Najczęstsze błędy popełniane przez osoby samodzielnie instalujące oprogramowanie komputerowe

Mateusz Nowak
20.06.2018

Nie ma wątpliwości, że nie jesteśmy już w stanie obyć się bez oprogramowania komputerowego. Korzystamy z niego w pracy lub zupełnie prywatnie, nie tylko na laptopach czy desktopach, ale także urządzeniach mobilnych. W dobie powszechnego dostępu do sieci instalacja oprogramowania, chociażby bezpłatnego, nie powinna nastręczać poważnych problemów. Okazuje się jednak, że mnóstwo osób popełnia tutaj kardynalne błędy. Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Pobieranie oprogramowania z podejrzanych stron

Co gorsza, nie wszyscy potrafią ocenić, czy dana strona jest bezpieczna czy też nie. Wciąż mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, co oznacza symbol kłódki w pasku przeglądarki, czym jest certyfikat SSL i protokół https. Skoro program jest oferowany do pobrania za darmo, to nic, tylko się cieszyć! W efekcie użytkownicy nieświadomie narażają się na poważne zagrożenie. Pobierają na swoje komputery złośliwe oprogramowanie, programy szpiegujące, niechciane wtyczki do przeglądarki.

Akceptowanie wszystkiego bez czytania umowy

Przed instalacją oprogramowania należy uważnie zapoznać się z warunkami umowy. Tak, umowy! Nigdy nie jest tak, że ktoś oferuje swój program zupełnie za darmo i bezinteresownie. Mimo to wielu użytkowników naiwnie wierzy w biznesowy altruizm. Pobierają programy, odruchowo akceptują wszystkie zgody, a później męczą się ze spamem w skrzynce mailowej.

Zła konfiguracja

Każde oprogramowanie można bardzo dobrze dopasować do swoich potrzeb. Trzeba jednak najpierw o tym wiedzieć. Częstym błędem popełnianym przez nieświadomych użytkowników jest instalacja wszystkich dodatków, z których i tak nie będą później korzystać. Efekt? Komputer pracuje wolno, przeglądarka się zawiesza, pojawiają się dziwne komunikaty etc.

Łamanie postanowień umowy

To kolejny skutek nieczytania warunków umowy zawieranej z producentem oprogramowania. Normą jest, że użytkownicy biznesowi instalują na swoich komputerach np. programy antywirusowe freeware, nie zdając sobie sprawy, że mogą z nich korzystać wyłącznie prywatnie. Wykorzystywanie oprogramowania do celów firmowych jest już złamaniem warunków i narażaniem się na poważne konsekwencje, w tym finansowe. No ale kto by się tym przejmował, prawda?

Jak widać samodzielna instalacja oprogramowania nie jest wcale taką prostą i oczywistą sprawą. Szczególnie dotyczy to darmowych aplikacji, od których roi się w sieci. Dlatego jeśli masz firmę i zamierzasz zacząć korzystać z nowego oprogramowania na potrzeby biznesu, znacznie rozsądniej będzie zlecić tę procedurę fachowcom, którzy pomogą Ci także wybrać odpowiednie narzędzie informatyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie