Rekuperacja w domu - co możesz zyskać dzięki jej instalacji?

Andrzej Winnicki
09.11.2021

Prawidłowa wentylacja budynku to niezwykle ważny element każdego domu. Szczególnie przy obecnych technologiach budowy, które są energooszczędne oraz szczelne, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa, jeżeli nie zapewnimy jej rozszczelnienia. Rekuperacja jest bardzo popularnym sposobem, który pomoże nam w stworzeniu niezwykle ekonomicznego domu. Instalacja posłuży nam przez wiele lat. Coraz więcej inwestorów decyduje się także na połączenie rekuperacji z pompą ciepła lub płaszczem wodnym w kominku.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza. Proces odbywa się za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza nam świeże powietrze usuwając powietrze zużyte, o wysokiej zawartości CO2, którym możemy cieszyć się w całym budynku. Wszystko bez otwierania okien oraz strat energii.

Rekuperacja – najważniejsze korzyści instalacji

Wśród najważniejszych zalet rekuperacji wymieniamy:

  1. Wymiana zużytego powietrza

Niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem, po zakupie rekuperatora powietrze w naszym domu będzie wymieniane bez przerwy, bez względu na porę roku. Nawet wtedy, gdy okna są zamknięte, a temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Wymiennik ciepła jest bowiem niezwykle inteligentnym urządzeniem, które samodzielnie opracowuje powietrze: zimą je ociepla, a latem chłodzi. 

  1. Oszczędności w ogrzewaniu

Raz wykorzystane ciepło będziemy mogli wykorzystać ponownie. Nasze rachunki za ogrzewanie zimą spadną nawet o 50%.

  1. Możliwość kontrolowania ilości powietrza

Instalacja wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chcemy my. Niezależne od temperatury, wiatru czy ciśnienia, do naszych domów trafia taka sama ilość powietrza. To, jaką intensywność powietrza chcemy mieć powietrze w domu ustawiamy za pomocą sterownika. Instalacje posiadają także opcje, które podczas naszej nieobecności wentylują na minimalnym poziomie w celu zużycia jeszcze mniejszej ilości prądu, jednak z zachowaniem odpowiedniego przepływu.

  1. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła 

Istnieje także możliwość połączenia rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła. Powietrze, które trafia do urządzenia będzie wówczas wstępnie opracowane. Jest to doskonała pomoc dla instalacji szczególnie podczas bardzo wysokich lub niskich temperatur panujących na zewnątrz.

  1. Oszczędności inwestycyjne

Domy wyposażone w system rekuperacji mają znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło. Warto zatem wziąć pod uwagę tę opcję podczas inwestycji w system grzewczy.

Rekuperacja pozwoli nam zatem na zmniejszenie rachunków oraz zadbanie o prawidłową jakość powietrza w domu. Dzięki niej zyskamy więcej oszczędności, a także zatroszczymy się o nasze zdrowie. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie