Program do faktur najlepsze rozwiązanie na problem z fakturowaniem

Marek Szydełko
07.09.2021

Wielu przedsiębiorców już się przekonało, że komputery nie są przeszkodą w prowadzonej działalności gospodarczej, a wprost przeciwnie. Komputery wraz z oprogramowaniem wniosły wiele ułatwień i w znaczący sposób zmieniły organizację firmy. Poprawiło się funkcjonowanie między innymi takich obszarów jak dział sprzedaży poprzez prosty program do fakturowania, dział księgowości dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu do ksiąg handlowych albo podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dział kadr korzystający z profesjonalnych aplikacji płacowych a także działy produkcyjne wspierane przez nowoczesne urządzenia i systemy. W rozmaitych rozwiązaniach programistycznych przedsiębiorcy dostrzegają wymierne korzyści, które dają szansę na redukcję kosztów i wzmocnienie pozycji przedsiębiorstwa na rynku.

Jednak ze względu na niewystarczającą ilość funduszy na informatyzację firmy, to właśnie program do faktur jest najczęściej odkładany na ostatni etap. I dopiero w momencie problemów z fakturowaniem, właściciel firmy wreszcie decyduje się na zakup. Chociaż wydaje się, że faktura to prosty dokument z tabelką i zwykłymi obliczeniami, to pracownicy mają coraz większy kłopot z umieszczeniem elementów odpowiadających aktualnym wymogom prawnym. Niektórym osobom sporą trudność sprawia też samo obliczenie kwoty podatku. Ustawa o VAT dopuszcza bowiem różny sposób obliczania podatku VAT na fakturach - od kwoty netto lub od kwoty brutto. I w zależności którą metodę wybierzemy, możemy otrzymać drobne różnice w końcowej wartości faktury.

Tradycyjne fakturowanie wymaga także mnóstwo uwagi podczas pilnowania kolejności numeracji. Każda wystawiona faktura musi mieć swój unikatowy numer, który nie może się powtórzyć. Urząd Skarbowy nie dopuszcza także żadnych przerw w numerowaniu, co oznacza że nie można pominąć żadnego z numerów. Kolejnym ważnym aspektem są dane kontrahenta. Po pierwsze ich wpisywanie zajmuje mnóstwo czasu, a po drugie może dojść do literówek i pomyłek. A najważniejszy jest Numer Identyfikacji Podatkowej. To na jego podstawie pozwiązywane są transakcje podczas kontroli krzyżowych JPK, a także sprawdzany jest status podatkowy VAT. Program do faktur po pierwsze pilnuje prawidłowej numeracji, a po drugie wykryje niepoprawny NIP.

Między innymi dlatego programy do faktur VAT robią furorę na polskim rynku. Dodatkowo przedsiębiorcy cenią je za szybkie efekty w postaci precyzyjnie wystawionej faktury i odpowiednio przeliczonych wartości. Przygotowanie takiego dokumentu sprowadza się do wyklikania całości z gotowych już elementów (wybór z kartoteki kontrahenta, produktów, sposobu płatności, rodzaju numeracji i tym podobnych), po czym przeprowadzane są wymagane obliczenia. Dzięki tak zorganizowanemu fakturowaniu, po zapisaniu dokumentu pozostaje jedynie wydrukowanie go i przekazanie klientowi bądź wysłanie go na adres email.

Wszelkie problemy z fakturowaniem rozwiąże najnowszy komputerowy program do fakturowania, który nie tylko przyspieszy pracę, ale zautomatyzuje wiele czynności. Zalety oprogramowania dostrzegą pracownicy firmy, którzy nie muszą szczegółowa zgłębiać każdej zmiany prawnej, ale także klienci, których zauważają przyspieszenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.