Usługa Twój e-PIT – czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Krzysztof Jagielski
30.11.2022

Każda osoba osiągająca przychody w naszym kraju ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Dotyczy to zarówno osób pracujących na etacie, większości emerytów, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Od kilku lat w rozliczeniu się z fiskusem pomaga program Twój e-PIT udostępniony przez Ministerstwo Finansów na portalu podatkowym. Ma on jednak kilka istotnych wad, o których przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest usługa e-PIT?

e-PIT to propozycja Ministerstwa Finansów skierowana do tych podatników, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielne wypełnianie i wysyłanie rocznej deklaracji podatkowej. Zgodnie z założeniami to Urząd Skarbowy sam wyliczy kwotę należnego podatku dochodowego (lub nadpłaty), a podatnikowi zostaje tylko sprawdzenie, czy wszystko się zgadza.

Jest to wygodne rozwiązanie z punktu widzenia osób osiągających regularne dochody z jednego źródła, na przykład z tytułu umowy o pracę, które nie odliczają żadnych ulg i co roku są ze skarbówką „na zero”, czyli nie mają ani niedopłaty, ani nadpłaty podatku.

Problemy z systemem e-PIT od Ministerstwa Finansów

Usługa e-PIT miała być rewolucją, ale… wyszło średnio. Przede wszystkim wiele osób narzeka na to, że nie może się zalogować do Twój e-PIT. Niestety, zdarzają się również poważne błędy w zeznaniach przygotowanych przez Urząd Skarbowy, dlatego w praktyce podatnik i tak powinien zweryfikować poprawność zeznania, co zabiera sporo czasu.

Największym problemem jest natomiast to, że ministerialny program Twój e-PIT nie uwzględnia ulgi termomodernizacyjnej, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na IKZE czy darowizn. Zdarza się również niepoprawne naliczenie ulgi rodzinnej (na dziecko), przez co podatnik musi sam wiedzieć, jakie ulgi właściwie mu przysługują i samodzielnie uwzględnić je w zeznaniu.

Jeśli nie Twój e-PIT to co?

Nie ma wątpliwości, że najwygodniejszą i najszybszą formą złożenia deklaracji podatkowej jest zrobienie tego przez Internet. Swój e-PIT możesz wysłać nie tylko przy pomocy programu Ministerstwa Finansów, ale także korzystając z jednego z darmowych, komercyjnych programów, które można pobrać z Internetu.

Jedną z najchętniej wybieranych i szczególnie rekomendowanych opcji jest e-PIT udostępniony przez portal podatnik.info. To bardzo łatwy w obsłudze, zupełnie darmowy program do PIT, który pozwala wygodnie wypełnić i wysłać zeznanie roczne nawet osobom, które nigdy wcześniej tego nie robiły i mają tylko podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera czy korzystania z Internetu.

Program ma zawsze aktualną bazę (gwarancja zgodności z obowiązującymi przepisami podatkowymi) i prowadzi użytkownika przez cały proces wypełnienia zeznania PIT krok po kroku. Umożliwia odliczenie wszystkich dostępnych ulg, sprawdzając poprawność wprowadzonych danych i tym samym minimalizując ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu. Warto dodać, że program uzyskał rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości.

Więcej o usłudze e-PIT, funkcjach darmowego programu do PIT oraz o tym, jak z niego skorzystać do wysłania swojego rocznego zeznania podatkowego, możesz przeczytać na stronie portalu podatnik.info.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie