Regały półkowe — podstawowe wyposażenie dużego magazynu

Antoni Kwapisz
27.02.2023

Regał półkowy, który stanowi główne wyposażenie większości magazynów o różnym charakterze to jedna z tych rzeczy, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi, a które w znacznym stopniu potrafią ułatwić życie podczas codziennej pracy. Istnieje mnóstwo wariantów, które umożliwiają idealne dopasowanie do potrzeb pracowników firm oraz do rodzaju przechowywanego towaru. Na rynku można spotkać regały półkowe o dużej skali, modele z możliwością nadbudowania podłogi, a także opcje, z których można wykonać wielopoziomowy system organizacji.

Regał półkowy to zdecydowanie najważniejszy punkt wyposażenia każdego magazynu, niezależnie od jego powierzchni, przeznaczenia i dóbr, które będą potrzebować odpowiedniej organizacji i swojego miejsca. Bez względu na to, czy potrzebujesz pojemników do przechowywania towaru drobnicowego lub artykułów o większych gabarytach mieszczących się w karton, lub luzem — modele regałów zawsze znajdą praktyczne zastosowanie we wszelkich magazynach. W kwestii wyboru idealnego regału do swojego magazynu ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Dostępność materiałów oraz możliwość wyposażenia regałów w praktyczne elementy sprawia, że możesz zaprojektować swój magazyn od początku do końca, tak jak chcesz.

Półkowe regały magazynowe — dlaczego warto w nie zainwestować?

Dobrej jakości regał półkowy to bez wątpienia filar każdego magazynu. Regały dbają nie tylko o odpowiednią organizację towarów firmy, ale również umożliwiają przechowywanie wszystkich dóbr w porządku. Dzięki takiemu rozwiązaniu doskonale wiadomo, w którym miejscu znajduje się konkretny produkt, a co za tym idzie — szybko i sprawnie sięgnąć po niego wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Inwestycja w regały półkowe w magazynie to także duże ułatwienie dla wszystkich pracowników, których praca i komunikacja jest w dużym stopniu uproszczona dzięki odpowiedniej segregacji produktów oraz ogólnemu porządkowi. Komfortowe warunki pracy, a także sprawna część logistyczna to jedne z elementów składających się na efektywne funkcjonowanie firmy. Oprócz tego regały półkowe są korzystne cenowo oraz zapewniają elastyczny i szybki dostęp do wszystkich towarów umieszczonych na półkach. Dzięki regałom można w prosty sposób skontrolować stany magazynowe, przeprowadzać audyt lub inwentaryzację.

Jak są zbudowane regały półkowe?

Regały półkowe w magazynie zwykle składają się z półek z wypełnieniem, na których można składować towary w różnego rodzaju opakowaniach. Ten typ regału najczęściej jest produkowany zarówno w wersji statycznej, jak i mobilnej. Statyczny wariant jest na stałe zamontowany w konkretnym miejscu, najczęściej przymocowany do podłoża. Taki regał półkowy nigdy nie zmienia swojego położenia, dzięki czemu bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i towarów jest zmaksymalizowane. Modele mobilne mogą poruszać się na kółkach lub specjalnie utorowanych w podłodze szynach. W takim przypadku, aby dostać się do konkretnych produktów umieszczonych na regałach, należy przesunąć cały ich blok przy pomocy poręcznego sterownika i utworzyć alejkę. Takie rozwiązanie jest zwykle stosowane w magazynach, gdzie każda dostępna przestrzeń musi być wykorzystana i zagospodarowana. Regały półkowe zwykle składają się z konstrukcji ramowej, gdzie dwie ramy są ze sobą połączone wypełnionymi belkami, służącymi za półki. Do lekkich towarów wystarczy użyć drewnopochodnych płyt, natomiast ciężkie przedmioty muszą zostać umieszczone na blaszanych panelach lub siatkowych wypełnieniach.

Możliwość rozbudowy regałów półkowych o dodatkowe akcesoria

Podstawowa konfiguracja regałów półkowych może być uzupełniona o wszelkie dodatkowe akcesoria, które mogą zwiększyć funkcjonalność regału oraz zwiększyć efektywność pracowników. Warto wyposażyć się w niezbędne dodatki, które są w stanie ochronić regały półkowe w magazynie przed wszelkimi wypadkami, wydłużyć czas eksploatacji danego regału, a także zabezpieczyć cenne towary przed uszkodzeniami. Do podstawowego wariantu regału magazynowego można dobrać różnego rodzaju osłony narożne, osłony słupów lub osłony ram, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas pracy. Ciekawą formą usprawnienia pracy jest dodatek w postaci oznaczenia miejsc i rzędów w regałach, przez co odnalezienie konkretnych przedmiotów jest dużo prostsze. Regały półkowe można również wzbogacić o platformy samonośne, schodki, siatki zabezpieczające, blaszane ścianki działowe, wsporniki lub siatkowe ścianki. Opcjonalnie można także dobrać separatory, dodatkowe szuflady lub wszelkiego rodzaju drążki do przechowywania odzieży. Tak wyposażony regał nie tylko ułatwia pracę, ale również zwiększa organizację miejsca i segregację towarów do maksimum.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie