Potrzebuję kredytu – od czego mam zacząć

Jerzy Biernacki
11.10.2019

W obecnych czasach życie bez kredytu jest praktycznie niemożliwe. Prędzej czy później stajemy przed sytuacją, gdy dodatkowa gotówka jest nam potrzebna na dom, samochód, czy inne poważne wydatki. Aby nie dać się oszukać lub nie wziąć niekorzystnego kredytu, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat.

Pierwszy krok, gdy potrzebuję kredytu

Po pierwsze ważne jest, aby mieć świadomość, jakie kredyty mogą zaoferować nam banki. Jest to o tyle istotne, że każdy kredyt jest inny i ma swoje cechy charakterystyczne, dzięki którym wybierzemy rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb. Podstawowe kredyty, jakie oferują nam banki to przede wszystkim: kredyt gotówkowy, odnawialny, hipoteczny, w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, czy też kredyt konsolidacyjny.

Czym różnią się od siebie te wszystkie kredyty?

Kredyt gotówkowy to kredyt, który może uzyskać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorstwo. Warunkiem jego uzyskania jest posiadanie zdolności kredytowej. Jeśli taką posiadamy, pieniądze trafiają na nasze konto, a my możemy je przeznaczyć na dowolny cel. Z kolei kredyt odnawialny cechuje się odnawialnością limitu kredytowego, po spłaceniu danego zadłużenia, co oznacza, że co miesiąc posiadamy nowe środki do dyspozycji. Kredyt na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym działa na zasadzie debetu na naszym koncie. Jednak w takim wypadku musimy podpisać umowę z bankiem na kredyt oraz na prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W przypadku kredytu konsolidacyjnego mamy do czynienia z połączeniem kilku kredytów z różnych banków w jedną, często korzystniejszą ratę. Najbardziej popularnym kredytem jest kredyt hipoteczny, który udzielany jest na budowę domu, czy też zakup mieszkania. Kwoty takiego kredytu są bardzo wysokie, a okres spłaty może wynosić nawet 25 lat. Dlatego warto zadać sobie pytanie, jakiego potrzebuję kredytu?

Jak mogę sprawdzić, czy posiadam zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to górna kwota, na którą może nam zostać przyznany kredyt. Tak więc, jeśli potrzebuję kredytu, to znaczącym i decydującym czynnikiem będzie zdolność kredytowa jaką posiadam. Możemy ją sami sprawdzić za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej online. Dzięki takiemu rozwiązaniu zanim zdecydujemy się na wniosek kredytowy znamy już nasze szanse na otrzymanie kredytu. W dodatku możemy skorzystać z innych kalkulatorów, takich jak kalkulator kredytu konsolidacyjnego, czy gotówkowego, który pomoże określić nam miesięczne koszty całkowite danego kredytu. Dzięki kalkulatorom, możemy szybko określić, czy stać nas w danym momencie na kredyt, a tym samym zapobiec niepotrzebnym lub obciążającym nas inwestycjom.

O czym jeszcze mam pamiętać, gdy potrzebuję kredytu?

Kolejną istotną kwestią, gdy decydujemy się na kredyt jest RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, a więc całkowity koszt, jaki poniesiemy biorąc kredyt. Wysokość RRSO zawiera oprocentowanie, prowizję banku, ubezpieczenie kredytu oraz inne opłaty. Znając wartość RRSO, szybko możemy porównać oferty banków i wybrać opcję najtańszego kredytu. 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.