Uprawnienia spawalnicze – jak można je zdobyć?

Mateusz Nowak
24.10.2022

Praca jako spawacz jest obecnie bardzo popularna i wiele osób poszukuje zatrudnienia właśnie w tym zawodzie. Wolne stanowiska czekają dzisiaj zarówno w Polsce, jak i za granicą, co powoduje, że wiele osób decyduje się właśnie na tę profesję. Jak rozpocząć pracę jako spawacz? Trzeba uzyskać odpowiednie uprawnienia spawalnicze. Zobacz, w jaki sposób można je zdobyć!

Kto może pracować jako spawacz?

Aby znaleźć zatrudnienie jako spawacz, trzeba spełnić określone wymogi. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim:

1. Uzyskanie uprawnień spawalniczych

Tego typu uprawnienia są obecnie możliwe do uzyskania w wielu środkach szkoleniowych, które zapewniają wtedy swoim klientom kompleksowe przygotowanie do tego zawodu.

2. Posiadanie odpowiedniego wykształcenia

Aby uzyskać uprawnienia spawalnicze, wystarczy posiadanie wykształcenia na poziomie podstawowym, ale, oczywiście, może zapisać się na nie osoba z każdym wykształceniem na wyższym poziomie, która chce zdobyć nowy fach.

3. Brak przeciwwskazań lekarskich

Również do rozpoczęcia pracy jako spawacz trzeba będzie zaprezentować odpowiednie zaświadczenie lekarskie, które potwierdza brak przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku pracy jako spawacz narażony jest narząd wzroku, dlatego też osoby, które mają określone choroby oczu, mogą mieć przeciwwskazania do pracy na tym stanowisku.

Jak zdobyć uprawnienia spawalnicze?

Aby otrzymać niezbędne do pracy na tym stanowisku uprawnienia spawalnicze, trzeba wcześniej zapisać się na kurs. Kursy spawacza umożliwiają uzyskanie kompleksowego przygotowania, ponieważ przekazują one zarówno informacje teoretyczne, jak i uczą praktyki, czyli spawania.

Kursy tego rodzaju są obecnie oferowane w różnych wariantach, czyli można skorzystać z nich między innymi w przypadku spawania metodami jak TIG, MIG czy MAG.

Kursy również organizowane są na różnych poziomach zaawansowania. Mogą skorzystać z nich osoby początkujące, które nie mają żadnego przygotowania w tej dziedzinie, ale również te, które już potrafią spawać. Dostępne są też kursy doszkalające, a także kursy dla zaawansowanych, więc można dobrać je łatwo do swoich potrzeb.

Jaka jest cena kursu spawalniczego?

Ceny związane z uczestnictwem w kursach spawania są zróżnicowane, ponieważ będą one zależały głównie od rodzaju kursu oraz od jego organizatora.

Zwykle, aby zdobyć uprawnienia spawalnicze, konieczne jest wydanie na ten cel od około 1,5 do 2 tysięcy złotych. Jest to cena kursów przeznaczanych dla osób początkujących. Dokładne informacje dotyczące aktualnych cenników kursów można bez problemów znaleźć w internecie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.