie ograniczone pole widzenia, rodzicowi z kolei trudniej się do niego dostać. Atutem tego typu wózka bliźniaczego jest fakt, że ma on duże siedziska dla dzieci.

Drugi rodzaj wózka dla bliźniąt to model z siedziskami ustawionymi jedno obok drugiego. Jest on zdecydowanie szerszy od poprzednika, przez co z wózkiem tym znacznie trudniej przemieszczać się po mieście, niejednokrotnie niemożliwe jest nawet przejście z nim przez wąskie drzwi czy zatłoczone alejki. Zapewnia jednak znacznie większy komfort jazdy dzieciom. Dzieci nie ograniczają sobie nawzajem widoczności, opiekun natomiast ma wygodny dostęp do każdego z nich.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Najważniejsze podczas wybierania wózka dla bliźniąt są wymiary wózka. W przypadku modeli z siedziskami jedno obok drugiego ich długość wynosi zwykle od 65 do 92 cm. Długość produktu typu jeden za drugim oscyluje natomiast w przedziale od 100 do 170 cm. W związku z tym przed zakupem konkretnego wózka bliźniaczego warto zastanowić się, jak wyglądają najczęściej uczęszczane trasy spacerowe.

Ważny aspekt wózka dla bliźniąt stanowi też jego waga. Ze względu na fakt, że konstrukcja przeznaczona jest dla dwojga dzieci jednocześnie, całość powinna być jak najlżejsza. Należy mieć jednak na uwadze, że stelaż nie może być też zbyt lekki, gdyż wówczas nie będzie wystarczająco stabilny i wytrzymały.

Kolejny istotny element, na który trzeba zwrócić uwagę, to rodzaj kół. Powinny być one dostosowane do jakości najczęściej uczęszczanych dróg. Duże koła pompowane i żelowe (bezawaryjne) doskonale amortyzują wstrząsy, wynikające z jazdy po nierównej nawierzchni. Piankowe o niewielkiej średnicy idealnie nadają się natomiast do jazdy po mieście, ponieważ są lekkie. Ponadto zaleca się wybór wózka z obrotowymi kołami przednimi. Dzięki temu wózkiem bez trudu będzie się zawracać i skręcać „w miejscu”. 

Dobre wózki bliźniacze to również takie, które posiadają regulowane komponenty, umożliwiające dopasowanie produktu do zmieniającej się sylwetki dziecka. Są to bowiem przede wszystkim spacerówki, a więc mają za zadanie służyć do około 3-4 roku życia, czyli w czasie, kiedy dzieci rosną najszybciej.

Niezbędne jest wyposażenie wózka bliźniaczego w barierki ochronne i pałąki oraz w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, dzięki którym dzieci nie wyślizgną się ze swoich siedzisk ani nie wyjdą z nich samodzielnie. Obszerne budki pokryte filtrem UV zapewnią z kolei ochronę nie tylko przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych, lecz także osłonią na wypadek deszczu, śniegu czy wiatru.

Warto również zwrócić uwagę na komfort rodziców podczas spacerów. Składają się na niego regulowana rączka, pozwalająca dostosować jej wysokość do wzrostu opiekuna, pojemny kosz z twardym dnem na okazjonalne zakupy i niezbędne akcesoria dziecięce oraz odporna na zabrudzenia, przystosowana do prania w pralce tapicerka.

Najczęściej popełniane błędy podczas zakupów

Najczęstszy błąd stanowi zakup modelu niedostosowanego do trybu życia rodziny. Ponadto zdarza się niedopasowanie szerokości siedziska do dzieci, w wyniku czego dzieciom (szczególnie zimą, kiedy są grubo ubrane) jest za ciasno i odczuwają podczas spacerów dyskomfort.

Kolejny błąd to wybór wózka niefunkcjonalnego. Ciężki, który się trudno składa, nie mieści się w bagażniku, a w mieszkaniu zajmuje wiele miejsca, stanowi problem.

Wybierając wózek bliźniaczy jako pierwszy wózek dla dziecka, należy pamiętać, że musi on mieć możliwość montażu gondoli na stelażu. Tylko ona zapewni wygodne i bezpieczne spacery z noworodkiem.

Wózek bliźniaczy to funkcjonalne i budżetowe rozwiązane, o ile dobierze się go świadomie, to znaczy biorąc pod uwagę potrzeby rodziny. Zdecydowanie ułatwia on bowiem opiekę nad dziećmi w podobnym wieku w czasie spacerów na świeżym powietrzu, a samym dzieciom gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie