Najlepsze przeglądarki dla Windows 10: porównanie i przegląd

Mateusz Nowak
25.08.2023

Jeśli użytkownik zamierza kupić licencje Windows 10, warto, aby z wyprzedzeniem zastanowił się, jaką przeglądarkę zainstaluje. Jest to jedna z najważniejszych aplikacji dla nowoczesnego systemu operacyjnego. Wielu właścicieli komputerów spędza znaczną część dnia surfując po Internecie. Aby proces ten był jak najbardziej wydajny i wygodny, należy pobrać przeglądarkę o odpowiednich parametrach. Obecnie istnieje wiele takich aplikacji i niektórym osobom trudno jest szybko wybrać optymalne oprogramowanie.
Następnie opiszemy mocne i słabe strony najpopularniejszych przeglądarek dla systemu Windows 10. Informacje te pomogą użytkownikom zrozumieć, która aplikacja jest dla nich odpowiednia. Zaproponujemy tylko najlepsze opcje do wyboru. Dlatego wśród opisanych przeglądarek każdy może łatwo zidentyfikować odpowiedni program w zależności od swoich preferencji. Dotyczy to koneserów maksymalnej szybkości, wygody lub innych cech.

Google Chrome: zalety i wady

Istnieje wiele powodów, dla których wybierając przeglądarkę dla Windows 10, klienci preferują Google Chrome. Obecnie jest to najpopularniejsze oprogramowanie do surfowania po Internecie. Jego głównymi zaletami są

 • duża szybkość działania;
 • szeroki zakres dodatków;
 • prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs;
 • ochrona danych osobowych;
 • synchronizacja z różnymi urządzeniami.

W porównaniu do swoich konkurentów, Google Chrome oferuje szybsze wyszukiwanie w sieci. Strony internetowe ładują się szybko i bez opóźnień. Nawet gdy otwartych jest wiele zakładek, prędkość przeglądarki pozostaje bardzo duża.

Jeśli użytkownik chce dodać nowe funkcje do Google Chrome, może to łatwo zrobić dzięki szerokiej gamie dodatków. Wśród nich znajduje się oprogramowanie do różnych zadań. Rozszerzenie funkcji przeglądarki nie zajmie wiele czasu, ponieważ dodatki są pobierane i instalowane za pomocą kilku kliknięć.
Interfejs Google Chrome jest łatwy w nawigacji. Każdy użytkownik szybko znajdzie w nim odpowiednie narzędzie lub funkcję.

Przeglądarka od Google jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych, ponieważ sprawdza wszystkie odwiedzane witryny i ostrzega o niebezpieczeństwie w odpowiednim czasie. Oprogramowanie regularnie otrzymuje też świeże poprawki. Zmniejsza to ryzyko przedostania się złośliwej zawartości do systemu.

Aby korzystać z Google Chrome, nie trzeba instalować go tylko na komputerze. Aplikacja działa dobrze na tabletach i smartfonach. Możesz używać tej przeglądarki dla Windows 10 do przeglądania poczty e-mail na wielu różnych urządzeniach.

Główną wadą Google Chrome jest duże zużycie pamięci RAM ze względu na jej dużą szybkość. Na przykład, z 8 GB dostępnej pamięci RAM, przeglądarka zużyje co najmniej 1 GB.

Mozilla Firefox: unikalne cechy i funkcje

Jeśli porównać przeglądarki, jednym z najbliższych konkurentów Google Chrome jest Mozilla Firefox. Jest mniej popularna, ale wyróżnia się

 • dużą szybkością;
 • bezpieczeństwo;
 • szeroką gamą dodatków.

Gdy przeglądarki są porównywane pod względem szybkości pobierania plików, Mozilla Firefox zawsze znajduje się w czołówce. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób, które często pobierają różne treści z sieci. Ponadto w aplikacji można łatwo zobaczyć wszystkie pobrane pliki. Pozwala to szybko sprawdzić, które dokumenty zostały już pobrane, a które jeszcze nie.
Mozilla Firefox jest wyposażona w zaawansowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Pozwala to zachować wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności. 

Jeśli użytkownikowi nie wystarczają podstawowe funkcje aplikacji, może łatwo pobrać i zainstalować przydatne rozszerzenia. Dostępnych jest ponad 6000 takich rozszerzeń. Z ich pomocą właściciele komputerów mogą szybko dodać brakujące funkcje do przeglądarki.

Microsoft Edge: integracja i funkcje z Windows 10

Jeśli chodzi o przeglądarki w systemie Windows 10, nie można pominąć wbudowanej aplikacji do surfowania po Internecie. Jest ona zainstalowana w systemie operacyjnym od samego początku. Dlatego użytkownicy nie muszą niczego pobierać, aby rozpocząć surfowanie po sieci. Microsoft Edge i Google Chrome bazują na tym samym silniku - Chromium Codebase Project. Dzięki temu oprogramowanie wyróżnia się plusami:

 • wysoka prędkość;
 • tryb czytania;
 • ochrona prywatności;
 • profile użytkowników.

Microsoft Edge wykorzystuje wyłącznie nowe technologie i standardy. Pozwoliło to zoptymalizować aplikację, uczynić ją szybszą i bardziej stabilną. Pod względem szybkości ta przeglądarka jest porównywalna z najlepszymi analogami.

Aby szybciej ładować strony do czytania, Microsoft Edge ma specjalny tryb. Ta funkcja przeglądarki usuwa wszystkie niepotrzebne elementy ze strony, pozostawiając tylko tekst i obrazy. Użytkownik może dostosować rozmiar tekstu, podział na sylaby i inne ustawienia.

Microsoft Edge ma wbudowaną ochronę przed śledzeniem online, która blokuje większość programów śledzących.
Jeśli kilka osób korzysta z komputera z przeglądarką Edge, skorzystają one z możliwości tworzenia oddzielnych profili. Każda z nich będzie miała własne zakładki i hasła. Pozwala to na pracę na zmianę na tym samym komputerze bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Opera: wygoda i personalizacja dla użytkowników

Jeśli chodzi o wybór przeglądarki dla systemu Windows 10, wielu właścicieli komputerów preferuje aplikację Opera. Wynika to z różnych powodów. Na przykład łatwość obsługi tego oprogramowania. Interfejs przeglądarki jest dość łatwy do zrozumienia i nawet początkujący użytkownik może skutecznie korzystać z programu. Ponadto Opera zapewnia wygodne połączenie z wieloma sieciami społecznościowymi. Można je otworzyć z poziomu przeglądarki za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Opera ma wbudowany VPN. Dzięki temu użytkownicy aplikacji z łatwością zachowają prywatność podczas surfowania po Internecie. Ponadto program blokuje wyskakujące reklamy i zapobiega kradzieży danych.

Brave: przeglądarka zapewniająca bezpieczeństwo i prywatność

Brave to stosunkowo nowa aplikacja do przeglądania sieci online. Pojawiła się w 2016 roku. Jednak z biegiem lat ta darmowa przeglądarka udowodniła swoją wartość i jest obecnie uważana za jedną z najlepszych pod względem bezpieczeństwa i prywatności. Podczas surfowania po Internecie Brave blokuje reklamy, elementy śledzące i inne szkodliwe skrypty. Dzięki temu działania użytkownika są niezwykle trudne do śledzenia.

 • Inne zalety przeglądarki
 • Możliwość personalizacji;
 • wysoka prędkość;
 • wsparcie na różnych platformach.

Aplikacja posiada wiele ustawień i dodatków. Dlatego każdy właściciel komputera może zoptymalizować program dla siebie, aby usprawnić pracę w sieci.
Ponieważ przeglądarka blokuje różne skrypty, nie tylko sprawia, że surfowanie po Internecie jest wygodniejsze, ale także przyspiesza ładowanie stron. Pomaga w tym również wydajny silnik aplikacji.

Chociaż Brave jest doskonałym wyborem przeglądarki dla systemu Windows 10, nadaje się również do instalacji na innych systemach. Na przykład w systemach Linux, Mac i iOS.

Vivaldi: Elastyczne ustawienia i unikalny interfejs

Vivaldi to poręczna przeglądarka oparta na Chromium od twórcy Opery. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla doświadczonych użytkowników, choć sprawdzi się również w przypadku początkujących. Wynika to z szerokich możliwości dostosowywania aplikacji. W Vivaldi można zmienić znacznie więcej ustawień niż w innych przeglądarkach. Tak więc doświadczeni właściciele komputerów PC mogą z łatwością zoptymalizować ją do swoich potrzeb.

Aplikacja posiada również wbudowany bloker reklam. Dzięki temu użytkownicy mogą skupić się na pracy i nie martwić się częstymi wyskakującymi komunikatami.

Vivaldi nie gromadzi danych użytkownika ani nie śledzi historii przeglądania Internetu. Kolejną przydatną funkcją przeglądarki jest przechowywanie cennych danych na urządzeniu w postaci zaszyfrowanej. Dostęp do nich ma tylko właściciel profilu.

Przeglądarka Vivaldi będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą maksymalnie spersonalizować aplikację. Niepotrzebne funkcje oprogramowania można łatwo wyłączyć. Zmniejszy to zużycie pamięci RAM i zużycie energii.

Porównanie wydajności i szybkości

Wiele osób wybiera przeglądarkę na podstawie jednej lub kilku cech. Jednym z najważniejszych parametrów dla użytkowników jest szybkość ładowania stron internetowych. Według tego wskaźnika, Google Chrome i Mozilla Firefox są w czołówce. Pierwsza z nich jest nieco szybsza od drugiej. Jeśli przy wyborze przeglądarki dla Windows 10 wydajność jest przede wszystkim ważna, zaleca się zainstalowanie jednej z tych aplikacji.

Liderzy ustępują pod względem wydajności programowi Vivaldi. Opóźnienie to rekompensuje możliwość większego dopracowania i dostosowania do potrzeb konkretnego użytkownika.
Opera wyróżnia się także dobrą szybkością pracy w sieci. Jeśli właściciel komputera ma wolny Internet, warto włączyć specjalną funkcję przeglądarki - Turbo. Przyspieszy to ładowanie stron internetowych.

Inną opcją wygodnego surfowania po Internecie jest przeglądarka Brave. Wykazuje się ona nie tylko dobrą wydajnością, ale także gwarantuje prywatność podczas przeszukiwania sieci.
Cechy przeglądarek do pracy i rozrywki

Jeśli użytkownik potrzebuje przeglądarki dla Windows 10 z maksymalnym poziomem bezpieczeństwa, zaleca się zainstalowanie:

 • Vivaldi;
 • Brave.

Aplikacje te pomogą uniknąć śledzenia online i zmniejszą ryzyko zainfekowania komputera różnymi złośliwymi treściami.
Jeśli użytkownicy są zainteresowani przeglądarką do szybkiego ładowania stron internetowych i filmów online, warto wybrać Google Chrome lub Mozilla Firefox. Ponadto programy te korzystają z możliwości instalowania wielu dodatków. Pozwala to na szybkie rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że pobieranie dużej liczby rozszerzeń może zmniejszyć szybkość działania aplikacji.

Wnioski: Którą przeglądarkę wybrać dla swoich potrzeb

Wybór przeglądarki dla systemu Windows 10 zależy od tego, jakie funkcje są ważne dla użytkownika w pierwszej kolejności. Na przykład wydajność lub bezpieczeństwo. Dla każdego parametru istnieją liderzy i niezłe alternatywy. Google Chrome to świetne rozwiązanie dla wydajnych komputerów, które nie zauważą dużego zużycia pamięci RAM. Przeglądarka ta jest szybka i zapewnia dobrą ochronę danych osobowych.

Gdy pamięci RAM jest niewiele, warto zainstalować mniej zasobożerną opcję. Mozilla Firefox i Opera pasują do tego opisu.
Do anonimowego wyszukiwania w sieci najlepszą aplikacją jest Brave, a do maksymalnej personalizacji - Vivaldi.
Obecnie użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy przeglądarek, a wśród nich łatwo znaleźć oprogramowanie dostosowane do dowolnych preferencji.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie