Programy i aplikacje do nauki online

Mateusz Nowak
16.11.2023

Czy możliwa jest darmowa nauka zdalna? Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale tak! Wszystko, czego potrzebujesz, to wysokiej jakości programy i aplikacje, które można zainstalować na swoim smartfonie/komputerze i używać całkiem za darmo lub płacąc jedynie symboliczną kwotę.

EdApp: uniwersalna platforma edukacyjna

Coraz częściej w nowoczesnym procesie nauczania używa się nie tylko komputerów, ale także urządzeń mobilnych. Prawdziwym odkryciem dla nauczycieli i studentów, którzy preferują korzystanie ze smartfonów, jest EdApp - to cyfrowa platforma edukacyjna, za pomocą której można szybko tworzyć spersonalizowane treści edukacyjne, korzystając z obszernej biblioteki dostosowywanych kursów.

Za pomocą platformy można organizować naukę w wirtualnych klasach, gdzie uczniowie będą nie tylko zdobywać nową wiedzę, ale także uczestniczyć w interakcjach społecznych, wymieniając się pomysłami. Oprogramowanie działa w chmurze i jest kompatybilne z popularnymi platformami edukacyjnymi Microsoft Teams i Zoom. Oczywiście warto również pamiętać, że korzystanie z EdApp jest całkowicie bezpłatne

Movavi

Oprogramowanie od Movavi posiada zarówno odpłatną, jak i darmową wersję i świetnie nadaje się do użycia w procesie edukacyjnym. Umożliwia tworzenie filmów edukacyjnych zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, a także animacji, a nawet spersonalizowanych treści, za pomocą których można lepiej zmotywować uczniów i studentów do nauczania. Poza klasyczną wersją Movavi, warto również zwrócić uwagę na program Movavi Academic, który pozwala na tworzenie ciekawych filmów edukacyjnych sprzyjających lepszemu przyswajaniu materiałów, motywację do nauki, a nawet rozwój umiejętności komunikacyjnych osób oglądających filmy przygotowane z wykorzystaniem opisywanego oprogramowania.  Oprogramowanie Movavi pozwala również na nagrywanie ekranu z dźwiękiem - jest to naprawdę niezastąpiona funkcja we współczesnym procesie edukacyjnym.

Coursera: zdobywamy nowe umiejętności

Najlepsi wykładowcy z renomowanych na całym świecie uniwersytetów Yale i Michigan, a także pracownicy gigantów korporacyjnych takich jak Google i IBM, przyczyniają się do tworzenia kursów edukacyjnych na Coursera. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez Coursera, edukacja za granicą stała się naprawdę dostępna. Dla uczniów szkół średnich te kursy stanowią możliwość przetestowania swoich umiejętności uniwersyteckich i zainteresowania konkretną specjalnością, bez wydatków. Lepiej bowiem określić swoje preferencje przed rozpoczęciem długiego procesu edukacyjnego.

Oprócz możliwości nauki online, użytkownicy mogą korzystać z mobilnej aplikacji Coursera, którą śmiało można nazwać uniwersalną. Jest ona odpowiednia nie tylko dla uczniów szkół średnich, ale również dla ich rodziców, ponieważ ciągłe aktualizowanie wiedzy jest ważne w każdym wieku. Na Coursera dostępnych jest wiele kursów, od biologii i chemii, po inżynierię, nauki humanistyczne i społeczne, biznes oraz informatykę. Chociaż większość kursów jest bezpłatna, płatne opcje oferujące certyfikaty mogą być przydatne do wzbogacenia CV.

Braincert: platforma do kształcenia na odległość

Braincert to rozwiązanie programowe dostosowane do urządzeń mobilnych, przeznaczone dla firm, które chcą zapewnić szkolenia online. Obejmuje ono wirtualne klasy i system LMS do nauczania pod kierunkiem instruktora. Braincert oferuje także możliwości kształcenia mieszanego, w tym streaming wideo i czat, analizę i raportowanie. Platforma jest przyjazna w zarządzaniu treścią, oferując zarówno opcje darmowe, jak i płatne. Dostępne są darmowe i płatne plany. Kluczowymi cechami oprogramowania jest możliwosć stworzenia wirtualnych klas, funkcja raportowania i zarządzania treścią.

Google Classroom: narzędzie do stworzenia interaktywnego środowiska edukacyjnego

Google Classroom to popularne narzędzie do kształcenia na odległość używane przez wiele instytucji edukacyjnych. Platforma ta pozwala na tworzenie wirtualnych klas, umożliwiając udział w szkoleniach i dostęp do materiałów. Google Classroom integruje się z innymi aplikacjami Google, oferując różnorodne twórcze i praktyczne zadania, aby zwiększyć zaangażowanie uczniów. Mimo że jest darmowy, może nie oferować niektórych funkcji dostosowywania, które są dostępne w innych platformach. Atutem oprogramowania jest także to, że można z niego korzystać całkiem za darmo.

Kahoot!: połącz edukację i zabawę

Efektywność edukacji opartej o grę została udowodniona kilka dziesięcioleci temu. Obecnie grywalizacja procesu edukacyjnego weszła na nowy poziom, a wszystko dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, które pozwala tworzyć quizy i interaktywne gry, zwiększając zainteresowanie i zaangażowanie uczniów. Kahoot! idealnie nadaje się do zdalnego nauczania i organizacji wydarzeń zarówno dla jednego, jak i grupy uczniów. Atutem oprogramowania jest także możliwość śledzenia postępów uczniów. Ze względu na swoje potrzeby użytkownicy mogą wybierać zarówno darmowe, jak i płatne plany Kahoot! i wykorzystywać to narzędzie bezpośrednio podczas lekcji online, jak i do wysłania zadań dla uczniów.

Moodle: opcja dla kreatywnych

Poszukujesz ciekawej opcji do nauczania zdalnego? Rozważ korzystanie się z Moodle. Atutami tego oprogramowania są:

  • w 100% darmowy system gotowy do natychmiastowego użycia;
  • możliwość tworzenia wysokiej jakości kursów do nauczania zdalnego;
  • szerokie możliwości zarządzania kursami;
  • potężne narzędzie do testowania;
  • różnorodne elementy edukacyjne;
  • możliwość realizacji zróżnicowanego nauczania;
  • może wykorzystywać różne scenariusze pedagogiczne i strategie edukacyjne (programowanie, nauczanie modułowe, indywidualne, społeczne);
  • zawiera ustawienia opcji zarządzania dostępem użytkowników do kursu – rejestracja tylko przez nauczyciela, za pomocą słowa kluczowego i moderacja;

Apty: innowacyjne oprogramowanie dla zdalnej edukacji

Apty to programowe rozwiązanie, mające na celu ulepszenie procesu zdalnej edukacji pracowników. Narzędzie to ułatwia proces tworzenia i aktualizacji materiałów edukacyjnych dzięki intuicyjnemu edytorowi kursów, który nie wymaga wiedzy programistycznej. Charakterystyczną cechą Apty jest interaktywny przewodnik po ekranie, który krok po kroku udziela instrukcji, symulując obecność mentora obok ucznia. Zwiększa to efektywność procesu nauczania, czyniąc go bardziej zrozumiałym i dostępnym. Dostępne są darmowa i płatna opcja. Podstawowymi atutami oprogramowania są interaktywny przewodnik po ekranie, efektywne zarządzanie kursami, łatwość w tworzeniu materiałów edukacyjnych.

Skype

Niektóre dobre rozwiązania do zdalnego nauczania ujrzały światło dzienne już wiele lat temu i wciąż pozostają liderami na rynku. Na przykład Skype, przodek współczesnych komunikatorów, jest aktywnie używany do korespondencji i bezpłatnych połączeń na całym świecie.Dostępna jest zarówno wersja desktopowa, jak i mobilna tego oprogramowania, a do jego głównych zalet należą:

  • Dostępność wideokonferencji i czatu;
  • Tworzenie konferencji nawet dla 50 uczestników;
  • Możliwość udostępniania ekranu;
  • Prosta obsługa;
  • Duża liczba funkcji w wersji bezpłatnej.

Discord

Początkowo to narzędzie było opracowywane dla graczy, ale obecnie jest także aktywnie używane w edukacji. Zaletą programu jest jego niewielki rozmiar oraz małe zużycie zasobów, kiedy działa w tle. Pobranie i instalacja wersji na Windowsa są całkowicie darmowe, a najnowsze wersje programu są też dostępne na urządzenia mobilne.

W Discordzie można tworzyć zarówno publiczne, jak i prywatne kanały, organizując zajęcia dla poszczególnych klas i z różnych przedmiotów. Ponadto wykładowca ma możliwość uruchomienia funkcji udostępniania ekranu. Warto także wspomnieć o kolejnej przydatnej opcji - automatycznym włączaniu mikrofonu: dzięki temu podczas wideokonferencji ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakłóceń jest zminimalizowane. W takiej konferencji może uczestniczyć od 10 do 50 osób.

 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie