Pęknięta szyba przednia w samochodzie. Co robić?

Mateusz Nowak
18.04.2017

Pęknięcia przedniej szyby są jednymi z najczęstszych usterek, z jakimi spotykają się właściciele aut. Zwykle jest to skutek uderzenia kamieniem wystrzelonym spod koła poprzedzającego pojazdu, rzadziej wina leży po stronie powstających naprężeń karoserii. Bez względu na powód uszkodzenia, jazda z pękniętą szybą jest niedozwolona i bardzo niebezpieczna. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Czy pękniętą szybę można naprawić?

Takie pytanie najczęściej zadają właściciele aut, które są wyposażone w podgrzewaną szybę przednią, a więc kosztowną w wymianie. Wówczas naprawa jest bardzo atrakcyjnym (z finansowego punktu widzenia) rozwiązaniem. Jednak nie zawsze jej przeprowadzenie jest możliwe. Z reguły nie naprawia się pęknięć, które powstały bliżej niż 10 centymetrów od krawędzi szyby oraz uszkodzeń w kształcie rys (szczególnie długich i kończących się pod uszczelką).

Pamiętaj

Warsztat powinien również odmówić naprawy odprysku, czyli popularnego pajączka, którego średnica przekracza 20 mm.

Gdy szybę trzeba wymienić

W przypadku opisanych uszkodzeń niestety jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana szyby na nową. Czasami wiąże się to z wysokim kosztem. Szyby (zamienniki) do popularnych aut, bez podgrzewania, kosztują od 300 złotych wzwyż. Do tego dochodzi koszt wymiany – od 100 złotych wzwyż.

Najdroższe są szyby wyposażone we wspomniane już podgrzewania oraz w czujnik deszczu i zmierzchu. W takim przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem nawet grubo powyżej 1000 złotych za samą szybę (cały czas piszemy o zamiennikach). Jedynym pocieszeniem jest to, że procedura wymiany nie jest czasochłonna – zwykle trwa to do godziny i usługa, po wcześniejszym umówieniu, jest realizowana od ręki.

Pęknięcie? Do warsztatu!

Wielu kierowców uporczywie udaje, że nie widzi pęknięcia na szybie i w ogóle się tym nie przejmuje. Taka „oszczędność” może mieć jednak poważne konsekwencje – zarówno finansowe, jak i związane z drastycznym obniżeniem komfortu jazdy. W słoneczny dzień uszkodzenie będzie rozpraszać promienie, co oczywiście ograniczy Twoją widoczność. W skrajnym przypadku może także dojść do całkowitego rozbicia się szyby w czasie jazdy!

Pamiętaj!

Za jazdę z pękniętą szybą przednią grozi mandat w wysokości 500 złotych, ale bez punktów karnych.

Jeśli zbagatelizujesz pęknięcie i zostaniesz zatrzymany przez policję, funkcjonariusze na pewno zatrzymają dowód rejestracyjny auta. Będziesz mógł go odebrać dopiero po wymianie szyby i potwierdzeniu tego faktu przez diagnostę. To oznacza kolejne koszty i niepotrzebną stratę czasu.

Dlatego gdy tylko zauważysz pęknięcie na szybie, od razu jeźdź do warsztatu specjalizującego się w naprawie i wymianie szyb samochodowych. W końcu chodzi też o Twoje bezpieczeństwo.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie