Skup złota – co trzeba o nim wiedzieć?

Antoni Kwapisz
30.09.2019

Posiadasz złotą biżuterię lub złotą monetę bulionową, którą chcesz sprzedać? Zanim udasz się do skupu złota dowiedz się, jak zapewnić sobie najlepszą cenę. Tłumaczymy, od czego zależy cena skupu złota.

Skup złota – jak zmieniają się ceny?

Każdy, kto sprzedaje złotą biżuterię, złote monety bulionowe lub kolekcjonerskie czy złotą sztabkę, chce uzyskać maksymalnie wysoką cenę. Tymczasem zależy ona od kilku czynników. Każdy punkt prowadzący skup złota zwraca szczególną uwagę na:

  • aktualny kurs dolara amerykańskiego – ceny złota są wyrażane właśnie w tej walucie,
  • ceny złota na światowej giełdzie – większość firm oferujących skup złota kieruje się cenami ustalonymi na Giełdzie Londyńskiej (Gold Market), która jest najstarszą giełdą specjalizującą się w obrocie metalami szlachetnymi,
  • marżę – im jest ona niższa, tym więcej zyska klient,
  • rodzaj klienta – wiele firm oferuje korzystniejsze ceny podmiotom specjalizującym się w obrocie metalami szlachetnymi,
  • próbę złota – za pomocą próby prezentowana jest zawartość złota w stopie.

W efekcie ceny złota zmieniają się niezwykle dynamicznie. Można się o tym przekonać, zapoznając się z wykresem giełdy złota zamieszczonym na stronie firmy Artar.

Gdzie sprzedać posiadane złoto?

Złoto jest towarem, którego sprzedaż nie jest szczególnie trudna. Kruszec ten jest bardzo ceniony wśród inwestorów, a to z kolei powoduje, że zainteresowanie nim jest duże. Klienci indywidualni chcący zbyć posiadane zasoby złota najczęściej korzystają z punktów prowadzących skup złota i innych metali szlachetnych. Zlokalizowanie ich na mapie miasta nie sprawia większego kłopotu. Aby jednak uzyskać dobrą cenę, nie obejdzie się bez porównania ofert.

Lombard Artar, który prowadzi skup złota, prezentuje aktualne ceny na firmowej stronie internetowej – https://artar.eu/. Klienci zainteresowani zbyciem złota mogą zatem szybko obliczyć, ile zarobią na transakcji i na tej podstawie zdecydować, czy będzie ona dla nich korzystna. Warto przy tym pamiętać, że najwięksi dealerzy nie zawsze muszą gwarantować najkorzystniejsze ceny. Z uwagi na skalę prowadzonej działalności czasem mogą oni klientom indywidualnym oferować gorsze ceny.

Jaką marżę naliczają punkty skupu złota?

Różnica w ofertach punktów prowadzących skup złota sprowadza się do marży. Nabywcy złotych wyrobów stosują marże od 4 do 10 proc. poniżej wartości giełdowej. Tak duże widełki nie są przypadkowe. Sprzedawane przez klienta wyroby jubilerskie mogą być różnej jakości. Przykładowo złota biżuteria może być zanieczyszczona, a to z kolei obniża jej wartość.

Aby w punkcie prowadzącym skup złota uzyskać dobrą cenę za oferowaną biżuterię, monety bulionowe lub sztabki złota, warto dopytać o marżę. Uczciwe lombardy, w tym wspomniany już działający na terenie Warszawy Artar, prezentują swoje oferty na firmowych stronach internetowych.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.