Umywalka z kamienia - jak o nią dbać?

Krzysztof Jagielski
12.01.2023

Ostatnimi czasy bardzo popularnym stało się stawiania na naturalne rzeczy. Nie chodzi już tylko o jedzenie i nasz zdrowy tryb życia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że produkcja np. plastiku i innych tworzyw sztucznych to nic dobrego. Również w urządzaniu wnętrz używamy coraz więcej materiałów pochodzących  z natury. Dobrym przykładem jest np. umywalka z kamienia, która oprócz gustownego wyglądu, jest czym neutralnym dla środowiska.

Niedawno odkryliśmy mały sklep internetowy BALIBALI.PL z ręcznie robionymi produktami wysokiej jakości z wyspy Bali. W swoim asortymencie mają również kamienne umywalki, które zostały wykute ręcznie w Indonezji. Chcielibyśmy Wam zaprezentować kilka inspiracji i porównać rodzaje kamieni.

Umywalka z kamienia rzecznego

Ten rodzaj umywalki kamiennej odznacza się eleganckim ciemnym kolorem. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z popularnego w Indonezji kamienia rzecznego. Jest to produkt stosunkowo tani w porównaniu z marmurem czy onyksem, co nie zmienia faktu, że prezentuje się bardzo okazale. Będzie pasował do rozmaitych wnętrz w stylu eleganckim lub boho. Na wyspie Bali tego rodzaju umywalki kamienne są często używane na zewnątrz więc są odporne na warunki atmosferyczne. 

Kamień rzeczny pielęgnacja

Mimo że kamień przetrwał tysiące lat we wnętrzu ziemi powinniśmy zastosować kilka zasad pielęgnacyjnych, aby nie został zniszczony po paru latach u nas w łazience. 

Bardzo ważne jest, aby zaimpregnować umywalkę przed pierwszym użyciem. Impregnat wnika w drobne, niewidoczne gołym okiem struktury umywalki kamienia naturalnego i chroni ją przed brudem i plamami spowodowanymi używaniem np. pasty do zębów, mydła i innych kosmetyków. Impregnacja ułatwia również późniejsze usuwanie zabrudzeń, i utrzymanie umywalki w dobrym stanie na co dzień.

Pamiętajcie jednak, że nawet zaimpregnowanej umywalki z kamienia naturalnego nigdy nie należy czyścić żrącymi i środkami czyszczącymi oraz o wysokim poziomie kwasowości.

Umywalki z marmuru

Ten rodzaj kamienia jest nam wszystkim bardzo dobrze znany. W wielu kulturach uważany jest za symbol przepychu i dostatku. Jest dostępny w masie różnych kolorów od czarnego przez pomarańczowy, aż do białego, jak te dostępne w sklepie BALIBALI.PL Pasuje do bardzo różnych miejsc ale najbardziej do eleganckich i minimalistycznych. Na swojej powierzchni posiada piękne zdobienia, które pokazują historie danego kamienia. 

Marmur pielęgnacja

Aby marmur długo wyglądał pięknie, należy go regularnie czyścić. Zapobiega to przyklejaniu się cząstek brudu, a nawet zarysowaniu. Niektóre kosmetyki czy płyny do rąk mogą mieć silne pigmenty i lekko plamić marmur, dlatego zawsze należy je natychmiast usuwać. To samo dotyczy środków czyszczących - zwłaszcza tych, które zawierają kwas. Mogą one uszkodzić powierzchnie marmuru.

Umywalka z onyksu

Jest to zdecydowanie najdroższy kamień z całego zestawienia. Ta umywalka nablatowa wygląda bardzo imponująco, a na swojej powierzchni posiada interesujące zdobienia. Jego bardzo ważnym aspektem jest wysoka przepuszczalność światła. Z tego powodu wiele osób decyduje się na podświetlanie takiej umywalki z pomocą ledów. To daje niesamowity efekt, który szczególnie dobrze wygląda gdy w łazience panuje półmrok.

Onyks pielęgnacja

Kamienne umywalki tego typu nie powinny być zostawiane na zbyt długo gdy są zabrudzone. Cały sens tkwi w systematyce. Zatem jeśli widzimy nawet drobne plamy od razu powinniśmy interweniować. Najlepiej do tego celu używać ściereczek z miękkiej bawełny oraz środków czyszczących o neutralnym pH. 

Mamy nadzieje, że po krótce przedstawiliśmy Wam 3 rodzaje kamieni, z których wykuwa się umywalki.  Każdy ma trochę inną charakterystykę, jednak łączy je jedno. Są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ na świecie nie ma dwóch identycznych kamieni, tak samo nie znajdziecie u nikogo takiej samej umywalki

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie