Nagrywanie ekranu – tworzymy screencast z komentarzem

Mariusz Siwko
28.11.2019

Zastanawiasz się, jak zrobić film prosto z pulpitu? To dużo lepszy i wygodniejszy sposób, aby zdalnie przekazać komuś cenne wskazówki i porady. Przez Messengera, Skype’a czy telefon nie jesteś w stanie pokazać, jak krok po kroku należy wykonać daną czynność. Nagranie wideo z Twojego pulpitu – tzw. screencast – jest rozwiązaniem idealnym.

Każdy wie, czym jest screenshot, czyli zrzut obszaru pulpitu aktualnie wyświetlający się na monitorze. Są jednak sytuacje, w których lepiej skorzystać z funkcji nagrywania obrazu z ekranu urządzenia. Umiejętność ta jest szczególnie przydatna, jeśli potrzebujesz porady lub chcesz jej udzielić.

Screencasty – wygodna zdalna porada 

Nagrywanie obrazu z ekranu pulpitu to przydatna umiejętność, gdyż pozwala ona na czytelne zaprezentowanie, jak dany problem można rozwiązać. Służy do tego wiele programów komputerowych, przydatna jest też usługa online Screencast-O-Matic pozwalająca na darmowe 15-minutowe nagrania. To najprostsze i zarazem najszybsze sposoby na udzielenie porady.

Można też tworzyć w ten sposób praktyczne poradniki i umieszczać je na kanale YouTube lub prywatnym blogu – mogą przydać się osobom, które mają problem z danymi zagadnieniami. Taka biblioteczka będzie świetnym źródłem informacji dla mniej zorientowanych w tematach IT.

Szukasz różnych porad technologicznych, chcesz dołączyć do społeczności geeków – sprawdź LenovoZone.pl.

Polecane programy do nagrywania ekranu

Do wyboru jest wiele płatnych i darmowych programów służących do nagrywania ekranu. Dzięki nim można prosto włączyć nagrywanie pulpitu na komputerze, dodatkowo z przechwytywaniem dźwięku.

Warte uwagi są różne programy – m.in. darmowy OBS, który będzie świetny do nauki. Przede wszystkim służy do transmisji na żywo na kanałach YouTube i Twitch, ale może też być przydatny do nagrywania pulpitu. Można wziąć pod uwagę także inne programy – jak m.in. Aviscreen, Camstudio, Screenr czy płatny Camtasia Studio itd.

Mimo że wszystkie są proste i intuicyjne w obsłudze i pozwalają wykonać prosty tutorial w formie wideo, warto sobie to najpierw przećwiczyć, gdyż za pierwszym razem wiele rzeczy może zaskoczyć.

Jak krok po kroku wykonać nagrywanie pulpitu wraz z komentarzem?

Pobierz, zainstaluj, uruchom i skonfiguruj program – w OBS wybierz „Ustawienia” i „Wyjście”, ustaw format nagrywania – „mov” oraz bitrate obrazu, czyli 5000. Zobacz, jakie ma dla Ciebie wskazówki jeden z najważniejszych polskich youtuberów technologicznych – szczegóły znajdziesz na: https://lenovozone.pl/blog/nagrywanie-ekranu-jak-stworzyc-screencast/.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.