Sterylizacja mebli medycznych - sposób na ochronę zdrowia i życia

Marek Szydełko
25.07.2022

Wysoka świadomość konieczności przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa w medycynie występuje od dawna. Sposobem na ochronę zdrowia, jak i życia jest sterylizacja medyczna. Czym jest sterylizacja mebli medycznych i jaki ma wpływ na stan mebli?

Sterylizacja - co to znaczy?

Sterylizacja to proces technologiczny inaczej określany jako wyjaławianie. Celem sterylizacji jest zniszczenie wszystkich mikroorganizmów znajdujących się na powierzchni. Główną zaletą sterylizacji jest to, że niszczy zarówno wegetatywne, przetrwalnikowe, jak i zarodnikowe formy. Ponadto sterylizację można wykonać mechanicznie, fizycznie, chemicznie lub wykorzystując metody fizyczne. Wyróżnia się różne formy sterylizacji, wśród których można wymienić sterylizację termiczną, sterylizację gazami, sterylizację roztworami środków chemicznych, sterylizację promieniowaniem czy sterylizację przez sączenie membranowe.

Etapy sterylizacji

Procedura sterylizacji mebli medycznych powinna być wykorzystywana we wszelkiego rodzaju placówkach ochrony zdrowia, gabinetach medycznych, jak i w gabinetach kosmetycznych czy gabinetach medycyny estetycznej. Cały proces powinien składać się z kilku kroków. Przede wszystkim proces sterylizacji mebli medycznych powinno rozpocząć dokładne mycie i dezynfekcja. Dalsze kroki zależą od przedmiotu sterylizacji, a także wybranej metody sterylizacji mebli. Co więcej, zaleca się, aby wszystkie kroki dokładnie zapisywać, aby mieć pewność, że wszystkie etapy sterylizacji zostały przeprowadzone prawidłowo.

Na czym polega sterylizacja w medycynie?

Sterylizacja medyczna to szczególna forma sterylizacji, ponieważ jej zadaniem jest zapewnienie czystości, ochrony i bezpieczeństwa. Sterylizacja w medycynie dotyczy mebli medycznych, wyposażenia, jak i narzędzi. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie mikrobiologicznej czystości podczas diagnostyki i leczenia różnych pacjentów. Sterylizacja sprawia, że możliwe jest użycie tych samych sprzętów podczas leczenia różnych pacjentów nie narażając ich zdrowia ani życia. Sterylnie czyste narzędzia, które poddano sterylizacji, można wykorzystywać nawet podczas operacji. Należy pamiętać, że proces sterylizacji jest bardzo złożony. Poza niszczeniem bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów w komorze sterylizatora, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do sterylizacji, która powinna być poprzedzona np. dezynfekcją, a także pakowanie czy przechowywanie wyjałowionych przedmiotów.

Dlaczego sterylizacja w medynie jest tak istotna?

W medycynie sterylizację wykorzystuje się przede wszystkim wtedy, gdy istnieje wysoki stopień zagrożenia biologicznego. Z uwagi na to, sterylizacja w medycynie jest wykonywana zawsze wtedy, gdy istnieje duże ryzyko przeniknięcia różnych mikroorganizmów i drobnoustrojów do innego organizmu. Oznacza to, że najczęściej sterylizację w medycynie wykonuje się, aby móc ponownie korzystać z różnych narzędzi wielokrotnego użytku, które służą np. do wycinania tkanki mają kontakt z błonami śluzowymi. Należy zaznaczyć, że sterylizacja to nie to samo co dezynfekcja, a różnice między nimi są znaczące. Mimo że obie formy zachowania ostrożności i bezpieczeństwa są niezwykle istotne, to różnią się między sobą i uzupełniają wzajemnie.

Zaniedbanie sterylizacji - konsekwencje

Fakt konieczności sterylizacji narzędzi i wyposażenia w gabinecie lekarskim nie powinien budzić wątpliwości. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i lekarzom wprowadzono przepisy regulujące obowiązek sterylizacji medycznej. Należy tu wspomnieć o ustawie o wyrobach medycznych i ustawie o wymaganiach, jakim powinny odpowiadać podmioty wykonujące działalność leczniczą, a także rozporządzenia ministra, dyrektywy europejskie i inne normy. Aby poznać wszystkie szczegóły obowiązku sterylizacji sprzętu, narzędzi i wyposażenia placówek medycznych warto sięgać też po opracowania wydane przez Państwowy Zakład Higieny i Sanepid. Warto szukać najnowszych wydań, ponieważ tyle one są zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami.

Jak wykonuje się sterylizację mebli medycznych?

Sterylizacja mebli medycznych to proces, dzięki któremu chroni się pacjentów przed zakażeniem wszelkimi drobnoustrojami. Dzięki temu z racji pełnionych w gabinecie funkcji możliwe jest ponowne wykorzystanie mebli czy akcesoriów. Odpowiednio przeprowadzona sterylizacja medyczna gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Wysterylizowane narzędzia można użyć ponownie. Tak samo jak wyjałowione meble medyczne, na których wykonuje się zabiegi u różnych pacjentów.

Warto podkreślić, że sterylizacja powinna być przeprowadzana w odpowiednich warunkach fizycznych i chemicznych, które zapewniają skuteczność. Zwykle jest to wykorzystanie nasyconej pary wodnej o wysokiej temperaturze i odpowiednim ciśnieniu, ale też wykorzystanie sterylizatorów plazmowych.

Jakość wykonania mebli a sterylizacja

Meble medyczne powinny spełniać szereg norm, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie mebli medycznych od sprawdzonych producentów, którzy mogą pochwalić się uzyskanymi certyfikatami jakości. Wysokiej jakości meble medyczne są odporne na działanie biobójcze. Oznacza to, że mimo dezynfekcji i sterylizacji stale wyglądają jak nowe i są bezpieczne. Kluczowe jest wykorzystanie sprawdzonych, bezpiecznych materiałów takich jak stal nierdzewna czy bezszwowe materiały.

Wśród mebli medycznych, które najczęściej poddaje się sterylizacji, są fotele zabiegowe. Ich jakość wykonania wpływa na komfort pracy i wykonywanej usługi, ale również na bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Na fotelach zabiegowych wykonuje się szereg mniej lub bardziej skomplikowanych czynności. Co więcej, na takich fotelach siada lub kładzie się wiele osób, które mogą mieć kontakt z zabrudzeniami organicznymi, czyli fragmentami tkanek, wydzielinami lub krwią innych. Wybór fotela zabiegowego, który można bezpiecznie poddać sterylizacji ma więc kluczowe znaczenie, aby nie dopuścić do zakażeń. Szeroką ofertę wysokiej jakości foteli zabiegowych, jak i innych mebli medycznych znajdziesz w najlepszych sklepach internetowych z wyposażeniem dla placówek ochrony zdrowia. Sprawdź ofertę foteli zabiegowych na https://www.meble-medyczne.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie