Repliki broni do ASG – jak dzielimy i które najczęściej wybierają osoby początkujące?

Mariusz Siwko
20.03.2023

Airsoft to rozgrywki drużynowe, najczęściej odbywające się na świeżym powietrzu. Są swego rodzaju imitacją wojennej batalii, której głównym celem jest zdobycie bazy i wyeliminowanie swojego przeciwnika. Wszystko przebiega oczywiście w granicach bezpieczeństwa, do czego potrzebna jest znajomość regulaminu rozgrywek i niezbędny sprzęt.

Każdy uczestnik powinien zostać wyposażony w akcesoria ochronne oraz oczywiście w broń. Ta druga jest szczególnie istotna i powinna być dobierana w zależności od stopnia zaawansowania uczestnika oraz umiejętności obsługi.

Broń ASG – czym jest?

Z pewnością wiele osób kojarzy rozgrywki drużynowe typu Paintball. Tam w ramach amunicji używa się kulek z farbą bądź też niekiedy też laserów. W Airsofcie zasada działania jest natomiast inna. Broń w tych rozgrywkach jest przeważnie repliką prawdziwej broni palnej. Trzeba jednak wspomnieć, że dotyczy to wyłącznie wyglądu i poszczególnych detali. Spora różnica widnieje natomiast w amunicji i mechanizmach działania. Dozwolone jest strzelanie z broni wyłącznie plastikową amunicją o kulistym kształcie, która to nie jest w stanie zrobić żadnemu uczestnikowi krzywdy. Taki zapis widnieje w regulaminie i musi być przestrzegany przez wszystkie osoby przebywające na polu bitwy.

Niektóre repliki, z wyjątkiem mechanizmu ich działania, niemalże w stu procentach mogą przypominać prawdziwą broń palną. To jednak zajecie dla pasjonatów, którzy przeznaczają na owe rozgrywki masę pieniędzy i wysiłku.

Rodzaje broni w ASG – klasyfikacja względem mechanizmu

W miejscu takim jak sklep z replikami asg znaleźć można niemal większość broni o jedynie trzech, różnych mechanizmach. Są to mianowicie rodzaje sprężynowe, gazowe i elektryczne. Każdy z nich odznacza się zupełnie innymi właściwościami i jest dobierany względem preferencji uczestników.

Zdecydowanie najczęściej wybieranymi broniami są odmiany elektryczne. System wyrzutu nabojów może być generowany serią bądź ciągiem, nad czym czuwa przede wszystkim elektronika. Bronie posiadają akumulatory, które przed każdą rozgrywką najlepiej jest naładować. Z typów elektrycznych korzystają zarówno rozpoczynający przygodę z ASG gracze, jak i osoby w pełni zaawansowane. Mechanizm ten jest stosowany najczęściej w karabinach maszynowych, jednak zdarza się także spotkać elektryczne pistolety.

Drugi rodzaj zasilania to gaz. O wyrzucie kulki decyduje już tylko sprężone powietrze bądź znacznie bardziej wydajny ostatnimi czasy Green Gas. Napęd ten występuje zazwyczaj w pistoletach, które swoją drogą służą dla większości graczy jako broń zapasowa. Powszechną techniką jest używanie ich podczas „wymiany ognia”, na skutek której w podstawowym sprzęcie nagle kończy się amunicja.

Ostatnim typem jest mechanizm sprężynowy. Używa się go przede wszystkim w replikach snajperskich, gdyż każdy strzał wymaga osobnego przeładowania. To zdecydowanie najprostsze konstrukcje o łatwej możliwości naprawy. Chcąc ich używać, niebywale ważna okazuje się celność, precyzja oraz cierpliwość.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie