Wśród ogłoszeń o pracę bardzo często pojawiają się te skierowane do przedstawicieli handlowych. Zawód ten polega na realizowaniu planu sprzedażowego firmy podczas bezpośredniego kontaktu z klientem – telefonicznego, z siedziby pracodawcy, ale bardzo często również osobistego – handlowcy przeważnie sporo podróżują służbowo. Trzeba sobie od razu powiedzieć, że nie jest to praca dla każdego, ale z kolei tym, którzy wykonują ją dobrze, może przynieść wyjątkowo wysokie zarobki, rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – w zależności od firmy. Zastanawiasz się, czy mógłbyś zostać przedstawicielem handlowym? Sprawdź, jakie cechy musi on posiadać.
Handlowiec musi przede wszystkim lubić ludzi. To nie jest praca dla introwertyka, znajdującego największą przyjemność w samotności. Przedstawiciel handlowy powinien potrafić rozmawiać nie tylko o interesach, ale także budować dobre relacje z klientami – a to oznacza faktyczne zainteresowanie ich życiem nie tylko zawodowym, lecz również osobistym. Dobry handlowiec składa klientowi życzenia z okazji urodzin, przekazuje pozdrowienia dla żony i uściski dla dzieci, z przyjemnością ogląda zdjęcia z wakacji i wizualizacje nowej kuchni. Jeśli handlowiec jednej firmy i zaopatrzeniowiec drugiej naprawdę się lubią, wówczas ich współpraca może trwać latami, przynosząc obu przedsiębiorstwom korzyści.
Ale nie wszystkich klientów można lubić – zdarzą się również antypatyczni. W tym przypadku przedstawiciel handlowy powinien wykazać się profesjonalizmem, klasą i wyrozumiałością w myśl zasady, że nie z każdym trzeba się przyjaźnić, ale wszystkich warto szanować.
Najczęściej handlowiec ma pozostawioną dużą swobodę działania. Otrzymuje informację o planach sprzedażowych firmy na ten miesiąc, a nawet kwartał, a następnie jest z nich po prostu rozliczany. Musi zatem być mistrzem samoorganizacji.
Praca przedstawiciela handlowego wymaga najczęściej licznych wyjazdów, a także uczestnictwa w targach czy konferencjach (oraz imprezach im towarzyszących, gdzie dochodzi do zawierania najbardziej intratnych porozumień). Jeśli sytuacja życiowa nie pozwala ci na taki tryb pracy lub też, gdy masz problemy z organizacją, wówczas raczej nie powinieneś rozważać kariery handlowca.
Jeżeli natomiast świetnie zarządzasz własnym czasem, lubisz podróżować, jesteś kontaktowy i otwarty a rozmowy ze znajomymi i nieznajomymi sprawiają ci autentyczną radość – poszukaj ofert pracy na tej stronie i przekonaj się, że przedstawiciel handlowy to ciekawa, dynamiczna i dobrze płatna profesja.
Bardzo często w ogłoszeniach o pracę na stanowisko przedstawiciela handlowego pojawia się zapis o wymaganej od kandydatów odporności na stres. Czy rzeczywiście zawód handlowca potrafi tak bardzo wpływać na psychikę? Wszystko zależy od twojej osobowości.
Realizacja planów firmy wymaga determinacji i nastawienia na wynik. Rozmowy z klientami nie zawsze idą pomyślnie – czasami po wielu dniach zabiegania o transakcję kontrahent się wycofuje, co może wzbudzać frustrację i złość. Niejednokrotnie potencjalny klient może też rzucić słuchawką. Jeżeli jednak jesteś pewien swojej wartości i nie bierzesz do siebie negatywnych sygnałów z otoczenia a wymagające sytuacje motywują cię, a nie dołują – sprawdź na tej stronie, które firmy z okolicy poszukują przedstawicieli handlowych.
Komunikat prasowy