Ból gardła może pojawić się niezależnie od pory roku, jednak najczęściej występuje jesienią i zimą. Współczesny, rozwinięty rynek farmaceutyczny oferuje pacjentom szeroki wybór preparatów do stosowania na ból gardła. Zawierają one substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym (przeciwdrobnoustrojowym)1. Pojawia się tylko pytanie: jakie tabletki lub pastylki na ból i stan zapalny gardła zastosować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Objawy infekcji górnych dróg oddechowych takie jak uczucie drapania i suchość w gardle, silny ból gardła i chrypka, trudności w mówieniu, obrzęk gardła, podrażnienie śluzówki czy trudności z przełykaniem występować mogą przede wszystkim przy ostrym zapaleniu gardła wywołanym przez zakażenie bakteryjne, ale także przez zakażenie wirusowe. A rozpoznanie przyczyny ostrego bólu gardła jest kluczowe, ponieważ w leczeniu bólu gardła występującego przy przeziębieniu i grypie w zależności od tego, czy choroba została wywołana przez wirusy, czy bakterie, stosuje się inne leki [2].
Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej? Wirusowemu zapaleniu gardła może towarzyszyć kaszel i katar, które nie występują w przebiegu anginy ropnej. Z kolei zapalenie bakteryjne rozwija się bardziej gwałtownie i objawy są bardziej nasilone – gorączka jest wyższa, a ból gardła silniejszy [2].
Stosowanie leków do podawania miejscowego w postaci tabletek do ssania w porównaniu z płukankami czy preparatami do rozpuszczania w wodzie jest łatwiejsze i wygodniejsze. Cechują się one wysoką skutecznością w objawowym leczeniu zapalenia gardła, ponieważ substancje czynne w nich zawarte osiągają wysokie stężenie w jamie ustnej i gardle oraz długo utrzymują się w miejscu podania. Terapia miejscowa w połączeniu z doustnymi lekami przeciwbólowymi lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. ibuprofenem) daje szybki efekt przeciwbólowy i przynosi pacjentowi ulgę [1].
Tabletki i pastylki na gardło zawierają substancje czynne, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. W składzie leków najczęściej stosowanych miejscowo w zapaleniu gardła znajdować się mogą m.in. takie substancje jak flurbiprofen, benzydamina, mentol, chlorchinaldol czy amylometakrezol. Wybierając tabletki na gardło, warto więc zwrócić uwagę na ich skład, przeznaczenie i działanie, aby mieć pewność, że zadziałają na objawy infekcji, z jaką mamy do czynienia [1].
Tabletki na ból gardła najczęściej dostępne są w aptece bez recepty. Kupić je można stacjonarnie w najbliższej aptece lub zamówić w aptece internetowej. W zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych zastosować można np. tabletki do ssania Chlorchinaldin. Lek ten działa antyseptycznie, hamuje rozwój infekcji jamy ustnej i gardła. Kupić go można w aptece bez recepty [3].
Oprócz dostępnych bez recepty tabletek do ssania na gardło zastosować można także domowe sposoby na ból gardła. Postępowanie domowe obejmuje [2,4]:
Jeśli jednak stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w połączeniu z domowymi metodami leczenia przeziębienia i grypy nie działają lub dolegliwości bólowe w obrębie gardła ulegają nasileniu, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku rozpoznania anginy ropnej lekarz może podjąć decyzję o podaniu antybiotyku [2].
Bibliografia:
Komunikat prasowy