Polskie monety kolekcjonerskie

Krzysztof Jagielski
19.12.2023

Numizmatyka od dekad jest jednym z najpopularniejszych hobby. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie – w Polsce również nie brakuje kolekcjonerów starych, rzadkich lub po prostu ozdobnych monet. To szczególna pasja, kolekcje mają bowiem nie tylko wartość sentymentalną, ale niejednokrotnie stają się ciekawą formą inwestycji swojego kapitału. W naszym kraju wyjątkowo chętnie skupowane są polskie monety kolekcjonerskie, które designem nawiązują do istotnych wydarzeń historycznych czy honorują ważnych Polaków. Jednym z największych producentów takich okazów jest Mennica Polska. Na jakie motywy warto postawić, chcąc zacząć swoją przygodę z numizmatyką?

Polskie monety kolekcjonerskie z motywem sakralnym i mitologicznym

 • Sztuka sakralna oraz mitologiczna to istotny element polskiej numizmatyki. Każdego roku wybijane są złote oraz srebrne monety przedstawiające wizerunki świętych, archaniołów i innych postaci biblijnych lub powiązanych z przeróżnymi wierzeniami, w tym słowiańskimi bogami oraz boginiami. Mennica Polska oferuje szeroki wybór polskich monet kolekcjonerskich o takiej właśnie tematyce. Dzięki temu z łatwością znajdziesz nie tylko okaz, który idealnie wpasuje się w Twój gust (albo osoby, którą chcesz obdarować), ale również w zaplanowany budżet. Ceny zaczynają się bowiem od nawet zaledwie 200-300 zł. W ofercie Mennicy znajdziesz takie serie monet kolekcjonerskich, jak:
 • Anioły,
 • Diabły i Demony,
 • Boginie,
 • Archanioły
  • czy wyjątkowo chętnie wybierane kwadratowe monety z motywem najsłynniejszych obrazów sakralnych, takich jak Madonna pod jodłami, Madonna z Dzieciątkiem czy Madonna Sykstyńska.

Numizmatyka historyczna

 • Jedne z najpopularniejszych polskich monet kolekcjonerskich to numizmatyka nawiązująca do ważnych postaci oraz wydarzeń historycznych. Część egzemplarzy honorujących np. stulecie istotnych bitw, narodzin Jana Pawła II czy odzyskania przez Polskę niepodległości wydawanych jest w niewielkich nakładach, dzięki czemu bardzo szybko zyskują na wartości. Obecnie w ofercie Mennicy Polskiej możesz znaleźć takie wyjątkowe polskie monety kolekcjonerskie, jak np.:
 • 100-letnie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej – srebrna moneta o nominale 10 zł, wybita w nakładzie 15 000 sztuk.
 • Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Roman Dmowski – srebrna prostokątna moneta o nominale 10 zł, wybita w nakładzie 20 000 sztuk.
 • 35rocznica zrywu antykomunistycznego w Lubinie – srebrna prostokątna moneta o nominale 20 zł, wybita w nakładzie 15 000 sztuk.
 • Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia – srebrna moneta z drewnianą wstawką o nominale 3000 franków, wybita w nakładzie 100 sztuk.
 • Józef Piłsudski – 100 lat Niepodległej – srebrna prostokątna moneta o nominale 5 dolarów, wybita w nakładzie 500 sztuk.

Ozdobne monety kolekcjonerskie

 • Numizmatyka jest niezwykle bogata w ozdobne monety kolekcjonerskie. Wśród wiodących motywów można znaleźć niemalże wszystko – od powiązanych z muzyką, przez fascynujący świat fauny i flory, po znaki zodiaku czy monety „na szczęście”, a nawet postaci z kreskówek. Ozdobne numizmaty zachwycają precyzją wykonania oraz kolorystyką i są nie tylko przepięknym elementem prywatnej kolekcji, ale również doskonałym pomysłem na elegancki prezent. Poszczególne okazy mogą być zdobione takimi kamieniami, jak bursztyny czy kryształy, a także wstawkami z drewna bądź różowego złota.
 • Mennica Polska oferuje również monety kolekcjonerskie wyróżniające się oryginalnym kształtem. Doskonałym przykładem jest Łapacz Snów, czyli srebrna moneta o nominale 500 franków zamknięta w formie słynnego amuletu, zdobiona piórami i możliwa do zawieszenia.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie