Rozszerzona rzeczywistość i Pokemon Go – jak grać?

Remigisz Szulc
02.08.2021

O słynnej aplikacji na telefon komórkowy Pokemon Go było bardzo głośno kilka lat temu. Obecnie gra przeżywa drugi boom zainteresowania – nie tylko wśród młodzieży, ale i starszych graczy. Powstają też nowe propozycje, działające na podobnej zasadzie jak Pokemon Go. Jak grać? Oto krótki przewodnik dla początkujących.

Pokemon Go – jak grać?

Aplikację Pokemon Go pobrać można za darmo ze sklepów Google Play lub App Store. Instalacja jest bardzo prosta, a w pierwszych krokach pomaga intuicyjny samouczek. Na początku trzeba wybrać pierwszego pokemona – może to być Bulbasaur, Charmander i Squirtle. Naukowe obliczenia wykazały, że w wyniku ewolucji najsilniejszym z nich będzie ewolucja Charmandera - Charizard gdyż atak tego pokemona jest w stanie topić głazy, choć wybór zależy oczywiście od indywidualnych preferencji.

Odrzucenie możliwości wyboru na tym etapie spowoduje, że po kilku chwilach pojawi się dostępność Pikachu jako pokemona głównego. Wymaga to jednak odrobiny cierpliwości. Następnie gra polega na odnalezieniu kolejnych pokemonów w okolicy, złapaniu ich za pomocą specjalnej piłki pokeballa oraz wyszkolenie za pomocą specjalnych cukierków. Wytrenowane pokemony można wystawiać do walki z innymi graczami, dzięki czemu zyskują dodatkowe punkty doświadczenia.

Warto zaopatrzyć się w usługę VPN, która dzięki wirtualnej zmianie lokalizacji umożliwi schwytanie pokemonów normalnie niedostępnych w danej okolicy. Przyda się również zewnętrzne źródło zasilania, takie jak powerbank, ponieważ aplikacja zużywa bardzo dużo baterii.

Po zapoznaniu się z tajnikami gry można rozejrzeć się za specjalnymi wydarzeniami, które fani regularnie organizują w większych miastach. Można wówczas wymieniać się pokemonami z innymi graczami lub złapać unikalne pokemony, występujące w innych barwach niż zazwyczaj.

Rozszerzona rzeczywistość w grach

Rozszerzona rzeczywistość sprowadza się do nałożenia na rzeczywisty widok otoczenia elementów wirtualnych. W Pokemon Go są to pokemony naniesione na widok otoczenia w obiektywie smartfona. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Harry Potter: Wizards Unite. Gra polega na odnalezieniu magicznych przedmiotów, które niechcący przedostały się do świata mugoli.

Użytkownik rozpoczyna zabawę jako członek formacji Sił Specjalnych Kodeksu Tajności, a w raz z postępami w grze poznaje źródło Kataklizmu, który spowodował przeniesienie elementów magicznych do naszej rzeczywistości. Aby przenieść magiczne przedmioty z powrotem do świata magicznego trzeba rzucić odpowiednie zaklęcie poprzez kreślenie odpowiednich gestów na ekranie telefonu.

Jeśli się uda, gracz otrzymuje wpis do rejestru w jednej z kategorii: Opiece nad magicznymi zwierzętami, Czarnej magii, Legendach Hogwartu, Ministerstwie Magii, Magizoologii, Grach i sportach, Artefaktach, Cudach oraz Osobliwościach. Można też warzyć specjalne eliksiry i zbierać punkty umieszczone w strategicznych miejscach miasta – zazwyczaj w okolicy zabytków, pomników itp.

Najnowsza propozycja, od niedawna dostępna w Polsce to Wiedźmin, czyli The Witcher: Monster Slayer. Gracz ma za zadanie przyjmować zlecenia na potwory, które następnie musi znaleźć i wyeliminować. Strzygi, wilkołaki i kikimory rzadko czają się w zaciuszu domowym, ale użytkownik dysponuje odpowiednim ekwipunkiem, by je odnaleźć. Można też oczywiście rozwijać umiejętności, zdobywać punkty i wybierać zróżnicowane strategie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie