Szopka bożonarodzeniowa to jeden z najważniejszych symboli przypominających o tym, jak ważne są narodziny dzieciątka Jezus. Ich tradycja wzięła się z obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek. Miały one swój początek w kościele średniowiecznym.
Skromne i bogato zdobione szopki bożonarodzeniowe na stałe wpisały się jako elementy pokazujące wiarę chrześcijańską. Jedna z najsłynniejszych szopek to ta, która powstała w 1223 roku. Jej autorem był Franciszek z Asyżu. On, jak również wielu innych twórców po nim, pozwoliło na to, aby w sposób plastyczny przedstawić różne postacie, które związane są z momentem narodzin Pana Jezusa. Aktualnie do dyspozycji są szopki bożonarodzeniowe drewniane, papierowe, wykonane z tworzywa sztucznego. Całość ma przypominać stajenkę, gdzie na świat przyszedł Chrystus. Księża przyznają, że ma być to symbol, który ma przybbliżyć historię tajemnicy wcielenia.
Wszyscy nie mogą doczekać się Świąt Bożego Narodzenia. Z reguły bywa tak, że szopki wykonywane są jako miniatury, które swobodnie można umieścić na półce, na komodzie lub pod choinką. Warto jednak wspomnieć przy okazji o niezwykłej szopce, która zawiera postać nie tylko Świętego Józefa, Maryi, Dzieciątka, ale także wielu innych osób. Mowa tutaj o tej, która każdego roku powstaje w kościele Franciszkanów przy placu Bernardyńskim w Poznaniu. Znaleźć tam można różnorodne figurki. Łącznie jest ich ponad 400. Całość ma 14 metrów wysokości i ponad 20 metrów głębokości. W niczym nie przypomina ona miniaturki, które goszczą w polskich domach. Jest to największa szopka bożonarodzeniowa, którą można znaleźć na terenie Europy.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z poszczególnymi figurkami związana jest określona symbolika. Matka Boska, która ubrana jest zawsze w białe i niebieskie szaty, ma oznaczać czystość i nieskazitelność. Jezus, który czasem przyjmuje postać winogrodnika, pełni rolę opiekuna swojej rodziny. Nie brakuje tu również pasterzy, trzech króli, którzy mają złożone dłonie i przyjmują postać klęczącą. To oni symbolizują pokłon i oddanie Jezusowi Chrystusowi. Ważnym elementem są również dary, które często znajdują swoje miejsce w szopkach.
Wiele osób dba o to, aby w ich domu nie zabrakło szopki bożonarodzeniowej, która przybiera różne formy. Jest to ważny symbol, który pokazuje jak ważna jest dla wszystkich wiara nie tylko w Boga, ale we wszystko co jest z nim związane.
Komunikat prasowy