Przydatne akcesoria do notowania i zapamiętywania – jak robić notatki i co warto mieć pod ręką?

Marek Szydełko
03.02.2023

Wiele zawodów i codziennych aktywności wymaga robienia notatek. Wśród artykułów papierniczych można znaleźć wiele akcesoriów, dzięki którym pisanie staje się szybkie i przyjemne. Co warto mieć pod ręką? Jak robić notatki? Poznaj niezbędne akcesoria do notowania i zapamiętywania!

Jak robić notatki? Akcesoria i sposoby

Notatki to nic innego jak ważne informacje spisywane na kartkach lub w formie elektronicznej. Podczas lekcji, wykładu czy konferencji liczy się szybkość pisania – dlatego w zapiskach często pojawiają się skróty, skreślenia i pomyłki. Samo zapisywanie można więc uznać za połowę sukcesu. By zapamiętać ważne informacje, sporządzone notatki trzeba przejrzeć i odpowiednio zorganizować.

Podczas segregacji notatek sprawdzają się wszelkie teczki, segregatory i zakładki indeksujące. Dzięki nim można powrócić do najważniejszych zapisków i systematycznie utrwalać materiał. Doskonałym sposobem na zapamiętywanie informacji jest też sporządzanie notatek w formie mapy myśli, a potem przepisywanie ich „na czysto” do właściwego notatnika. Metod jest wiele, a ich skuteczność trzeba przetestować indywidualnie. Jedno jest pewne – nie ma dobrych notatek bez odpowiednich akcesoriów do notowania.

Przydatne akcesoria do notowania

Aby móc notować, trzeba mieć na czym pisać. Chociaż dziś notatki sporządza się głównie w telefonie lub komputerze, nie zawsze jest to możliwe. Karteczki czy notatniki zajmują mało miejsca i przydają się w każdej sytuacji. Galanteria papiernicza ma jeszcze jedną przewagę nad urządzeniami elektronicznymi – w papierowym notatniku nigdy nie wyczerpie się bateria! Oto najpraktyczniejsze akcesoria do notowania:

  • Karteczki samoprzylepne

Małe i poręczne karteczki samoprzylepne sprawdzają się zarówno w domu czy biurze, jak i podczas wyjazdu. Można umieścić je w dowolnym miejscu – na jednej ze stron jest klej. Na kolorowych, kwadratowych karteczkach szybko zanotujesz ważny numer telefonu czy datę wizyty lekarskiej. Samoprzylepne karteczki mogą też służyć jako fiszki do zapamiętywania nowych słów w języku, którego się uczysz. Uczniowie i studenci często oznaczają nimi strony w podręcznikach i książkach.

  • Kołonotatniki

Kołonotatnik lub kołozeszyt to forma zeszytu do wygodnego sporządzania notatek. Jego podstawową zaletą jest możliwość szybkiego wyrywania pojedynczych kartek. Dzięki spirali nie ma potrzeby szukania środka zeszytu, a wyrywane kartki prezentują się estetycznie. Jest to niewątpliwie bardzo duże ułatwienie. Kołonotatniki dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach. Możliwy jest zakup wersji w miękkich lub twardych okładkach.

  • Bruliony

Notatniki typu brulion charakteryzują się dużą liczbą kartek i dobrą jakością wykonania. Przydają się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba częstego notowania. Brulion sprawdzi się w czasie pracy biurowej, na uczelni czy w przypadku sporządzania codziennych zapisków, np. listy zakupów lub zadań do wykonania. Zeszyty takie można zakupić w wielu wariantach – w ofercie sklepu Biurpap dostępne są bruliony w rozmaitych formatach oraz o różnej grubości i gramaturze papieru. Niektóre modele mają dodatkowe udogodnienia, takie jak kieszenie na dokumenty czy tasiemki do oznaczania stron.

  • Zakładki indeksujące

Zakładki indeksujące przydają się do zaznaczania istotnych fragmentów tekstu. Są mniejsze od karteczek samoprzylepnych, dzięki czemu można zawsze mieć je w zasięgu ręki. Zaletą tych niepozornych zakładek jest też to, że mają różne kształty i kolory – zdecydowanie wyróżniają się na tle białych kartek. Największą popularność zyskały modele neonowe. Zakładki indeksujące mogą być wykonane z papieru bądź folii. W biurach przydają się też warianty z nadrukiem (np. wykrzyknikiem). Wersje takie idealnie nadają się do wskazywania miejsca podpisu lub najistotniejszej informacji w dokumencie.

 Akcesoria do notowania – co jeszcze warto mieć pod ręką?

Karteczki czy notatnik staną się bezużyteczne, jeśli nie będziesz miał pod ręką narzędzi do pisania. Podczas codziennego sporządzania notatek sprawdzi się przede wszystkim klasyczny długopis automatyczny. Jego wielką zaletą jest przystępna cena. Charakteryzuje się on ponadto niezwykłą wygodą użytkowania. Dzięki mechanizmowi przyciskowemu uruchamia się go jednym kliknięciem. Wkład długopisu automatycznego może być żelowy lub olejowy, a tusze dostępne są zazwyczaj w wielu wariantach kolorystycznych. Do podkreślania najważniejszych informacji przyda się zestaw kolorowych zakreślaczy.

Podsumowanie

Umiejętność tworzenia notatek przyspiesza naukę i ułatwia codzienną organizację pracy. Nawyk zapisywania istotnych informacji pomaga ponadto zredukować stres – zmniejsza ryzyko zaniechania wykonania ważnych zadań. Mając akcesoria do notowania w zasięgu ręki, będziesz mógł błyskawicznie zapisać najważniejsze informacje, nawet podczas rozmowy telefonicznej czy konferencji online.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.